X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 14739
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć z zakresu rozwijania pojęć matematycznych: Układanie i przekształcanie rytmów

Scenariusz zajęć z zakresu rozwijania pojęć matematycznych
z wykorzystaniem elementów metody Edyty Gruszczyk - Kolczyńskiej.
Data – 01.02.2012 r.

Miejskie Przedszkole Samorządowe nr 1 w Mławie
Grupa wiekowa – dzieci 5- 6-letnie
Prowadząca – mgr Urszula Smolińska
Kształtowanie pojęć matematycznych – rytmy i rytmiczna organizacja czasu

Temat: Układanie i przekształcanie rytmów

Cele ogólne:
Skupianie uwagi na rytmach, wychwytywanie powtarzających się sekwencji i kontynuowanie ich;
Wdrażanie do przekładania rytmu z jednej sekwencji na drugą;
Rozpoznawanie i nazywanie figur geometrycznych;
Rozwijanie myślenia konkretnego.
Cele operacyjne (dziecko):
-skupia uwagę na rytmach;
-potrafi wychwycić i kontynuować powtarzający się rytm;
-potrafi przełożyć rytm z jednej reprezentacji na drugą; np. ze słuchu na czynność (i odwrotnie);
-rozpoznaje i nazywa figury geometryczne: koło, kwadrat, prostokąt, trójkąt;
-umiejętnie współdziała i podporządkowuje się zasadom podanym przez nauczyciela;
-potrafi kodować regularność rytmiczną - potrafi ułożyć szlaczek z figur geometrycznych.
Metody:
Słowne – rozmowa, objaśnienia, polecenia;
Oglądowe – pokaz, obserwacja;
Czynne – zadania stawiane do wykonania, kierowanie własną aktywnością.
Metoda prof. E. Gruszczyk – Kolczyńskiej
Elementy pedagogiki zabawy
Forma pracy - zajęcia zaplanowane
- praca z całą grupą
- praca indywidualna
Pomoce:
Kolorowe figury geometryczne (koła, kwadraty, prostokąty, trójkąty) dla każdego dziecka, kartki z narysowanym układem rytmicznym, kolorowe dywaniki, białe paski do rysowania, pisaki, klej, kolorowe nakrętki, patyczki, orzechy, magnetofon, płyta CD.

Przebieg zajęcia

1.Marsz po kole zgodnie z podanym rytmem przez nauczyciela: 2 kroki do przodu, 3 podskoki, 2 klaśnięcia.
Przywitanie gości.
2.Powitanie w kręgu – machamy prawą ręką, ręka lewa wita prawe kolano, ręka prawa wita prawe ucho itd.
3.Odsłonięcie tablicy – dzieci obserwują rytm ułożony z figur geometrycznych – 2 żółte koła – 3 czerwone trójkąty – 1 niebieski prostokąt – po zasłonięciu dzieci układają taki sam rytm na białych paskach papieru.
4.Ułożony rytm z figur geometrycznych dzieci odtwarzają ruchem ciała, wystukują – jedno dziecko pokazuje – pozostałe powtarzają np. 2 razy podskok – 3 klaśnięcia – 1 tupnięcie itp.
5.Pokazany ruchem ciała rytm przez nauczycielkę dzieci układają według własnych pomysłów z orzechów, nakrętek, patyczków np. 2 klaśnięcia o uda – 1 raz wspięcie na palcach – 2 razy wymachy rąk.
6.Nauczycielka wygrywa rytm na instrumentach a dzieci rysują na pasku białego papieru pisakiem: np. 3 uderzenia w tamburyno – 1 raz grzechotka – 2 uderzenia w bębenek.
7.Zabawa ruchowa: "Która grupa pierwsza?".
Dzieci podzielone na dwie grupy wg koloru szarf. Dzieci dostają figury geometryczne zawieszone na nitce zakładając je na szyję.Nauczyciel pokazuje na kartce ułożony rytm z figur np. koło, kwadrat, trójkąt. Zadaniem dzieci jest ustawienie się w rządku wg pokazanego wzoru i zawieszonych na szyi figur. Wygrywa ta grupa, która pierwsza prawidłowo się ustawi. Zabawa powtórzona jest kilka razy. Za każdym razem zmienia się kolejność i układ figur.
8.Praca indywidualna przy stolikach. Dzieci siadają przy stolikach. Każde dziecko otrzymuje kartkę, na której są przyklejone figury geometryczne /każde dziecko przy stoliku ma zmienioną kolejność i układ figur/. Dzieci układają figury wg podanego rytmu na kartce, a następnie przyklejają ten rytm. Dobrze wykonane zadanie nagrodzone jest uśmiechniętym słoneczkiem. Zebranie pomocy.
9.Zabawa integracyjna przy muzyce „Stary Abraham”.
10.Pożegnanie gości.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.