SCENARIUSZ ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIEGO PRZEPROWADZONY W GRUPIE I „JAGÓDKI” – DZIECI 3,4 LETNIE
PROWADZĄCA: BEATA MÓŁKA
TEMAT: “JAK BYĆ SILNYM I ZDROWYM”!
CELE OGÓLNE:
- zintegrowanie grupy przedszkolnej
- utrwalenie zasad z „Kodeksu grupy”
- wyzwalanie pozytywnych emocji
- utrwalenie wiadomości na temat zdrowego stylu życia
- kształtowanie postawy prozdrowotnej
- rozwijanie aktywności twórczej.
CELE OPERACYJNE – DZIECKO –
- wita się tańcem integracyjnym „Powitanka muzyczna”
- utrwala wiersz integrujący grupę
- aktywnie uczestniczy w proponowanych zabawach: dydaktycznych, ruchowych
- słucha wiersza; opowiada jego treść
- utrwala czynniki sprzyjające zdrowiu
- śpiewa znane piosenki
- prawidłowo nazywa przybory do higieny osobistej, zna ich zastosowanie
- utrwala prawidłowe postawy i zachowania społeczne
ZADANIA OKREŚLONE W RAMACH OBSZARÓW EDUKACJI Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
1. Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci, porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.
- DZIECKO:
•obdarza uwagą dorosłych i dzieci, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują, grzecznie zwraca się do innych
•przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawie i w sytuacjach zadaniowych) oraz świecie dorosłych.
2. Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i kulturalnych. Wdrażanie dzieci do utrzymania ładu i porządku.
- DZIECKO:
•umie poprawnie umyć się i wytrzeć oraz umyć zęby
•utrzymuje porządek w swoim otoczeniu.
3. Wspomaganie rozwoju mowy dzieci
- DZIECKO:
•zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, fleksyjnym, składniowym
•mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji
•uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach.
5. Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dziecka
- DZIECKO:
•dba o swoje zdrowie, zaczyna orientować się w zasadach zdrowego żywienia
•uczestniczy w zajęciach ruchowych, w zabawach i grach w ogrodzie przedszkolnym,w parku, na boisku, w sali gimnastycznej
8. Wychowanie przez sztukę – muzyka i śpiew, pląsy, taniec
- DZIECKO:
•śpiewa piosenki z dziecięcego repertuaru, chętnie uczestniczy w zbiorowym śpiewie, w tańcach, muzykowaniu.
METODY:
- słowna
- czynna
- oglądowa
- elementy MDS
FORMA:
- zajęcie całą grupą
- praca indywidualna.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: wiersz pt. „Katar” Stanisława Lema: opakowanie po żywności zdrowej i niezdrowej, szczotki, kubki, pasty do mycia zębów, kolorowe mydełka, szampony, żele pod prysznic, owoce: jabłka, mandarynki oraz warzywo: marchewka, papier szary, plakat „Piramida zdrowia”.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. „MUZYCZNA POWITANKA” – utrwalanie gestów i form powitania przy muzyce. Zaproszenie do zabawy zgromadzone nauczycielki.
2. WIERSZ INTEGRUJĄCY GRUPĘ „STOIMY RAMIĘ PRZY RAMIENIU” wg K. Vopel
•Dzieci przedstawiają się gościom poprzez klaskanie swojego imienia
•Przedstawienie się przybyłych nauczycielek poprzez „wyklaskiwanie” swojego imienia – machanie dzieci jako forma przywitania
3. SŁUCHANIE HUMORYSTYCZNEGO WIERSZA PT „KATAR”
•Wspólne odczytanie treści poprzez wypowiadanie „a – psik”!
•Rozmowa na temat treści
•Dlaczego Katarzyna Dię przeziębiła? – burza mózgów (zapisanie!)
4. ZABAWA RUCHOWA PRZY PIOSENCE „SZKOLNI LEKARZE”
5. „CO NALEŻY ROBIĆ, ABY BYĆ ZDROWYM”? – propozycje dzieci (jeść zdrowe produkty, dbać o higienę osobistą, wychodzić na spacery, odpowiednio się ubierać itp.)
6. ZABAWA DYDAKTYCZNA „ZDROWE – NIEZDROWE”; wybrane dzieci segregują opakowania po żywności, wybierając odpowiedni kosz (motywują swój wybór!)
- „PIRAMIDA ZDROWIA” (nazywanie produktów!)
7. ZAGADKI DOTYCZĄCE HIGIENY JAMY USTNEJ: szczotka, pasta, kubek – rozwiązywanie przez dzieci (odszukanie odpowiednich rekwizytów). Nagroda: telefon „B-R-A-W-O”
CO TO JEST NA PEWNO WIESZ,
NAJEŻONA JEST JAK JEŻ,
LECZ NIKOGO NIE UKŁUJE
TYLKO ZĘBY SZORUJE.
(SZCZOTECZKA DO ZĘBÓW)
JEST BIAŁA, SIEDZI W TUBIE,
ZĘBY NIĄ CZYŚCIĆ LUBIĘ.
(PATA O ZĘBÓW)
MA JEDNO UCHO, CZASEM BYWA KOLOROWY,
CODZIENNIE NALEWASZ DO NIEGO WODY.
(KUBEK)
8. ZABAWA RUCHOWA PRZY PIOSENCE „SZCZOTKA, PASTA ...” – wykorzystanie rekwizytów do mycia zębów
9. ZABAWA DYDAKTYCZNA „WYBIERZ PRODUKTY SŁUŻĄCE DO MYCIA” – mydła, szampony, żele pod prysznic, (odpowiednie nazewnictwo, cechy charakterystyczne – kształt, zapach, kolor). Zastosowanie tych produktów
10. MASAŻ RELAKSACYJNY „MAMO UMYJ MNIE”!
MAMA CÓRKĘ MYŁA (głaskanie pleców)
ŻEBY CZYSTA BYŁA (okrężne ruchy)
MYŁA DŁUGIE WŁOSY (2 palce wzdłuż pleców)
PLECY SZOROWAŁA (czubki palców)
GDY WSZYSTKO UMYŁA (otwarte dłonie)
BRZUSZEK MASOWAŁA (brzuch)
11. ZABAWA „CIEPŁO – ZIMNO” – odszukiwanie ukrytego mydła przez chętne dziecko
12. ZABAWA „ZGADNIJ – CO TO JEST”? – zagadki dotykowe (produkty żywnościowe, środki do higieny jamy ustnej, higieny osobistej)
13. ZABAWA „TAK CZY NIE”? – reagowanie na sygnał słowny (gestem i słowem)
- „Zęby myjemy tylko rano” (dzieci kucają i mówią „nie”!)
- „Do mycia zębów używamy tylko szczoteczki” (dzieci kucają i mówią „nie”!)
- „Zęby myjemy rano i wieczorem przed pójściem spać” (dzieci wstają i mówią „tak”!)
- „Dzieci piją mleko i jedzą ser, aby mieć zdrowe zęby”(dzieci wstają i mówią „tak”!)
- „Chipsy są bardzo zdrowe” (dzieci kucają i mówią „nie”!)
- „Dentysty trzeba się bać” (dzieci kucają i mówią „nie”!)
- „Kąpać wystarczy się raz w tygodniu” (dzieci kucają i mówią „nie”!)
- „Szampon nie lubi dzieci i szczypie w oczy” (dzieci kucają i mówią „nie”!)
- „Mydło brzydko pachnie” (dzieci kucają i mówią „nie”!)
- „Dzieci muszą zjadać dużo czekolady” (dzieci kucają i mówią „nie”!)
- „Dzieci powinny zjadać dużo owoców” (dzieci wstają i mówią „tak”!)
14. ŚPIEWANIE PIOSENKI PT. „WITAMINKI” – rysowanie w powietrzu, na dywanie ulubionego owocu i śpiew piosenki.
15. ZABAWA RUCHOWA „głowa, ramiona ...”
16. „ZDROWY POCZĘSTUNEK” DLA GOŚCI I DZIECI: jabłka, marchewka, mandarynki.
17. PODZIĘKOWANIE ZA WSPÓLNĄ ZABAWĘ: słowem i ukłonem.