Scenariusz zajęć otwartych w oddziale przedszkolnym
w Szkole Filialnej w Ciechankach
Prowadząca: Katarzyna Maria Król
Temat dnia: Spotkanie z czarownicami.
Cele ogólne:
- doskonalenie umiejętności przeliczania
- doskonalenie umiejętności słuchania ze zrozumieniem
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- naśladuje nauczyciela podczas tańca
- bierze aktywny udział w rozmowie
- wyszukuje czarownic według podanych wskazówek
- bierze udział w zabawach ruchowych
- uważnie słucha
- używa liczebników porządkowych podczas przeliczania
Metody pracy:
- czynne: samodzielnych doświadczeń dziecka, zadań stawianych dziecku, kierowania się własną działalnością dziecka
- percepcyjne: obserwacji, przykładu
- słowne: rozmowa, objaśnienia
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne:
Płyta CD z nagraniem muzyki do „Tańca czarodziejów i czarownic”, plakat z czarownicami, wiersz Katarzyny Campbell „Wesoła czarownica”, sylwety czarownic, sylwety smutnych i uśmiechniętych czarownic
Przebieg zajęć:
1. Powitanie, przeniesienie się do krainy czarownic za pomocą „Tańca czarodziejów i czarownic”
2. Rozmowa na temat czarownic: Jak wyglądają?, Gdzie możemy je odnaleźć?, Jakie są czarownice z bajek i baśni?
3. Wyszukiwanie czarownic na plakacie według podanych wskazówek.
4. Zabawa ruchowa „Przygotowujemy magiczny wywar”
Dzieci maszerują po obwodzie koła, na sygnał nauczyciela „zbierają” potrzebne składniki do magicznego wywaru.
5. Wiersz - Katarzyna Campbell „Wesoła czarownica”
- rozmowa na temat przeczytanej treści.
6. Ćwiczenia w liczeniu czarownic
- szeregowanie sylwet czarownic według wielkości
- wskazywanie, która z kolei czarownica ma czerwoną, zieloną, żółtą czapkę
- odpowiadanie na pytanie, jak wygląda np. czwarta, piąta czarownica
7. Zabawa ruchowa – dzieci – czarownice, spacerują po dywanie na paluszkach , szukają swojego kota, na hasło „kot” czarownice biegną, aby złapać niesfornego zwierzaka
8. Ewaluacja – dzieci przylepiają sylwety uśmiechniętego lub smutnego kota , w zależności od tego, czy zajęcia im się podobały czy nie, obok sylwety czarownicy.
9. Wykonanie tańca czarodziejów i czarownic wspólnie z rodzicami.