SCENARIUSZ ZAJECIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW Z CYKLU
Z PRZYRODĄ W TLE - ZAJĘCIA SŁOWNO – PLASTYCZNE
TEMAT: POMAGAMY PTAKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ
DATA: 12. 01. 2012r.
GRUPA: dzieci 4 - letnie
ZAPROSZENI GOŚCIE: pani dyrektor, nauczycielka z grupy: I, II, IV, rodzice
OPRACOWAŁA I PROWADZIŁA: Elżbieta Zalewska
CELE OGÓLNE:
- poznawanie nazw wybranych ptaków zimujących u nas
- uświadamianie konieczności dokarmiania ptaków zimą
- zapoznanie z wartościami uniwersalnymi eliminującymi egoizm
- rozwijanie ekspresji plastycznej
- umuzykalnienie dzieci
CELE OPERACYJNE:
- rozpoznaje i nazywa: wróbla, sikorkę, gila
- wymienia sposoby dokarmiania ptaków
- wymienia sposoby niesienia pomocy innym
- porusza się rytmicznie przy muzyce
- śpiewa fragmenty piosenki
- wykonuje pracę plastyczną na podany temat
METODY:
- zadań stawianych do wykonania
- podająca
- problemowa
- ekspresyjna
POMOCE:
- ilustracje o zimie, utwór A. Vivaldiego ,,Zima”, białe wstążki, ilustracje: gila, wróbla, sikorki, pokarmy dla ptaków, piosenka ,,Szary nasz przyjaciel” sł. H. Łochocka, muz. F. Łeszcyńska, grzechotki, opowiadanie M. Plackowskiego ,,Lekcja przyjaźni”, ilustracje do opowiadania, materiały plastyczne: włóczka, bibuła , klej, pędzelki, papier kolorowy, mazaki szablony ptaków, patyki
PRZEBIEG:
1. Zabawa ,,Powitanie”
Wszyscy są, witam was, zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś ty. Raz, dwa, trzy.
2. Wprowadzenie do tematu - wypowiedzi na temat charakterystycznych oznak zimy.
3. Omawianie ilustracji o tematyce zimowej.
4. Ekspresja muzyczno - ruchowa przy utworze A. Vivaldiego ,,Cztery pory roku –
- Zima”.
5. Rozmowa na temat ,,Czy ptakom łatwo jest przetrwać zimę?”
6. Nazywanie ptaków, które najczęściej przylatują do karmnika. Nazywanie pokarmów dla ptaków.
7. Zabawa muzyczno - ruchowa z piosenką ,,Szary nasz przyjaciel” z wykorzystaniem grzechotek.
- improwizacje ruchowe
- skupienie uwagi na powtarzającym się rytmie
1. Wiadomo, że wróbelek
jest naszym przyjacielem,
pod oknami wciąż przed nami
jest o jeden krok.
Ref. Skok, skok, skok, skok
do przodu albo w bok.
Świr, świr, świr, świr,
świergocze cały rok.
2. Nie leci w obce kraje,
na zimę tu zostaje,
chociaż głodno, chociaż chłodno,
mróz i śnieg, i mrok.
Ref. Skok, skok.............
3. Więc dla tych szarych zuchów,
sypnijmy garść okruchów.
I gromada leci rada,
już przed domem tłok.
Ref. Skok, skok............
8.Ilustrowanie opowiadania M. Plackowskiego ,,Lekcja przyjaźni”
- doskonalenie umiejętności bogatego wypowiadania
- ocenianie postępowania bohaterów opowiadania.
Były sobie dwa wróble: Ćwir i Ćwirćwirek. Pewnego dnia Ćwir dostał od babci torebkę pszenicy. Nie powiedział o tym swojemu przyjacielowi. Zjadł wszystko sam. Ale kilka ziarenek upadło na ziemię.
Znalazł te ziarenka Ćwirćwirek, zebrał starannie wszystkie ziarenka i poleciał do Ćwira.
- Dzień dobry! Znalazłem dziś dziesięć ziarenek pszenicy. Podzielimy się po równo i zjemy!
- Nie trzeba... Po co? - machnął skrzydełkami Ćwir. – Ty je znalazłeś, zjedz sam.
- Ale przyjaciele wszystkim powinni się dzielić – powiedział Ćwirćwirek. – Czy nie tak?
- Chyba masz rację odparł Ćwir i zrobiło mu się wstyd. Dobrego mam przyjaciela, pomyślał o mnie. Ja miałem bardzo dużo ziarenek pszenicy, aż cały worek, i z nikim się nie podzieliłem, straszny ze mnie egoista.
Gdy tak Ćwir rozmyślał o swoim zachowaniu, podszedł do niego Ćwirćwirek i podał mu ziarenka. Wziął Ćwir pięć ziarenek i powiedział:
- Dziękuje ci Ćwirćwirku, jesteś bardzo dobrym przyjacielem. Dziękuje nie tylko za ziarenka, ale również za lękcję przyjaźni.
9. Prezentacja wiersza przez dzieci:
Chociaż wokół sroga zima,
Nie zgłodnieje nam ptaszyna.
my o ptakach pamiętamy
i je zawsze dokarmiamy.
10. Wspólne wykonywanie z rodzicami sylwety wybranego ptaka.
11. Prezentacja prac.