Scenariusz zajęć dla dzieci 3 -4 letnich, 14.12.2011r.
Temat tygodnia : Ubieramy choinkę.
Temat dnia : Choineczki.
Cele ogólne:
- Ilustruje ruchem treść wiersza i wypowiada się na jego temat.
Cele operacyjne:
- zna aktualną porę roku i wypowiada się na temat zimowej pogody,
- odgaduje zagadki słowne i dotykowe
- poprawnie buduje zdania,
- potrafi uważnie słuchać,
- interpretuje ruchowo wiersz i opowieść ruchową
- wie skąd biorą się drzewa
- potrafi śpiewać,
- czynnie uczestniczy w zabawach,
- wykonuje prace plastyczną – potrafi posługiwać się pędzlem, dba o czystość na stanowisku pracy
- doskonali reakcję na rytm
- ćwiczy motorykę małą,
- zgodnie się bawi i pracuje.
Metody:
- słowna: rozmowa, wiersz, objaśnienia, piosenka
- czynna: zadań stawianych do ,,wykonania”, samodzielnych doświadczeń,
- oglądowa: obserwacja, pokaz.
Formy:
-praca z całą grupą,
-praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
ilustracje o tematyce zimowej, zagadki, gałązki świerku dla każdego dziecka, opaski z śnieżynką dla każdego dziecka, wiersz U. Pakuły ,,Choineczki”, piosenka ,,Pada, pada, pada deszcz”, Opowieść ruchowa ,,Wiewiórka i szyszka” koszyk z szyszkami, pędzle, farba plakatowa biała, brokat sypki, tamburyn,
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna, zainicjowana śpiewem N. na melodię Panie Janie
Witaj Kasiu pośród nas,
Wszyscy Cię lubimy,
Bądź wśród nas.
Skandowanie grupowe tekstu:
Nasza grupa to (imię)!
2. Wprowadzenie w temat zajęć. Rozwiązywanie zagadek słownych związanych z aktualną porą roku.
Jaka to pora roku,
kiedy bywa biało wokół? (zima)
Co za białe piórka
sypie zimą chmurka? (śnieg)
- nazywanie pory roku,
- wyróżnianie elementów charakterystycznych dla zimowej pogody (opady śniegu, niska temperatura, silne i zimne wiaty, ,,brak” słońca).
3. Zabawa orientacyjna - porządkowa ,,Wiatr i śnieżynki”
,,Zaczarowanie” dzieci w Śnieżynki poprzez poprzez wspólne wypowiedzenie zaklęcia i nałożenie opaski ze śnieżynką.
Akompaniament na tamburynie:
ćwierć nutki spacer po sali
ósemki bieganie po sali
pauza-wiatr nie wieje delikatne opadanie na ziemię
4. Zabawa dydaktyczna – rozpoznawanie dotykiem gałązki świerkowej.
Wypowiedzi dzieci na temat swoich doznań podczas dotykania gałązki.
5. Ilustracja uchowa tekstu U. Pakuły Choineczki.
6. Wypowiedzi dzieci na temat treści wiersza
Proponowane pytania:
Czy było coś co się powtarzało kilka razy podczas opowiadania?
W jakie drzewka się wszyscy zamieniliśmy?
Jak wyglądały choineczki?
Jakie ważne uroczystości niedługo będą i z tej właśnie okazji stroimy choinki w naszych domach i tutaj u nas w przedszkolu?
7. Burza mózgów : Czy wiecie skąd w lesie jest tyle drzew.
Pozostawienie pytania bez odpowiedzi. Próba wyjaśnienia go w czasie opowieści ruchowej z elementami ortofonicznymi ,,Wiewiórka i szyszka” zainicjowanej zagadką słowną.
Skacze po lesie z wielkiej uciechy
Pewnie ma w dziupli
Smaczne orzechy. (wiewiórka)
Pewnego razu wiewiórka mała, po lesie skakała skik - skik, skik – skik, z gałązki na gałązkę, aż szyszkę znalazła (każde dziecko bierze szyszkę z koszyka) piękną, dorodną. W łapkach ją obracała i do dziupli zanieść chciała, aż tu nagle z szyszki małe ziarenko wypadło i wprost na ziemię upadło. Padał na nie deszcz:
Pada, pada, pada deszcz
wieje, wieje, wieje wiatr
błyskawica -grzmot
błyskawica -grzmot
potem piękna tęcza jest
Świeciło słońce i ogrzewało nasionko które było w ziemi. Aż pewnego wiosennego dnia obudziło się i zaczęło kiełkować. Najpierw powoli, nieśmiało wychylało drobne listki, ,gałązki. Upłynęło wiele lat i wyrosła piękna choinka, którą wiatr kołysał, a ona szumiała szsz.....
Próba udzielenia odpowiedzi przez dzieci.
8. Praca plastyczna ,,Choineczka- szyszeczka”
Malowanie powierzchni szyszki białą farbką i posypanie brokatem
9. Podsumowanie zajęć - pochwała dzieci za pracę.
Opracowała: mgr Jolanta Świebodzka