Małgorzata Paściak
Scenariusz zajęć pokazowych w grupie dzieci 5 letnich
TAMAT ZAJĘCIA: " W krainie pani zimy w oparciu o muzykę Karnawał zwierząt Camille'a Saint-Saensa”
ZAGADNIENIA PROGRAMOWE:
• Uczestniczenie w planowanym zadaniu i zgodnie z planem wykonywanie zadania
• Stwarzanie ogólnej atmosfery wychowawczej opartej na życzliwości i współpracy
• Wyrabianie umiejętności współdziałania w grupie.
PROGRAM WYCHOWANIA PRZEDSZKOLNEGO: „Zanim będę uczniem” Elżbieta Tokarska, Jolanta Kopała, wydawnictwo: Edukacja Polska.
Cel główny: rozbudzenie inwencji twórczej dzieci. Pobudzenie do myślenia
Cele szczegółowe:
1. dydaktyczne – aktywizacja myślenia, przybliżenie zasad gry zadaniowej (umiejętność posługiwania się zgodnie z opisem wg. metody Labana – rozróżnianie kierunków w przestrzeni, z wykorzystaniem liczenia zgodnie z metodą G. Korczyńskiej), spostrzeganie, porównywanie, utrwalenie poznanych liter - umiejętność czytania (globalne czytanie)
2. wychowawcze– wdrażanie do współdziałania w zespole podporządkowanie przyjętym zasadom
Cele operacyjne:
1. odczytuje list obrazkowy do zimy
2. czyta globalnie
3. dodaje w zakresie 8
4. porównuje wielkości
5. poznaje właściwości lodu
6. dzieli wyrazy na sylaby, składa wyraz z rozsypywani sylabowej
Metody:
1. metody podające (przyswajanie): list obrazkowy
2. metody problemowe (odkrywanie): gra zadaniowa, giełda pomysłów, czyli "Burza mózgów", inscenizacja.
3. metody aktywizujące (przeżywanie): drama – zabawa muzyczno – ruchowa „Lodowe posągi”
4. metody praktyczne (działanie): ćwiczenia.
5.wykorzystanie elementów metody Edyty Gruszczyk – Kolczyńskiej – synteza symboliczna; kodowanie informacji za pomocą symboli (2+1), (3+2) itp.
6. metoda R. Labana – rozróżnienie kierunków w przestrzeni
7. elementy metody ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne – przejście przez lodowy tunel czołgając się.
Forma: zajęcia z całą grupą
Środki wspomagające działanie: nagranie muzyczne "Karnawał zwierząt" Camille'a Saint-Saensa, list obrazowy od Pani Zimy, kry lodowe stworzone z tektury i białego brystolu z napisem :
DRO – GA
LO – DO – WYM
TU –NE – LEM
Worki na śmieci tworzące lodowy tunel, małe wyrazy dla każdego dziecka do wylosowania kojarzące się z zimą i wiosną, duże napisy do czytania globalnego ZIMA, WIOSNA; napisy z dodawaniem do przejścia przez grę zadaniową. Lodówka podróżna, kostki lodu dla każdego dziecka, kostka lodu duża z zamrożoną płytą CD, gazety, czajnik z gorącą wodą.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
W tle słychać muzykę „Karnawał zwierząt” Camille'a Saint-Saensa.
1. List od „Zimy”. Nauczycielka zwraca dzieciom uwagę na kopertę przyklejoną do szyby. Stara się zaciekawić dzieci tym, co kryje jej zawartość. Po otworzeniu okazuje się, iż jest to wiadomość od Zimy, która w formie listu obrazkowego chce zaprosić dzieci na wyprawę na bal.
„Kochane (dzieci) z grupy (motylków) napisałam do was (list), ponieważ nie mogłam osobiście do was przyjechać. Wyjrzyjcie przez (okno), zobaczcie, że (słońce) stopiło cały (śnieg); więc moje (konie) nie pociągną (sani), dlatego piszę do Was ten (list) chcąc was zaprosić na pożegnalny bal. Potrzebny Wam będzie dobry (słuch – uszy) i sprawne (nogi). Jednak w mojej krainie (dzieciom) nie wolno przebywać, dlatego zamienie Was w (zwierzęta). Ostrożność (zająca), delikatność (łabędzia), skoczność (kangura) doprowadzą was do mojego (zamku). (Panią Gosie) wyznaczam na przewodnika tej podróży. Powodzenia!”
Dzieci otrzymują emblematy ze zwierzętami jako naszyjniki; dzięki czemu każde z nich będzie wiedziało, co należy do ich zadania.
2. Popękana kra – układanie puzzli z rozsypywani sylabowej. Zadaniem dzieci, które są łabędziami jest ułożenie w sposób staranny i delikatny napisu z kier lodowych. Rozwiązaniem rozsypywani sylabowej jest napis DROGA LODOWYM TUNELEM, co prowadzi do kolejnej części wyprawy.
3. Lodowy tunel. Nauczycielka zadaje dzieciom pytanie, w jaki sposób sprawdzić, który tunel jest krótszy. Odmierzanie długości tunelu na odległość stóp dzieci. Porównywanie wielkości. Zadaniem dzieci, które są zajączkami jest przebycie krótszego tunelu w sposób ostrożny i bez pospiechu. Zima ukrywa kolejne zadanie pod krą – „... aby tam dojść trzeba podzielić wyrazy na te, które kojarzą wam się z zimą i wiosną”
4. Loteryjka pojęciowa – doskonalenie umiejętności czytania ze zrozumieniem. Dzieci losują wyraz z koszyczka – przyklejają go zgodnie z cecha kojarzącą się z wybrana porą roku (zimą bądź wiosną), np. sanki, narty, śnieg, słońce, przebiśnieg, sasanka itp.
Małe wyrazy dla dzieci w koszyczku do wylosowania, duże wyrazy na planszy. Dzieci dopasowują małe wyrazy do głównej tablicy, na które umieszczony jest wyraz ZIMA, WIOSNA.
5. Gra zadaniowa. Poruszanie się po sali zgodnie z kierunkiem i ilością kroków, jakie powstają w wyniku działań matematycznych (dodawanie). Dzieci które są kangurami skaczą tyle razy i takim kierunku jaki wskazuje zadanie. Gra doprowadza dzieci do lodówki z kostkami lodu dla każdego dziecka.
6. Doświadczenie z lodem. Nauczyciel pokazuje dzieciom lodówkę turystyczną – ostatnie zdanie od Pani zimy, w której ukryte są kostki lodu. Zadaniem dzieci jest odpowiedzenie na pytania:
a. Dlaczego lód się topi?
b. Co zrobić, aby woda ponownie zamieniła się w lód?
c. Co by było gdyby zima trwała cały rok?
Nauczyciel Pokazuje dzieciom niespodziankę od Zimy, dużą kostkę lodu, w której ukryta tej płyta CD. Na płycie nagrany jest głos „Pani Zimy”, która gratuluje dzieciom dotarcia na bal i zaprasza do wspólnej zabawy.
7. Bal u Pani Zimy – tanie na gazetach. Dzieci dobierają się w pary i tańczą w rytm muzyki, na sygnał nauczyciela składają gazetę na pół i tańczą nadal w taki sposób, aby nie zejść z powierzchni gazety. Zabawa muzyczno – dramowa „Lodowe posągi”. Dzieci zamieniają się w lodowe posągi i zastygają w bezruchu na sygnał nauczycielki.
8. Ewaluacja – zapytanie dzieci, która zabawa podobała się im najbardziej, czy zajęcia sprawiły im radość,