Scenariusz zajęć z mowy i myślenia
GRUPA: 5, 6 latki
TEMAT: "Tak mija nam czas".
CELE OGÓLNE:
- rozwijanie mowy,
-zwrócenie uwagi na upływający czas, uwidoczniony np.
w rozwoju dzieci,
- Kształcenie spostrzegawczości podczas obserwacji, wyciąganie wniosków
CELE OPERACYJNE:
Dziecko:
- potrafi wypowiadać się na określony temat,
- wie, co to jest teraźniejszość, przeszłość, przyszłość,
- w prawidłowy sposób określa wiek osób przedstawionych na obrazkach,
METODY:
-Słowna , czynna, aktywizująca, zabawowa.
FORMY: indywidualna, , zbiorowa
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: wiersz L. Łącz Duży chłopiec, zegary, ilustracje, płyta Cd. z piosenką.
PRZEBIEG:
1.Czynności organizacyjne, przywitanie.
2.Pogadanka na temat mijającego czasu.
3.Zapoznanie z różnymi rodzajami zegarków, omówienie jego w życiu człowieka.
4.Słuchanie wiersza L. Łącz Duży chłopiec.
Minął rok i jestem duży
Nie boję się nawet burzy!
I na sankach jeździć umiem,
polecenia już rozumiem,
które mi wydaje tata,
Żebym, nie był fajtłapa!
W zeszłym roku byłem mały,
dziewczynki się ze mnie śmiały,
że się boję deszczu, śniegu-
teraz mogę iść na biegun.
Bo w tym roku jestem duży,
nie biję się nawet burzy!
5.Rozmowa na temat wiersza.
6.Zabawa "Jestem duży – jestem mały"
Dzieci pokazują swoim ciałem, jakie są duże – stoją na palcach, wyciągają ręce w górę, następnie pokazują, jakie są małe- wykonują przysiad.
7.Ćwiczenia klasyfikacyjne Kto jest starszy?
Nauczyciel przygotowuje obrazki przedstawiające: niemowlaka, dziadziusia, dorosłego, nastolatka, przedszkolaka. Zadaniem dzieci jest ułożenie obrazków wg wieku przedstawionych na nich osób (od najmłodszej do najstarszej)
8.Ćwiczenia słuchowe "Ukryty zegar"
Dzieci siedzą w kręgu, jedno stoi w środku z zamkniętymi oczami. Wybranemu dziecku nauczyciel podaje głośno tykający zegarek. Dziecko z zasłoniętymi oczami, musi go odnaleźć.
9.Podsumowanie i zakończenie zajęcia piosenką "Stary zegar".