Scenariusz zajęcia dla dzieci trzyletnich
Temat: „Dzień pomarańczowy w przedszkolu”
Grupa: trzylatki
Zapis w dzienniku:
„Dzień pomarańczowy w przedszkolu”- rozmowa przy obrazku, wyszukiwanie na ilustracji tylko pomarańczowych warzyw i owoców; wyjmowanie z koszyka pomarańczowych owoców i warzyw, oglądanie, wąchanie: określanie ich kształtu i zapachu; zagadki smakowe: „Co to jest za owoc lub warzywo? Rozmowa na temat właściwości odżywczych owoców i warzyw. Śpiew piosenki pt.: „Na marchewki urodziny”; zabawa ruchowa: „Pociąg pomarańczowych warzyw i owoców”; kolorowanie pomarańczową kredką marchewek i pomarańczy; picie soku pomarańczowego. Realizacja programu: „Kubusiowi przyjaciele natury”.
Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności rozpoznawania pomarańczowych owoców i warzyw
- próby określania kształtu i zapachu pomarańczowych owoców i warzyw
- rozwijanie umiejętności odgadywania zagadek smakowych
- poszerzanie wiadomości dzieci na temat wartości odżywczych owoców i warzyw
- utrwalenie melodii i słów piosenki pt.: „Na marchewki urodziny”
- rozwijanie umiejętności ustawiania się w szeregu i bawienia się w pociąg
- doskonalenie umiejętności dokładnego kolorowania
- zachęcanie dzieci do picia soku pomarańczowego.
Cele operacyjne: dziecko.....
- potrafi rozpoznać pomarańczowe owoce i warzywa
- określa zapach i kształt pomarańczowych owoców i warzyw
- odgaduje zagadki smakowe
- wie, że należy jeść owoce i warzywa
- śpiewa piosenkę pt.: „Na marchewki urodziny”
- ustawia się w rzędzie
- starannie koloruje
- chętnie pije sok pomarańczowy.
Metody:
- oglądowa - pokaz
- słowna – rozmowa, zagadki
- zabawowo-naśladowcza: zabawa ruchowa
- twórcza – zadań stawianych dziecku
- weryfikująca – pochwała.
Zasada:
- czynnej poglądowości
- aktywności.
Pomoce:
- pomarańczowe ubrania dla dzieci i nauczycielki, ilustracja przedstawiająca sklep warzywniczy, koszyk z owocami i warzywami, opaski na głowę dla dzieci: z marchewkami, dyniami, pomarańczami i mandarynkami, magnetofon z płytą: „Na marchewki urodziny”, szablony marchewek i pomarańczy, kredki pomarańczowe, kubeczki, soki pomarańczowe, aparat.
Przebieg zajęcia:
I. Cześć wstępna:
- Rozmowa przy obrazku: wyszukiwanie na obrazku pomarańczowych owoców i warzyw.
- Wyszukiwanie z koszyka tylko pomarańczowych owoców i warzyw, wąchanie ich,określanie ich zapachu i kształtu.
- Zagadki smakowe, rozpoznawanie po smaku: „Co, to jest za warzywo lub owoc?”(pomarańcza, marchewka, mandarynka).
II. Cześć właściwa:
- Rozmowa na temat właściwości odżywczych owoców i warzyw.
- Śpiew piosenki pt.: „Na marchewki urodziny”.
- Nauczycielka trzyma dużą marchewkę – dzieci śpiewają piosenkę.
Na marchewki urodziny
Wszystkie zeszły się jarzyny.
A marchewka gości wita
I o zdrowie grzecznie pyta,
A marchewka gości wita
I o zdrowie grzecznie pyta,
Kartofelek podskakuje,
Burak z rzepką już tańcuje.
Pan kartofel z krótką nóżką
Biegnie szybko za pietruszką.
Pan kartofel z krótką nóżką
Biegnie szybko za pietruszką.
Kalarepka w kącie stała,
Ze zmartwienia aż pobladła.
Tak się martwi, płacze szczerze,
Nikt do tańca jej nie bierze.
Tak się martwi, płacze szczerze,
Nikt do tańca jej nie bierze.
Wtem pomidor nagle wpada
Kalarepce ukłon składa.
Moja blada kalarepko,
Tańczże ze mną, tańczże krzepko.
Moja blada kalarepko,
Tańczże ze mną, tańczże krzepko.
Wszystkie pary jarzynowe
Już do tańca są gotowe.
Gra muzyka, to poleczka,
Wszyscy tańczą już w kółeczkach.
Gra muzyka, to poleczka,
Wszyscy tańczą już w kółeczkach.
- Zabawa ruchowa: „Pociąg pomarańczowych warzyw i owoców”. Założenie dzieciom na głowę opasek z papierowymi owocami
i warzywami.
III. Cześć końcowa:
- Kolorowanie marchewek i pomarańczy.
- Przypinanie prac na tablicę.
- Ocena staranności wykonanych prac.
- Pochwała za starannie i dokładnie wykonane prace.
- Picie soku pomarańczowego - określanie jego smaku.
- Robienie zdjęć w pomarańczowych strojach przy tablicy z wykonanymi pracami.