Hospitacja diagnozująca
Magdalena Jurkiewicz
Scenariusz zajęć „Matematyka na wiosnę”
Cele operacyjne. Uczeń:
- dodaje i odejmuje liczby w zakresie 20,
- porównuje liczby w zakresie 20 (wstawia odpowiedni znak <, >, = ),
- określa liczbę dziesiątek i jedności w liczbach dwucyfrowych,
- rozwiązuje zadanie tekstowe jednodziałaniowe,
- podaje liczbę odpowiednio większą lub mniejszą ( o tyle więcej, o tyle mniej).
Metody:
- Czynnościowa,
- Praktycznego działania.
Środki dydaktyczne:
- Karta Pracy nr 1 z zadaniami,
- Karta Pracy nr 2 – kwiat
- Karty Pracy dla uczniów zdolnych,
- Motyle z działaniami i wynikami ( 7 pomarańczowych, 5 niebieskich, 3 żółte, 6 czerwonych),
- Drzewo z szarego papieru oraz listki z działaniami (42 listki),
- Karta – drzewo, kwiatki biało- różowe (ewaluacja)
- Płyta CD z muzyką do rytmiki.
Przebieg zajęć:
1. Przeliczanie elementów w zbiorze. K.P. nr 1 zad. 1
- Wyodrębnianie dziesiątek i jedności w liczbach dwucyfrowych.
- Sprawdzenie poprawności wykonania zadania na tablicy. Uczeń za poprawne wykonanie zadania przykleja kwiatek na swoim wiosennym drzewie.
2. Zabawa matematyczna: Motyle szukają pary. Dzieci mają przypięte kolorowe
motyle z liczbą (wynikiem) lub z działaniem. Motylki fruwają po klasie przy muzyce. Na sygnał uczniowie poszukują swojej pary.
- Sprawdzenie poprawności wykonania zadania. Uczeń za poprawne wykonanie zadania przykleja kwiatek na wiosennym drzewie.
3. Porównywanie liczb.
- Nauczyciel prosi o powstanie uczniów z pomarańczowymi motylami (7 osób), a następnie dzieci z motylami niebieskimi (5 osób). Wszystkie dzieci przeliczają i porównują, których jest więcej. Analogiczna sytuacja z motylkami żółtymi (3) i czerwonymi (6).
- Porównywanie liczb. Wstaw odpowiedni znak (<, >, =). K.P. 1 zad. 2
- Sprawdzanie poprawności wykonania zadania na tablicy. Uczeń za poprawne wykonanie zadania przykleja kwiatek na wiosennym drzewie.
4. Zabawa matematyczna : Drzewo. Nauczyciel zawiesza na tablicy duże drzewo z
szarego papieru. Na 6 gałązkach zawieszone są duże zielone listki z liczbami – wynikami działań (12, 15, 8, 5, 14, 3). Każdy uczeń otrzymuje po 2 listki z działaniem (1 na dodawanie, 1 na odejmowanie). Zadaniem jest obliczyć i wymienić się z kolegą z ławki w celu sprawdzenia poprawności, a następnie każde dziecko przykleja swoje listki na gałązkę z odpowiednim wynikiem.
- Uczeń za poprawne wykonanie zadania przykleja kolejny kwiatek na wiosennym drzewie.
5. Gimnastyka śródlekcyjna:
- „Leniwe ósemki”: dzieci rysują w powietrzu kciukiem położone poziomo ósemki, głowa jest nieruchoma, wodzą wzrokiem za kciukiem .
- Zabawa muzyczno – ruchowa „Orzeszki” – w rytm muzyki uczniowie wykonują ćwiczenia palców i dłoni improwizując zgniatanie orzeszków.
6. Zabawa matematyczna: Kwiat – układanka. Każdy uczeń otrzymuje kartę z
białym kwiatem, który na płatkach ma działania. Po obliczeniu każdego działania
nakleja w odpowiednie miejsce kolorowy płatek z wynikiem.
- Sprawdzanie poprawności wykonania zadania na tablicy z wykorzystaniem dużej makiety kwiata. Uczeń za poprawne wykonanie zadania przykleja kolejny kwiatek na wiosennym drzewie.
7. Zadanie tekstowe. Uczniowie czytają po cichu treść zadania, rozwiązują je i piszą
odpowiedź. K. P. 1 zad. 3
- Sprawdzanie poprawności wykonania zadania na tablicy. Uczeń za poprawne wykonanie zadania przykleja kolejny kwiatek na wiosennym drzewie.
8. Porównywanie różnicowe: o tyle więcej, o tyle mniej.
- Zabawa matematyczna: Jaką jesteś liczbą? Nauczyciel zadaje zagadkę: Jestem liczbą 10. Poproszę liczbę o 5 większą. Jaką jesteś liczbą? Dzieci zaznaczają odpowiedź na grafie na karcie pracy, a następnie wybrane dziecko odpowiada Jestem liczbą 15. K.P. 1 zad. 4
- Uczeń za poprawne wykonanie zadania przykleja kolejny kwiatek na wiosennym drzewie.
9. Prezentacja drzew uczniów kwitnących kwiatkami zdobytymi za zadania
matematyczne.
10. Podziękowanie za kreatywną pracę na zajęciach.