SCENARIUSZ IMPREZY ZORGANIZOWANEJ W GRUPIE IV
Z CYKLU ZAJĘĆ ,,ŚWIAT BAJKI”
TEMAT: ŚWIĘTO ZIEMNIAKA
DZIEŃ: 17. 10. 2010r.
ZAPROSZENI GOŚCIE: pani dyrektor, nauczycielki z grupy I, III, IV , V, VI,
rodzice.
OSOBA PROWADZĄCA: Elżbieta Zalewska
CELE OGÓLNE:
- wzbogacenie wiadomości o ziemniaku
- rozwijanie postawy współgospodarza placówki
- budowanie miłej atmosfery i więzi emocjonalnej w grupie
- rozwijanie takich cech osobowości jak: ,,zdrowa rywalizacja”, zręczność, refleks
CELE OPERACYJNE:
- zna wygląd i właściwości odżywcze ziemniaka
- zna historię ziemniaka i bajkę o ziemniaku
- recytuje fragment wiersza
- umie współdziałać w grupie
METODY:
- zadań stawianych do wykonania
- podająca
- ekspresyjna
POMOCE:
- zagadka, rymowanki, ziemniaki, wiersz H. Łochockiej ,,Co można zrobić z ziemniaka”, podkład muzyczny do zabawy integracyjnej, magnetofon, opowiadania: historia ziemniaka, bajka o ziemniaku, rekwizyty do konkursów, sałatka ziemniaczana, pieczone ziemniaki.
PRZEBIEG:
1. Powitanie ,, Witam, tych wszystkich, którzy lubią jesień”. Witam, tych wszystkich, ...
Osoby, które lubią to, co mówi nauczyciel machają ręką.
2. Wprowadzenie do tematu – odgadywanie zagadki.
Pod krzaczkiem w ziemi rośnie ich wiele,
dzieci je chętnie pieką w popiele.
3. Podawanie innych nazw ziemniaków: np. pyry, kartofle, ,,jabłka ziemi”, ,,podziemne pomarańcze”.
4. Poznanie historii ziemniaka.
Ziemniak przybył do nas z bardzo daleka, bo aż z Ameryki. Przypłynął do Europy na statku. Do Polski sprowadził go król Jan III Sobieski dla swojej żony Marysieńki, by je wsadziła w ogrodach wilanowskich. Początkowo był hodowany jako roślina ozdobna, minęło wiele lat zanim ludzie przekonali się, że jego bulwy są bardzo smaczne.
5. Zabawy z ziemniakami:
Święto dziś ziemniaka mamy
tak wiec wszystkich zapraszamy
do kółeczek w pląsy, w tany.
Niech zjednoczą się rodziny
i niech maja dziarskie miny.
Uśmiech, humor i zabawa
to jest dzisiaj najważniejsza sprawa.
Zabawa integracyjna ,,Powiedz swoje imię”.
Wszyscy uczestnicy stoją w kręg i podaja sobie ziemniak z rak do rąk, w tle słychać
muzykę. Podczas przerwy w muzyce, osoba która trzyma ziemniaka przedstawia się.
- Konkurs ,, Ziemniak na łyżce”
Cóż się teraz będzie działo,
łyżka ziemniak , drżące ciało,
iść z nim trzeba pomalutku.
Komu ziemniak nagle spadnie,
ma uśmiechać się najładniej.
- Konkurs ,,Rzut do celu”
Do wiaderka traf ziemniakiem,
będziesz sprytnym przedszkolakiem.
Najpierw celuj, potem rzuć.
- Konkurs ,,Obieranie ziemniaków przez rodziców”
Teraz niezła będzie górka.
czyja dłuższa będzie skórka.
Kto potrafi obrać ładnie,
ile punktów przy tym zgarnie.
- Konkurs ,,Okazy ziemniaków”
Ważenie przyniesionych do przedszkola okazów ziemniaka – rozstrzygnięcie konkursu.
6. Prezentacja fragmentu wiersza H. Łochockiej ,,Co można zrobić z ziemniaka”.
Co można zrobić? O, ho!
Mówiąc najprościej:
Sto różnych różności.
Kartoflankę, do innych zup dodatki,
Miskę kopytek patelnię frytek,
Ziemniaczane płatki.
A jeszcze ( palce lizać)
Placki smażone na smalcu.
Z masłem kartofle puree,
Same do ust się pchają
Nie?
I te super ziemniaczki
W mundurkach,
z gorącą chrupiącą skórką,
Wyciągnięte z popiołu, z ogniska,
Gdy mgły się snują dookoła
I iskierka pryska.
7. Indywidualne wygłaszanie wiersza przez dzieci.
8. Poznanie bajki o ziemniaku.
Dawno temu dobry król przywiózł z dalekiej wyprawy pewna roślinę o której mówiono, że jest pożyteczna. Kazał posadzić ją w przypałacowym ogrodzie i niecierpliwie czekał, co z tego wyrośnie. Po jakimś czasie pojawiły się badyle. Zakwitły, ale nie były zbyt ładne, a zielone kuleczki , również nie były smaczne.
Rozgniewany król kazał roślinę wyrwać z korzeniami i spalić. Dworzanie rozkaz wykonali. Gdy ognisko się dopalało, któryś ciekawy rozgarnął popiół, aby sprawdzić, co tak ładnie pachnie. Upieczone w żarze ognia ziemniaki nie tylko ładnie pachniały, ale także były bardzo smaczne. I tak zaczęła się wielka kariera ziemniaka, potocznie zwanego kartoflem.
9. Degustacja pieczonych ziemniaków i sałatki ziemniaczanej.