,,EUROPO WITAM CIĘ” – SCENARIUSZ IMPREZY ZORGANIZOWANEJ Z OKAZJI DNIA DZIECKA
GRUPY UCZESTNICZĄCE W IMPREZIE: I, II, III, IV, V, VI
OPRACOWAŁA I PROWADZIŁA: ELŻBIETA ZALEWSKA
CELE OGÓLNE:
- wzbogacanie i utrwalanie wiadomości na temat wybranych krajów europejskich
- kształtowanie postawy szacunku dla wszystkich ludzi
- rozwijanie wrażliwości i wyobraźni muzycznej
- dostarczanie okazji do integracji grup i wspólnej zabawy
CELE OPERACYJNE:
- prezentuje własne umiejętności
- bawi się z innymi
- wyraża ruchem emocje związane ze słuchaniem muzyki
METODY:
- podające, poszukująca, ekspresyjne
POMOCE:
- stroje i rekwizyty związane z wybranymi krajami europejskimi, płyty CD z pląsami i piosenkami, zagadki, prace plastyczne przedstawiające kraje europejskie
PRZEBIEG:
1.Powitanie wszystkich grup, składanie dzieciom życzeń z okazji Dnia Dziecka.
2. Zabawa ,,Powitanie”.
3. Wprowadzenie do tematu imprezy, zaproszenie do podróży po Polsce przy piosence ,,Niezwykły pociąg”
4. Rozwiązywanie przez każdą z grup zagadek o Polsce.
Pytanie nietrudne, to każdy z was przyzna,
jak się nazywa nasza Ojczyzna? (Polska)
Biel na niej jest i czerwień,
Powiewa, gdy wiatr się zerwie. (flaga)
W górach mieszka wielki ptak.
To jest Polski naszej znak.
Zobaczysz go kiedyś może. To jest ....... . (orzeł)
Co to za miasto, w którym chmury
zawadzają o Pałac Kultury. (Warszawa)
Spod Baraniej Góry wytrysła, płynie przez Warszawę, Kraków to...... (Wisła)
W dawnej stolicy, od wielu wieków Wisła obmywa stopy Wawelu.
Jak się nazywa dawna stolica, przez którą płynie błękitna Wisła? ( Kraków)
5. Prezentacja programu artystycznego związanego z naszym krajem ( grupa IV)
- śpiewanie piosenki ,,Nasze symbole”
- prezentacja wiersza ,,Chopin”
- taniec ,,Krakowiak”
6. Wspólna zabawa przy piosence ,,Stokrotka”.
7. Zaproszenie do podróży po Europie przy piosence ,,Niezwykły pociąg”.
8. ,,Zabawy przy francuskich piosenkach” – grupa I
- piosenka ,,Wyszły w pole kurki trzy”
- taniec ,,Kaczuszki”
9. Taniec ,,Kaczuszki” w wykonaniu dzieci z wszystkich grup.
10. Zabawa przy piosenkach: ,,Francja to wielka przygoda”, ,,Zabiorę brata na koniec świata”.
11. Słuchanie piosenki ,,Klocki Lego”.
12. ,,Poznajemy Hiszpanię” – program w wykonaniu grupy III
- piosenka ,,Byczek Fernando”
- taniec ,,Viva Espania”.
13. Fantazje ruchowe do piosenki ,,Niech żyją wszystkie narody”.
14. Wspólna zabawa przy piosence ,,Zróbmy kółka dwa”.
15. ,,Muzyka austriacka” - prezentacja grupy VI
- Marsz Radeckiego
- taniec ,,Walc”
16. Pląs ,,Dwom tańczyć się zachciało” w wykonaniu wszystkich dzieci.
17. ,,Poznajemy Czechy”
– rozwiązywanie zagadek
Pomagał pokrzywdzonym, był rozbójnikiem.
Miał czarną brodę i kapelusz na głowie.
Jego żona miała na imię Hanka, a synek Cypisek? ( Rumcajs)
Dwa skrzaty mieszkają w lesie, jeden wysoki, a drugi niski.
Mieszkają w chatce z pnia? (Żwirek i Muchomorek)
Jest ciekawy świata, ma przyjaciółkę myszkę.
Ma czarne futerko, kopie tunele w ziemi? ( krecik)
- piosenka ,,Rumcajsowa jestem Hanka” i taniec ,,Polka” w wykonaniu grupy II
18. Improwizacje ruchowe do piosenek: ,,Kto stworzył Holandię”, ,,Wszystkie dzieci nasze są”
19. ,,Włochy” – rozwiązywanie zagadki
Są tam pyszne lody, które zjecie dla ochłody.
Smaczne pizze, duże, małe lub spaghetti doskonałe.
Tam gondolą popłyniecie po kanałach w pięknym mieście
i najwięcej w całym świecie słynnych zabytków oglądniecie.
20. Prezentacja przez grupę V programu artystycznego związanego z Włochami:
- wiersz ,,Wszyscy znamy włoski słowa”
- taniec ,,Tarantella Napoletana
21. Powrót do Polski: Po tak długiej podróży, każdy na odpoczynek zasłużył.
Żegnamy więc wszystkie kraje i do Polski wracamy.
- zabawa przy piosence ,,Niezwykły pociąg”
- śpiewanie piosenki ,,10 w skali Beauforta”
22.Wspólna zabawa przy nagraniach muzyki dziecięcej.