Numer: 14944
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Zabawa w teatr. Scenariusz zajęcia otwartego z cyklu "Świat bajki"

SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
Z CYKLU ,,ŚWIAT BAJKI”.

TEMAT: ZABAWA W TEATR
DATA: 07. 04. 2011.
ZAPROSZENI GOŚCIE: pani dyrektor , nauczycielki grupy I, IV, IV, rodzice

OPRACOWAŁA I PROWADZIŁA: Elżbieta Zalewska

CELE OGÓLNE:
- zapoznanie z teatrem jako miejscem sztuki i kultury
- przybliżenie bajkowych postaci
- umuzykalnienie dzieci
- rozwijanie sprawności manualnej

CELE OPERACYJNE:
- zna wystrój teatru
- zna zasady zachowania się w teatrze
- uczestniczy w zabawach pantomimicznych z elementami dramy
- projektuje i wykonuje wspólnie z rodzicami maskę
- wykonuje improwizacje ruchowe do piosenek i muzyki poważnej

METODY:
- podająca
- ekspresyjna
- zadań stawianych do wykonania

POMOCE:
- wiersz J. Kulmowej ,,Teatr żywy”, pacynki, kukiełki, teatrzyk, piosenki: ,,Magiczne miejsce”, ,,Książeczka”, nagranie G. F. Haendel ,,Muzyka na wodzie”, chustki,
kostka mimiczna, talerzyki papierowe, włóczka, kawałki materiału, mazaki, klej, nożyczki,
tasiemka,

PRZEBIEG:

1. Zabawa na powitanie ,,Zróbmy kółka dwa”

2. Prezentacja wiersza J. Kulmowej ,,Teatr żywy”.

A w teatrze
wszystko inaczej.
Tu naprawdę żyje to, na co patrzę.
Aktor,
Co króla gra,
wcale nie jest za szybą ze szkła.
Ta aktorka
Widzi mnie na pewno,
chociaż jest złotowłosą królewną.
I ten książę,
piękny jak westchnienie,
jest o krok ode mnie – choć na scenie.
Więc nie wierzę,
Że jak wyjdą za kulisy,
to królewna czarnowłosa będzie,
książę – łysy.
Bo jeżeli nie za szkłem,
nie na taśmie,
to ta bajka musi być
tutaj właśnie.
Dla mnie,
przy mnie
dzieją się te dziwy.
Kocham teatr, bo jest inny.
Żywy.

3. Wyjaśnianie pojęć związanych z wystrojem teatru: aktor, scena, kurtyna, sufler, kukiełka, pacynka. Przypomnienie zasad zachowania w teatrze.
4. Zabawy z piosenką ,,Magiczne miejsce”

5. Zabawa w teatr – tworzenie scenek z wykorzystaniem pacynek i kukiełek.

6. Zabawy z kostką mimiczną.
Dzieci rzucają kostką mimiczną; pokazują minę jaka wyszła na kostce, a potem wszystkie ja naśladują. Następnie nazywają emocje przedstawione na danej twarzy
obrazka.

7. Ćwiczenia pantomimiczne.
Dzieci naśladują ruchami, gestami, mimiką wybrane postacie ze znanych im baśni.

8. Zabawa ,,Echo” (według D. Megrier).
Dzieci dobierają się w pary. Stoją w odległości około metra od siebie. Jedno z dzieci jest nadawcą, a drugie odbiorcą. Nadawca wydaje z siebie różne dźwięki: krótkie, długie, niskie, wysokie... . . Jego partner stara się powtórzyć je możliwie jak najdokładniej. Co jakiś czas partnerzy zmieniają się rolami.

9. Rozwiązywanie baśniowych zagadek.

Kto za siedmioma górami
i za siedmioma lasami
mieszka w chatynce maleńkiej
z siedmioma krasnoludkami? ( Królewna Śnieżka)

Powiedz, który to niedźwiadek
Prosiaczka jest sąsiadem,
sąsiadem Kłapouchego
i Krzysia małego kolegą. ( Kubuś Puchatek)

Oni, gdy zabłądzili w lesie,
w Baby – Jagi wpadli szpony
przez to, że nadgryźli domek,
co z piernika był zrobiony. ( Jaś i Małgosia)

Kto na tańce w pałacu
czasu miał niewiele?
Kto wybiegając z balu,
zgubił pantofelek. ( Kopciuszek)


W bajkach wiele robi złego,
lubi ogniem ziać,
bo on głównie jest od tego,
żeby się go bać. (smok)

10. Zabawa ,, Prawda czy fałsz”.
Nauczyciel mówi zdania dotyczące znanych baśni, a dzieci, jeżeli zdanie jest prawdziwe - klaszczą w ręce, a jeżeli fałszywe – tupią.

* Czerwony Kapturek niósł dziadkowi lekarstwa.
* Śnieżka zamieszkała z siedmioma krasnoludkami.
* Kopciuszek zasnął po zjedzeniu zatrutego jabłka.
* Uciekając o północy, Śnieżka zgubiła pantofelek.
* Jasia i Małgosię uwięziła Baba – Jaga.
* Krzyś miał przyjaciela Misia Uszatka.

11. Wykonywanie wspólnie z rodzicami maski z papierowego talerza.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.