SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOREKCYJNO – KOMPENSACYJNYCH
1. Temat: „Ćwiczenia percepcji wzrokowej z Bałwankiem”
2. Prowadząca : Urszula Kaczyńska
3. Czas trwania zajęć: 15 minut;
4. Cele:
- utrwalanie wiadomości na temat pory roku;
- doskonalenie myślenia przyczynowo-skutkowego;
- doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej;
- ćwiczenie pamięci wzrokowej;
5. Przewidywane efekty:
o Dziecko nazywa porę roku;
o Dziecko wypowiada się na temat treści oglądanych obrazków;
o Dziecko dopasowuje obrazki do pory roku;
o Dziecko układa historyjkę obrazkową;
o Dziecko dostrzega różnice między obrazkami;
o Dziecko łączy w pary takie same obrazki;
o Dziecko dostrzega różnice w ułożeniu przedmiotów;
6. Metody i formy pracy:
Metody: słowna, oglądowa i praktycznego działania;
Formy pracy: praca indywidualna;
7. Pomoce dydaktyczne:
Plansza z zimowym krajobrazem, historyjka obrazkowa o bałwanku, małe obrazki, Różnice w obrazkach, karta pracy „Takie same bałwanki”, ołówek, zabawki: bałwanek, sanki, pingwinek, wróbelek;
8. Ogniwa:
Lp.
Ogniwa
Cel ćwiczeń
Przebieg ćwiczeń
Pomoce
I. Część organizacyjno-mobilizacyjna wdrażająca dziecko do pracy. Rozwijanie mowy, utrwalanie wiadomości na temat pory roku – zima.
1. „Zima” – rozmowa z dziewczynką na temat obecnej pory roku.
Plansza przedstawiająca zimowy krajobraz
II. Część zintensyfikowanej i efektywnej pracy korekcyjno – usprawniającej.
Doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej, logicznego myślenia.
1. „Co pasuje do zimy?”- dobieranie obrazków pasujących do obecnej pory roku. Dziecko spośród różnych obrazków wybiera te, które pasują do zimy.
Małe obrazki: kwiatek, motyl, biedronka, śnieżynka, sanki, dziewczynka na łyżwach itp.
Doskonalenie myślenia przyczynowo- skutkowego.
2. „Lepienie bałwanka” – historyjka obrazkowa. Dziecko układa obrazki w prawidłowej kolejności i opowiada historię.
Historyjka obrazkowa „Lepienie bałwanka”.
Doskonalenie percepcji wzrokowej.
3. „Czym różnią się bałwanki?” – różnice w obrazkach. Dziecko odnajduje elementy, jakimi różnią się między sobą dwa obrazki. Obrazki bałwanków
Doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej.
4. „Połącz takie same bałwanki” . Dziecko uważnie się przygląda bałwankom i łączy identyczne bałwanki w pary.
Karta pracy z bałwankami, ołówek
Doskonalenie spostrzegawczości i pamięci wzrokowej.
5. „Co się zmieniło?”. Dziecko rozpoznaje zmiany w zadanym układzie elementów.
Bałwan, sanki, pingwin, wróbelek.
III. Część relaksacyjno-odprężająca po wysiłku i zmęczeniu oraz podsumowująca. Relaksacja i odprężenie.
1. Rozmowa z dzieckiem na temat tego, co mu się najbardziej podobało, podziękowanie za wspólnie spędzony czas.
Opracowała: Urszula Kaczyńska