X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 14745
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kosmiczne przygody - scenariusz zajęć

SCENARIUSZ ZAJĘĆ Z DZIEĆMI 6 - LETNIMI

TEMAT „Kosmiczne przygody”

PROWADZĄCA: Małgorzata Stańczyk

CELE OGÓLNE:

• uświadomienie dzieciom teorii, że „Ziemia krąży wokół Słońca” i rozumienie zjawiska następstwa dnia po nocy,
• posługiwanie się pojęciami związanymi z kosmosem: planeta, orbita, gwiazda, kometa, meteoryt, rakieta.

CELE OPERACYJNE: (dziecko)

• zna nazwy niektórych planet
• rozwiązuje zagadki słowne
• wyodrębnia pierwszą głoskę w wyrazach, dzieli je na sylaby, przelicza je
• wie, że „Ziemia krąży wokół Słońca”
• wie, dlaczego po dniu następuje noc
• wie, że człowiek może podróżować w kosmos
• organizuje swoje miejsce pracy
• buduje i dekoruje rakietę według własnego pomysłu
• bawi się swoją rakietą
• przedstawia własne pomysły i akceptuje pomysły innych.

METODY:
czynna:
• zadań stawianych dziecku,
• kierowanie własną działalnością dziecka;
słowna:
• żywego słowa,
• objaśnienia,
• instrukcja
percepcyjna
• bezpośrednie spostrzeganie i przeżywanie w wyniku obserwacji i bezpośredniego udziału.

FORMY PRACY:
• praca z całą grupą
• praca w zespołach
• praca indywidualna

POMOCE:
Podkład muzyczny, odgłos startującej rakiety, ilustracje, napisy , rozsypanka wyrazowa, balony, zagadki, globus, latarka, muzyka elektroniczna Jean Michel Jarre
PRZEBIEG:

1. Powitanie (dzieci stoją w kole)
- Witam wszystkich małych podróżników. (po każdym powitaniu nauczycielka
- Cześć wszystkim, którzy lubią przygody. macha ręką do dzieci odpowiadających
- Hej, hej dzieci z uśmiechniętymi buziami. na to powitanie)
- Dzień dobry dzieciakom, które lubią się bawić.
2. Zaproszenie dzieci, aby usiadły w kręgu.
3. Rozwiązywanie zagadek: kosmos, księżyc, kometa, niebo, słońce, gwiazdy, ziemia, rakieta;

Zagadki

1. Co to za przestrzeń między Ziemią, Księżycem planetami oraz między gwiazdami?
(kosmos)

2. Zawsze jest nad nami. To płacze czasami deszczem, to śmieje się słońcem albo gwiazd tysiącem.(niebo)

3. Jej długi warkocz złotem błyska, siostrą jest gwiazd i księżyca. Rzadko odwiedza nasze niebo. Niesie wieści. Jakie? To tajemnica.(kometa)

4. Kiedy po niebie wędruje nocą, dokoła niego gwiazdy migocą. Raz jest jak rogalik, raz okrągły jak talerz. Kiedy słońce wschodzi, wnet z nieba ucieka.(księżyc)

5. Co to za złota świetlana kula, która swym ciepłem Ziemię otula?(słońce)

6. Z ziemi do gwiazd mknie pocisk złoty, szybszy niż wiatr i samochody.(rakieta)

7. W dzień ich nie ujrzysz, chociaż są nad nami. Można je zobaczyć nocą i wieczorami.
(gwiazdy)
8. Co to za okrągła planeta, na której bez wody, tlenu i słońca nie byłoby życia.(ziemia)

Dzieci po odgadnięciu zagadki, wyszukują obrazek będący jej rozwiązaniem i przypinają na tablicy. Na koniec wyszukują podpisów, przypinają do ilustracji

- wyodrębnianie pierwszej głoski w wyrazach, podział na sylaby, przeliczanie sylab.

4. Przeprowadzenie doświadczenia, które ma uświadomić dzieciom teorię,
że „Ziemia krąży wokół Słońca” i wyjaśnić – dlaczego po dniu następuje noc?

Na stoliku stoi globus (Ziemia), a obok jest zapalona lampka (Słońce) – światło lampki skierowane jest na globus. Obracając „Ziemię” wokół własnej osi, wyjaśniam dzieciom zjawisko występowania dnia i nocy. W trakcie doświadczenia dzieci pokazują miejsca na „Ziemi”, gdzie jest dzień i gdzie zapada noc.

5. Kosmiczny aerobik ćwiczymy by być sprawnym jak kosmonauta wg Klanzy
N razem z dziećmi wykonuje proste ćwiczenia, o których mowa w wierszyku (np. skłony, przysiady itp.).

1. Tak jak kosmonauci ćwiczę 2. Skręty ciała w prawo, w lewo
Bo chcę dobrą mieć kondycję Bardzo dobrze mój kolego
Aby w nogach wzmocnić stawy Teraz złapmy się pod boki
Wykonajmy trzy przysiady No i w górę cztery skoki

3. Księżyc śle wam swe ukłony 4. Na tym kończą się ćwiczenia
Zróbmy jeszcze cztery skłony W kosmosie do zobaczenia!
Kto chce dotknąć gwiazdki uszka
Niech się wspina na paluszkach

6. Gwiezdne pojazdy. Określenie przez dzieci w jaki sposób można polecieć w kosmos, wykorzystanie zdjęć różnych pojazdów wykonanych przez ludzi wspólne zastanawianie się, do czego one służą.(podróże obserwacja ziemi , badanie nieznanych planet) wykorzystanie napisów do czytania.

7. Budowanie , składanie i ozdabianie rakiety kosmicznej.

8. Wyprawa w kosmos.
Przygotowanie do startu..
d) Odliczanie przed startem od 10 do 0.
Wierszyk o starcie rakiety. Zadaniem dziecka jest wspólne odliczanie od 10 do 0 (start rakiety). autor nieznany

10 Na placu właśnie trwa odliczanie i już rakieta mocy dostaje
9 zwiększyć obroty i pobór paliwa
8 już para z niej się wydobywa
7 włączyć czujniki i zabezpieczenia
6 Halo, jak mnie słyszycie, Ziemia?
5 Cała załoga jest już gotowa
4 Uwaga, Uwaga! Można startować!
3 Już odpadły boczne przypory
2 Dym i hałas zrobił się spory
1 Siła potężna ją w górę wyrwała
0 W kosmiczną misję wystartowała
Start rakiety wg KLANZY

9. Wypuszczanie rakiet zrobionych przez dzieci z wykorzystaniem „napędu balonowego”.
Dzieci nadmuchują balony, przymocowują do nich rakiety i puszczają w kosmos

10. Podziękowanie za wspólną zabawę

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.