SCENARIUSZ OTWARTYCH ZAJĘĆ ŚWIETLICOWYCH
DLA KLAS I-III SZKOŁY PODSTAWOWEJ
WIOLETTA PETKA – CICHOSZ
TEMAT: ZIMOWA IMPRESJA MUZYCZNO-PLASTYCZNA
CELE ZAJĘĆ W UJĘCIU OPERACYJNYM:
Uczeń:
- potrafi nazwać aktualną porę roku,
- zna podstawowe cechy zimowej pory i aspekty z nią związane,
- doskonali umiejętność wypowiadania się na dany temat,
-potrafi zaśpiewać piosenkę i wykonać prosty układ ruchowy,
- rozwija wyobraźnię ,inwencję twórczą i wrażliwość muzyczną,
- uświadamia sobie co oznacza pojęcie krajobrazu ,
- umie wybrać z palety barwy zimowe i zastosować je w pracy plastycznej,
- potrafi nawiązywać właściwe relacje i współdziałać w grupie,
- przeżywa radość ze wspólnej zabawy.
METODY REALIZACJI:
-słowna
-oglądowa
-czynna (praktycznego działania)
-zabawowa,
-integracyjna,
FORMY PRACY:
- grupowa,
- zespołowa
-indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
- teksty zagadek z książki „Zagadki dla najmłodszych” Joanny Stec oraz wierszy „Zima zła”Marii Konopnickiej i „Zima” Anny Muszyńskiej,
- krótkie opowiadanie „Zima-czarodziejka zmysłów...”napisane przez nauczyciela,
- płyty CD:„Dla dzieci, z dziećmi, o dzieciach”(Klanza utwór4),z nagraniem piosenki„Zima zła”
-płyta DVD z zimowymi zdjęciami przy muzyce z płyty CD: ENYA „Winter Came”,
-telewizor, sprzęt DVD, radiomagnetofon,
-ilustracje zimowych krajobrazów,
-kartki białej kalki technicznej w formacie A3,
-kredki pastele w odcieniach zimowych,
-klej Wikol i pędzelki,
-wiórki kokosowe,
-okrągłe płatki kosmetyczne, kawałki tapet w odcieniach zimy,
-ozdobne gwiazdki wycięte z kolorowych papierów za pomocą dekoracyjnych
dziurkaczy.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Przywitanie w kręgu: „Witam tych którzy...” ( są dzisiaj radośni...itp.)
Osoby wymienione ,których dotyczy dana informacja, potwierdzają ją klaśnięciem.
2. Przedstawienie celu spotkania , wprowadzenie dzieci w temat zajęć w formie rozmowy kierowanej ( pytań i zagadek tematycznych o charakterze zimowym):
Udzielanie odpowiedzi na pytania :
-Jaka to pora roku, gdy biało jest wokół ,
chmurne krótkie dnie,
wiatr na polach dmie ,
zamieć często bywa i zawieja straszliwa?(zima)
- Kiedy przyszła do nas zima i kiedy odchodzi?
- Dlaczego jest zimno i szybko robi się ciemno?
-Co to za pierzyna -zima ją uszyła, z bielusieńkich
białych gwiazdek i ziemię okryła ( śnieg)
-Co to za woda, twarda jak skała, na stawach w zimie się
pokazała? (lód)
-Jaki to artysta bez pędzla na szybach maluje, bez igieł
w policzki nas kłuje,szczypie w uszy ,nos czerwieni ,
w szklaną taflę wodę zmieni?(mróz)
- Jakie jeszcze zjawiska atmosferyczne towarzyszą zimie?
(np. szron,szadź itp.)
3. Piosenka „Zima zła” z tekstem Marii Konopnickiej
- wykonywana przez dzieci z prostym układem ruchowym
„Zima zła” M. Konopnicka
Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła!
Szczypie w nosy, szczypie w uszy
Mroźnym śniegiem w oczy prószy,
Wichrem w polu gna!
Nasza zima zła!
Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła!
Płachta na niej długa, biała,
W ręku gałąź oszroniała,
A na plecach drwa...
Nasza zima zła!
Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła!
A my jej się nie boimy,
Dalej śnieżkiem w plecy zimy,
Niech pamiątkę ma!
Nasza zima zła.
4. Określanie przez dzieci ,w nawiązaniu do słów piosenki,
cech zimowej aury (z wykorzystaniem określeń typu :
zła , mroźna , niebezpieczna, śnieżna...)
Uwypuklenie walorów zimy – cech pozytywnych :
malowniczej i pięknej natury, bajkowej
scenerii w oparciu o wiersz „Zima” Anny Muszyńskiej
i tekst „Zima-czarodziejka zmysłów” napisany przez
nauczyciela.
„Zima” A. Muszyńska
Przyszła do nas Pani Zima,
w bardzo długim płaszczu,
w koronie na głowie
z gwiazdek jedenastu.
W kryształowych butach ,
lśniących w słońca blasku.
By zamrozić ziemię,
od morza do lasku.
Trzyma w ręku różdżkę
w srebrzystym kolorze,
którą wciąż czaruje,
wszystko, to co może.
W rękawie przyniosła ,
puszek śnieżnobiały,
by zasypać pola
i świat wokół cały.
Kryształowym butkiem ,
tupnęła trzy razy ,
aby lodem pokryć,
wszystkie wkoło stawy.
I tak czarowała,
swoją srebrną laską ,
aż świat zasypała
i na zimę zasnął.
„Zima - czarodziejka zmysłów...”W.Petka-Cichosz
Zima może być przepiękna. Przychodzi do nas z zaskoczenia
i jak czarodziejka zamienia świat w cudowną, zaczarowaną krainę. Pokrywa wszystko biało-srebrzystą szatą śniegu, która skrzy się w delikatnym odbiciu zimowych promyków słońca i cicho skrzypi pod nogami. Pięknie odbija błękit nieba w pokrytych taflami lodu jeziorkach i stawach i szemrze swoją melodię w leśnych i górskich strumykach.
Zdobi przeźroczystymi soplami krawędzie dachów i maluje
na szybach magiczne, witrażowe wzory. Tworzy bajkowe pejzaże na polach i łąkach, a lasy zamienia w śnieżno-białe skupiska posągów ,które jak urzeczone jej urokiem, zatapiają się w sennym marzeniu. Lubię patrzeć na ten baśniowy krajobraz szczególnie rankiem ,kiedy mleczno-białe mgły pokrywają cały świat wokoło i snują się sennie otulając przydrożne drzewa, oprószone płatkami śniegu.
Takich widoków się nie zapomina...
5. „Taniec z widokiem”- pląs w kręgu przy spokojnej muzyce, improwizujący podziwianie widoków przez stworzone z ramion okienko.
6.Oglądanie zdjęć zimowych krajobrazów ,w formie krótkiej etiudy, wzbogaconej nastrojową muzyką irlandzkiej wokalistki Enya .
Zwrócenie uwagi dzieci na plastyczne ujęcia pejzaży i paletę barw przeplatających się w zimowej scenerii.
7.Omówienie pojęcia krajobrazu oraz wskazanie przez uczniów odcieni w palecie barw, jakich można użyć dla oddania uroków zimy (wsparte dodatkowo ilustracjami ).
- Co oznacza pojęcie krajobraz?
- Jakie wrażenia wywołują ujęcia zimowych krajobrazów?
- Jakich barw możemy użyć dla zobrazowania piękna zimy?
- Dlaczego akurat takich, a nie innych?
8.Wykonanie pracy plastycznej techniką collage:
„Impresja zimowa” przy inspirującej ,spokojnej muzyce z płyty ENYA „Winter Came”, ( po udzieleniu przez nauczyciela krótkiej instrukcji dotyczącej stosowanej techniki i kolejnych etapów wykonania kompozycji).
- złożenie kartek kalki technicznej A3 w taki sposób, by powstała powierzchnia obrazka z ramką ,
- narysowanie ołówkiem i poprawienie pastelami w odcieniach zimowych zarysów pejzażu,
- wyklejenie detali płatkami kosmetycznymi i kawałkami tapet uformowanymi według inwencji dzieci,
- naniesienie pędzelkiem kleju „Wikol” na elementy dopełniające i wypełnienie tych miejsc wiórkami kokosowymi, tak by do nich przylgnęły,
- podklejenie ramki i dopełnienie kompozycji poprzez ozdobienie gwiazdkami , wyciętymi z kolorowych papierów w zimowych odcieniach, przy pomocy dekoracyjnych dziurkaczy,
- ekspozycja i omówienie prac.
9.Zakończenie i podsumowanie zajęć.
10.Pożegnanie i informacja zwrotna :
„Żegnam tych, którzy... ”(są zadowoleni z efektów swojej pracy itp.)
Opracowanie i prowadzenie:
WIOLETTA PETKA - CICHOSZ