Mieczysława Ożóg
Łączany; 02. 02. 2007
SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOLEŻEŃSKICH W GRUPIE DZIECI 5, 6 – LETNICH
Temat kompleksowy: Las
Temat zajęć: Oswajamy strach
Prowadząca: Mieczysława Ożóg
Cel główny: Organizowanie sytuacji sprzyjających poznawaniu słabych i mocnych stron własnej osobowości, zachęcenie do pokonywania trudności, kontrolowania przeżywanych emocji.
Cele szczegółowe:
Dziecko;
Nazywa przeżywane emocje, utrwala słownictwo opisujące emocje i uczucia
Przyjmuje rolę słuchacza, z chęcią zabiera głos w rozmowie
Uczy się, jak pokonywać strach, zmniejsza nieprzyjemne odczucia wywołane uczuciem lęku
Rozwija wyobraźnię
Bogaci doświadczenia na temat właściwości różnego rodzaju materiałów plastycznych
Poznaje znaczenie strachu w życiu człowieka, wie, kiedy strach jest niepotrzebny, uczy się kontrolować przeżywane emocje
Formy pracy: zbiorowa i indywidualna
Metody pracy: słowna: rozmowa kierowana, swobodne wypowiedzi,
Czynna: aktywizacyjna, praca plastyczna, zabawa ruchowa, poznawanie cech przedmiotu poprzez dotyk.
Środki dydaktyczne: pudełko kartonowe, wykonany z różnych materiałów i gotowych elementów przedmiot, kłębek włóczki, płyta z muzyką klasyczną, bloki techniczne, klej, nożyczki, papier kolorowy, bibuła, skrawki materiałów itp.
Przebieg zajęć:
1.„Tajemnicza przesyłka” – wprowadzenie do tematu zajęć
Nauczyciel prezentuje zostawioną rzekomo pod drzwiami przesyłkę, prosi dzieci o sprawdzenie, co w niej się znajduje. Dla ostrożności sugeruje, by jeszcze nie rozpakowywać zaklejonego mocno pudełka, lecz sprawdzić jego zawartość poprzez włożenie ręki w otwór z boku pudełka. Cała sytuacja prowadzić ma do nazwania przez dzieci emocji, jakie towarzyszą im w trakcie poznawania zawartości pudełka.
2.Czego się boję? – indywidualne wypowiedzi
Gdy pojawią się wypowiedzi typu; „czułem strach, obawę, niepokój itp.” wówczas nauczyciel prosi o podanie przykładów rzeczy, osób, bądź sytuacji, które u nich wywołują u nich strach.
3.Jak pokonać strach? – bank pomysłów (metoda aktywizująca z użyciem włóczki)
Dzieci przekazują sobie kolejno kłębek włóczki, w trakcie nawijania na palec podają propozycje, jak sprawić, by się nie bać, by zmniejszyć nieprzyjemne uczucie strachu.
4.Uwaga, duch! – zabawa ruchowa orientacyjno – porządkowa
Dzieci w trakcie muzyki swobodnie maszerują po sali (zwiedzają zamek), na przerwę w muzyce zastygają w bezruchu i w całkowitym milczeniu (jakby ujrzeli ducha)
5.„Tajemnicza przesyłka” – praca plastyczna
Tworzenie obrazka przedstawiającego przedmiot znajdujący się w pudełku na podstawie informacji o jego cechach uzyskanych poprzez dotyk.
Dzieci tworzą rysunek, który następnie kolorują bądź wyklejają różnymi materiałami tekstylnymi lub papierniczymi.
6.Posumowanie zajęć
Ekspozycja wykonanych przez dzieci prac
Pozytywna ocena wszystkich prac
Krótka wypowiedź nauczyciela mająca na celu zwrócenie dzieciom uwagi na fakt, iż strach jest człowiekowi potrzebny (i dla zabawy i dla własnego bezpieczeństwa) oraz że należy wpływać na zmniejszenie bądź całkowite wyeliminowanie lęków zupełnie nieuzasadnionych i niepotrzebnych (będących jedynie wytworem wyobraźni)
Prezentacja zawartości pudełka, konfrontacja wyobrażeń dzieci ze stanem faktycznym
7.„A ja myślałem(łam), że to... - zabawa relaksacyjno – integrująca
Dzieci dobierają się w pary, siadają na dywanie i podczas utworu muzycznego rysują sobie nawzajem na plecach rzecz znajdującą się w pudełku, którą wyobrażali sobie, zanim została ona pokazana