SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW
Z CYKLU ,,KOLORY MUZYKI’’.
TEMAT: ,,Kolory w przyrodzie”.
DATA: 19.05.2010r.
ZAPROSZENI GOŚCIE: pani dyrektor, nauczycielki z grupy III i IV, rodzice.
OPRACOWAŁA I PROWADZIŁA: Elżbieta Zalewska
CELE OGÓLNE:
- kształtowanie przyjaznej postawy wobec środowiska naturalnego
- rozpoznawanie roślin i zwierząt żyjących na łące
- rozwijanie mowy i myślenia
- rozwijanie poczucia rytmu i umuzykalnienia
- rozwijanie sprawności manualnej
CELE OPERACYJNE:
- wypowiada się na temat ochrony przyrody
- rozwiązuje zagadki
- śpiewa piosenki, interpretuje je ruchem, tworzy akompaniament na instrumentach perkusyjnych
- wykonuje pracę plastyczną
METODY:
- zadań stawianych do wykonania
- podająca
- problemowa
- ekspresyjna
POMOCE:
- ilustracje przedstawiające łąkę, zagadki, piosenki: ,,Kocham świat”, ,,Mieszkańcy łąki”, instrumenty perkusyjne, tabliczki TAK NIE, materiały plastyczne, napisy: trawa, kwiaty, owady, wiersz M. Buczkówny ,,Rano na łące”, wiersz E. Szwarc ,,Kolorowe pojemniki”.
PRZEBIEG:
1. Zabawa ,,Skojarzenie” – wprowadzenie do tematu zajęcia.
Dzieci siedzą w kręgu. Nauczyciel podaje wyrazy związane ze środowiskiem przyrodniczym. Wybrane dziecko wypowiada słowo, które kojarzy mu się z tym wyrazem. Kolejne dziecko podaje swoje skojarzenie do usłyszanego słowa.
2. Rozmowa ,,Kiedy przyroda lubi nas?”.
3. Prezentacja wiersza Ewy Szwarc ,, Kolorowe pojemniki”.
Pojemniki kolory swe mają
Surowce wtórne z
ich zawartości powstają.
Segreguj wytrwale
Zielony to kolor wesoły
W żółtym plastiki się mieszczą
W niebieskim papier miejsce swe ma.
Jacek choć jest jeszcze mały
Już wie, że dbać przyrodę trzeba
A środowisko w którym żyje
Musi być przyjazne
Dla ludzi, zwierząt i otoczenia.
4. Śpiewanie i interpretacja ruchowa piosenki ,,Kocham świat”.
5. Słuchanie wiersza M. Buczkówny ,,Rano na łące”. Podawanie przez
dzieci swoich propozycji tytułów do wiersza.
Słońce.
Na łące
wszyscy pracują od samego ranka:
pszczoła we wnętrzu rumianka
odkurza żółty dywanik
ze złotego pyłu.
Mrówki – ścieżkę oczyściły,
aż świeci każde ziarenko piasku.
Motyl – skrzydełkami
otrzepuje krople rosy z koniczyny.
Osy – polerują listki jaskrów,
aż oczy bolą od blasku.
6. Zabawa dydaktyczna ,,Łąkowe zagadki”.
7. Zabawa ,,Prawda to czy plotka”.
Dzieci oceniają, czy wypowiedziane przez nauczyciela zdania są zgodne z prawdą czy nie. Unoszą w górę kartoniki z napisami TAK , jeśli jest to prawda, lub z napisem NIE, jeśli nieprawda.
Prawda to czy plotka.
....żaba urodziła kotka,
....ślimaki to ogromne zwierzaki,
....maki to kolorowe ptaki,
....ryby pływają w stawie.
....żaby skaczą po trawie,
....dzięcioł stuka w korę drzewa i ziemniaki z niej wybiera,
....kiedy świeci słońce jest ciepło na łące.
8. Śpiewanie piosenki ,,Mieszkańcy łąki”, tworzenie akompaniamentu z instrumentów perkusyjnych.
9. Wykonywanie wspólnie z rodzicami przestrzennej pracy plastycznej ,,Na łące”.