SCENARIUSZ ZAJĘCIA
Temat: Ćwiczenia gimnastyczne z niekonwencjonalnym przyborem (butelki plastikowe) - zestaw
Oddział: sześciolatki
Podstawa programowa:
Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej
- jest sprawne fizycznie lub jest sprawne w miarę swoich możliwości, jeżeli jest dzieckiem mniej sprawnym ruchowo
- uczestniczy w zajęciach ruchowych
Treści programowe:
Aktywność ruchowa i zdrowotna
- wspomaganie rozwoju ruchowego
- wykorzystywanie w zabawach i ćwiczeniach niekonwencjonalnych przyborów (plastikowe butelki)
- uczestniczenie w zabawach ruchowych
- uczestniczenie w ćwiczeniach gimnastycznych
- uczestniczenie w zabawach z elementami rywalizacji
- zacieśnianie kontaktów interpersonalnych z grupą poprzez wspólne organizowanie zabaw ruchowych
- bezpieczne poruszanie się podczas zabaw ruchowych
Cel ogólny:
Doskonalenie sprawności ruchowej poprzez zabawy ruchowe i ćwiczenia gimnastyczne
Cel operacyjny. Dziecko:
- potrafi samodzielnie przebrać się w strój gimnastyczny
- potrafi ustawić się w podwójnym kole
- potrafi wykonywać wskazane ruchy zgodnie z rytmem melodii
- zna zasady bezpieczeństwa
- wykonuje ćwiczenia zgodnie z instrukcją słowną i praktyczną nauczycielki
- wie, jak należy bezpiecznie poruszać się
- wie jak ustawić się w rzędzie
- wie, że podczas rywalizacji jedni wygrywają a inni przegrywają
- radzi sobie z porażką
- ćwiczy z niekonwencjonalnym przyborem
- samodzielnie przebiera się prawidłowo zakładając ubrania i buty
Metoda: słowna, czynna – zadań stawianych do wykonania
Forma: praca z całą grupą, indywidualna, w grupach
Pomoce dydaktyczne: butelki plastikowe (1,5l), magnetofon, płyta CD
Literatura: „Nasze przedszkole. Program edukacji przedszkolnej wspomagający rozwój aktywności dzieci”, MAC, M.Kwaśniewska, W.Żaba-Żabińska; Wesołe przedszkole i przyjaciele – przewodnik metodyczny cz.1.
Przebieg zajęcia:
1. Strój gimnastyczny – przebieranie się w strój gimnastyczny
2. Wszyscy są, witam was – zabawa ruchowa na powitanie
Dzieci ustawiają się w podwójnym kole zwróceni twarzami do siebie i wykonują ruchy według treści zabawy (Klanza)
3. Ćwiczę bezpiecznie – przypomnienie i utrwalenie wiadomości na temat bezpieczeństwa podczas ćwiczeń gimnastycznych
4. Ćwiczenia gimnastyczne – zestaw ćwiczeń
• Pośpiesz się – dzieci w rozsypce, każde stoi przy jednej butelce. Wszyscy biegają między butelkami, starając się żadnej nie przewrócić. Na sygnał nauczycielki zatrzymują się przy najbliższej butelce. Dla jednego dziecka powinno zabraknąć butelki.
• Bieg slalomem – dzieci ustawione w dwóch rzędach przed linią startu. Butelki ustawione przed każdym rzędem w odstępach jedna za drugą. Na sygnał wyścig slalom do mety i bieg z powrotem.
• Wyścig gąsienic. Przygotowanie jak w zabawie poprzedniej – dzieci ustawione w rzędach, butelki przed nimi również w rzędach. Na sygnał – wyścig w zespołach (dzieci połączone w gąsienice).
• Góra – dół – dzieci stoją w lekkim rozkroku, każde trzyma w prawej ręce butelkę, robi skłon i podaje sobie do lewej ręki butelkę między nogami, następnie dziecko prostując się podaje ręką lewa z tyłu do góry butelkę tak, aby podać ją do prawej ręki. Ćwiczenie powtarzamy kilka razy.
• Biegająca butelka – dzieci ustawione w rozkroku, jedno za drugim, podają sobie butelkę między nogami. Dziecko, które poda butelkę biegnie na koniec rzędu i tak na zmianę. Ćwiczenie wykonujemy również poprzez podawanie górą (nad głową).
• Butelkowe kręgle. Butelki rozstawione – kręgle, reszta butelek służy jako rzutki.
• Skoki pajacyków – butelki ustawione w rzędzie z przerwą ca 1 m. Dzieci przeskakują butelkę rozkrokiem.
• Wałkowanie ciasta – dzieci wałkują ciasto; w pozycji leżącej na brzuchu wyciągają ręce z butelką daleko w przód i wracają do klatki piersiowej, pilnując, aby butelka dotykała cały czas podłoża.
• Masaż w parach – każde dziecko masuje butelką plecy dziecka siedzącego przed nim.
5. Zakończenie zajęć okrzykiem „Bezpieczeństwo ważna sprawa, a w przedszkolu to podstawa”. Zmiana stroju z gimnastycznego na przedszkolny.