Scenariusz zajęcia przeprowadzonego 13 września 2010 r. przez nauczyciela kontraktowego Iwonę Ostrowską dla opiekuna stażu
Temat kompleksowy: Witaj przedszkole
Temat dnia: O czym szumi muszla
Grupa wiekowa: 4 – latki
Cele ogólne:
Klasyfikowanie przedmiotów ze względu na różne kryteria.
Wyrabianie nawyku cierpliwego czekania na swoją kolej.
Rozwijanie kreatywnego myślenia.
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
• dopasować muszle do odpowiedniego zbioru według kryterium podanego przez nauczyciela,
• opowiedzieć o czym muszla szumiała mu do ucha,
• czekać na swoją kolej podczas słuchania szumu muszli,
• skonstruować ślimaka z plasteliny i makaronowej muszli.
Pomoce: duża muszla, muszelki do klasyfikacji, emblematy z muszlami dla każdego dziecka, CD z muzyką relaksacyjną – szum morza, plastelina, makaron w kształcie muszli.
Przebieg:
1. Wszyscy są, piosenka na powitanie:
Wszyscy są, witam was, zaczynamy, już czas
Jestem ja, jesteś ty, raz, dwa, trzy.
2. Zagadka o muszelce, wprowadzenie w temat.
3. Muszle, oglądanie muszelek. Zwrócenie uwagi na różne kształty muszelek, kolory, wielkości. Opisywanie przez dzieci ich wyglądu.
4. Klasyfikacja, stworzenie zbiorów z muszelkami. Nauczyciel rozkłada dwie pętle, do jednej kładzie muszlę dużą, do drugiej małą. Dzieci rozdzielają pozostałe muszle według podanego wzoru. Kolejne kryteria podziału to ciemne – jasne, płaskie – szpiczaste, itp.
5. Znajdź taką samą muszlę, zabawa ruchowa. Każde dziecko otrzymuje emblemat z muszlą (każdy wzór powtarza się trzy, cztery razy). Gdy słychać szum fal spacerują po sali, gdy muzyka cichnie szukają po sali kogoś kto ma taki samą muszlę na emblemacie.
6. O czym szumi muszla, dzieci siedzą w kole. Nauczyciel pokazuje dużą muszlę i mówi, że muszla razem z morską wodą przeżyła wiele przygód i chce o nich opowiedzieć dzieciom, każdemu może opowiedzieć coś innego. Dzieci kolejno przykładają muszlę do ucha i słuchają szumu.
7. Co kryje w sobie muszla, praca plastyczna. Uformowanie z plasteliny głowy i nogi ślimaka, dolepienie jej do makaronowej muszli.
8. O czym mówiła mi muszelka, zabawa w kole dla dzieci kończących pracę.
9. Wystawka prac, podziękowanie za wspólną zabawę.