Scenariusz zajęć dla dzieci 3 -4 letnich
Temat tygodnia : Świętujemy Dzień Babci i Dzień Dziadka.
Temat dnia : Prezent dla dziadków.
Cele ogólne:
- Swobodne wypowiedzi. Wyrażanie swoich myśli, potrzeb, przeżyć w rozmowach z dorosłymi w codziennych sytuacjach.
- Wzmacnianie przywiązania do najbliższej rodziny.
Cele operacyjne:
- opowiada o swoich dziadkach: podaje ich imiona, ulubione zajęcia,
- uświadamia sobie istniejącą więź między nim a dziadkami,
- rozwija wyobraźnię opowiadając co można dać dziadkom w prezencie,
- odgaduje zagadki słowne związane z tematem zajęć,
- potrafi uważnie słuchać,
- odpowiednio reaguje na muzykę skoczną i spokojną,
- rytmicznie porusza się po sali przy dźwiękach piosenki,
- rozumie związek przyczynowo – skutkowy,
- wykonuje prace plastyczną,
- zgodnie się bawi i pracuje.
Metody:
- słowna: rozmowa, wiersz, objaśnienia, piosenka,
- czynna: zadań stawianych do ,,wykonania”, samodzielnych doświadczeń,
- oglądowa: obserwacja, pokaz.
Formy:
-praca z całą grupą,
-praca indywidualna.
Środki dydaktyczne:
- zagadki słowne, obrazki babci i dziadka z wnukami, wiersz M. Ćwiek ,,Dla babci i dziadka”, płyta CD, piosenka:Żyj nam babciu zdrowo” sł i muz. K. Bayer i A. Wacławska), korale, kapelusz, historyjka obrazkowa dla każdego dziecka, woreczek z kolorowymi kulkami bibuły, nożyczki rolka po papierze toaletowym, kolorowa bibuła, klej, kubeczki po jogurcie, gazeta.
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna, zainicjowana śpiewem N. z jednoczesny rytmicznym klaskaniem.
Dzień dobry, dzień dobry
wszyscy sie witamy,
Dzień dobry, dzień dobry.
Dobry humor mamy
Powitanie różnych części ciała z elementami ćwiczeń narządów mowy.
2. Wprowadzenie w temat zajęć. Rozwiązywanie zagadek słownych:
Dla was wnucząt,
Ona zawsze dobre serce ma i czas.
Czułym okiem na was patrzy,
Całe mnóstwo bajek zna. (babcia)
Problem to jest bardzo łatwy,
Kim jest dla was tata, waszego taty? (dziadek)
Na pewno dla każdego łatwa to zagadka.
Bez kogo być nie może babci ani dziadka? (wnuczki)
3. Rozmowa kierowana przy obrazkach przedstawiających babcie i dziadka z wnukami.
- Kto przedstawiony jest na ilustracji?
- Jak mają na imię wasze babcie i wasi dziadkowie?
- Co lubisz robić z babcią, a co z dziadkiem?
- Jakie święto niedługo obchodzimy?
4. Oglądanie i wypowiadanie się na temat historyjki obrazkowej ,,Prezenty dla dziadków”. Układanie obrazków w odpowiedniej kolejności.
5. Zabawa ruchowa: „Wnuczki do babci i dziadka”- wybieramy jedną dziewczynkę do roli babci i jednego chłopca do roli dziadka. Dziewczynce zakładamy korale, chłopcu kapelusz. Babcia i dziadek siadają na krzesłach w różnych częściach sali. Reszta dzieci porusza się w rytmie skocznej muzyki, gdy usłyszą spokojną muzykę dziewczynki biegną do „babci” a chłopcy do „dziadka” i siadają wokół nich. Ponowna skoczna muzyka to sygnał zmiany roli babci i dziadka oraz poruszania się po sali.
6. Słuchanie wiersza M. Ćwiek ,,Dla babci i dziadka”.
Wyczaruję dla babuni
Suknię z kropel rosy
Szal z obłoków, wstążkę z tęczy
Wplotę jej we włosy.
Namaluję dziadziusiowi
Rybek pełną rzekę
Koszyk grzybów, działkę z domkiem
Pieska na pociechę.
7. Rozmowa na temat wiersza.
- Co dla babci chciały wyczarować wnuczęta?
- Jaki pomysł miały na podarek dla dziadka?
- Co może być prezentem z okazji święta babci i dziadka?
8. Praca plastyczna ,,Kwiatek dla babci i dziadka”
Wprowadzenie do zadania plastycznego zagadką
Są doniczkowe, są cięte w pąkach lub rozwinięte.
Kolorowe główki mają każdemu się podobają. (kwiaty)
Losowanie kulki z bibuły symbolizującej kolor kwiatu. Nazywanie wylosowanego koloru.
Wyklejanie kulkami z kolorowej bibuły rolki po papierze toaletowym.
Nacinanie zielonej bibuły - listki, z zachowaniem zasad bezpiecznego posługiwania się nożyczkami. Umieszczenia kwiatka w doniczce – kubek po jogurcie. Wystawa prac.
9. Taniec przy piosence ,,Żyj nam babciu zdrowo” sł i muz. K. Bayer i A.Wacławska)
10. Podsumowanie zajęć - pochwała dzieci za pracę, rozmowa na temat najciekawszego fragmentu zajęć.
Opracowała: mgr Jolanta Świebodzka