Scenariusz zajęć przeprowadzonych dnia 20 stycznia 2012 r. w grupie III „Średniaki II”.
Temat zajęć: „Moja babcia, mój dziadek” – malowanie farbą plakatową na kaszy mannej portretu babci lub dziadka.
Cele ogólne:
- kształcenie umiejętności malowania farbą plakatową na chropowatej powierzchni (kasza manna)
- kształcenie umiejętności twórczych dzieci
Cele szczegółowe(dziecko):
- pozna temat pracy plastycznej
- wie, co znaczy słowo „portret”
- potrafi wykonać pracę plastyczną farbą plakatową na kaszy mannej
- wie, że po wykonaniu pracy plastycznej należy umyć ręce
- wyraża w formie pracy plastycznej przeżycia i wiedzę o świecie
- zdobywa nowe doświadczenia plastyczne
- przygotowuje własnoręcznie upominki dla bliskich
- przestrzega umów nawiązanych z nauczycielem
Metody pracy:
słowna: rozmowa, objaśnienie
oglądowa: pokaz, obserwacja
czynna: stawienie zadania do wykonania
Formy pracy:
Indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
Portret Janusza Korczaka celem wyjaśnienia terminu „portret”, kartki z przyklejoną kaszą manną, farby plakatowe, pędzle.
Czas trwania zajęć: 15-20 min.
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel zbiera dzieci na dywanie.
2. Dzieci wraz z nauczycielką recytują wiersz „Dla dziadka”
3. Nauczycielka, nawiązując do wyrecytowanego wiersza, mówi dzieciom, że zbliża się wyjątkowe święto, Dzień babci i dziadka. Informuje dzieci, że będą wykonywały wyjątkowy prezent dla swych dziadków.
4. Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, jaki jest temat pracy plastycznej oraz w jaki sposób ma być ona wykonana. Objaśnia, że będą malowali portret babci lub dziadka farbą plakatową na kaszy mannej. Nauczycielka pyta, które dziecko wie, co to jest „portret”. By przybliżyć dzieciom znaczenie tego słowa pokazuje portret Janusza Korczaka. Umawia się z dziećmi, że po wykonanej pracy dziecko odkłada na bok (na ceratę) pędzel, pozostawia pracę na stole (praca zostanie zabrana przez nauczycielkę), wędruje do łazienki by umyć ręce po czym może się spokojnie bawić na dywanie tak, by nie przeszkadzać pracującym jeszcze dzieciom.
5. Przejście dzieci do stołów, na których leżą przygotowane wcześniej kartki z kaszą manną, farby, pędzle i woda.
6. Dzieci przystępują do pracy.
7. Po wykonanej pracy dzieci spokojnie bawią się na dywanie.
8. Po wyschnięciu prac dzieci wraz z nauczycielem tworzą grupową wystawę prac, a podczas uroczystości z okazji Dnia babci i dziadka obdarowują pracą swych dziadków.