Magdalena Jurkiewicz
Scenariusz zajęć
„Dom dla każdego ptaszka”
Cele operacyjne. Dziecko:
- określa liczbę elementów zbioru,
- porównuje liczebność dwóch zbiorów, rozumie pojęcia „mniej niż”, „więcej niż” oraz „tyle samo”,
- wykorzystuje zależność „jeden do jednego” podczas dopasowywania dwóch zestawów przedmiotów,
- używa zbiorów zastępczych do przeliczania, łączy elementy z zamiennikami wizualnymi (wykorzystuje żetony w celu ułatwienia dopasowania „jeden do jednego” zestawów fizycznie od siebie oddalonych),
- rysuje linie ukośne, faliste i łamane na małych i dużych powierzchniach,
- kreśli kształty literopodobne w ograniczonej przestrzeni (dużej liniaturze).
Metody:
- Czynnościowa,
- Praktycznego działania,
Środki dydaktyczne:
- Karty pracy „Ptaszki na drzewach”
- Obrazki karmników,
- Pojemniki z małymi żetonami,
- Karty pracy „Dom”
Formy pracy:
- praca w grupie (5 - osobowej).
Przebieg zajęć dydaktycznych:
1. Wprowadzenie
Rozmowa z dziećmi przypominająca literkę poznaną ostatnio - D jak dom.
2. Dom dla każdego ptaszka
· Pięcioro dzieci otrzymuje od nauczyciela obrazek z ptaszkami siedzącymi na drzewie. Na drzewach jest różna ilość ptaszków w przedziale od 5 do 9. Liczbę ptaków na drzewach można dostosować do możliwości dzieci. Otrzymują także pojemniki z żetonami.
· W klasie ustawiony jest stół stolarza, na którym stoją pudełka z karmnikami.
· Dzieci muszą pójść do warsztatu stolarza i przynieść z powrotem tyle karmników co ptaków na ich drzewie. Stolarz wymienia karmnik za żeton.
· Dzieci wracają z karmnikami i sprawdzają czy są w stanie zapewnić każdemu ptaszkowi domek.
3. Karta pracy „Dom” – ćwiczenia grafomotoryczne
· Pozostałe dzieci w tym czasie wykonują ćwiczenia grafomotoryczne.
· Gdy grupa zakończy zadanie z karmnikami dla ptaszków następuje wymiana dzieci i kolejne pięć osób wykonuje to zadanie.