SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW
TEMAT DNIA: PORY ROKU.
Wypowiedzi uczniów na temat charakterystycznych cech pór roku. Głośne czytanie wiersza pt. „Pory roku”. Rozpoznawanie rzeczowników i czasowników. Układanie zdań o jesieni z rozsypanki wyrazowej. Dodawanie i odejmowanie w zakresie 30. Śpiewanie piosenki pt. „Jesień”. Wycinanie i kolorowanie jesiennego liścia.
CELE OGÓLNE:
- rozwijanie i pogłębianie zainteresowania przyrodą,
- wzbogacenie wiedzy na temat pór roku
- doskonalenie umiejętności głośnego czytania,
- rozwijanie umiejętności zawierania własnych myśli i spostrzeżeń w formie zdań,
- doskonalenie umiejętności liczenia w zakresie 30.
CELE OPERACYJNE:
Uczeń:
- dostrzega zmiany w przyrodzie w zależności od pory roku,
- wzbogaca słownik o wyrazy związane z porami roku
- wymienia specyficzne cechy pogody w różnych porach roku,
- czyta ze zrozumieniem głośno,
- samodzielnie uzupełnia teksty z lukami,
- oblicza sumy, różnice w zakresie 30,
- reaguje odpowiednio na sygnał dźwiękowy,
- wykazuje się starannością w pracy plastycznej.
METODY PRACY:
słowne: podająca (rozmowa, instruktaż),poszukująca,
oglądowa,
zajęć praktycznych.
FORMY PRACY:
zbiorowa,
indywidualna jednolita, zróżnicowana.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: zagadki – pory roku, kolorowe kartki z nazwami pór roku, ilustracje pór roku, arkusz z wyrazami – rzeczowniki, czasowniki, tekst wiersza, kartka dla każdego ucznia z rozsypanką wyrazową, sylweta jesiennego drzewa na szarym papierze, szablony liści dla każdego dziecka, magnetofon, płyta CD z nagraniami piosenek, paski papieru – zdania prawdziwe i fałszywe.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Powitanie –„ Piosenka powitanka”.
2.Rozwiązywanie zagadek – pory roku. ( ZAŁĄCZNIK 1 )
3. Rozmowa:
- Kto domyśla się o czym będziemy dzisiaj rozmawiać?
Jakie pory roku kojarzą ci się z kolorami? Nauczyciel pokazuje kartki w kolorach: żółtym, zielonym, białym, pomarańczowym ( Z tyłu są napisane nazwy pór roku). Następnie przypina je do tablicy.
4.Głośne czytanie wiersza Anny Kuhn-Cichockiej pt.”Cztery pory roku”. ( ZAŁĄCZNIK 2 )
5.Omówienie wiersza:
-Co autorka przedstawia w wierszu?
-O jakich porach roku jest mowa w wierszu?
-Jak opisane są poszczególne pory roku?
6.Charakterystyczne cechy pogody dla poszczególnych pór roku.
Nauczyciel ma ilustracje przedstawiające poszczególne pory roku. Chętne dziecko podchodzi, losuje ilustrację, odgaduje jaka to pora roku i przypina do tablicy pod odpowiednim napisem.
7.Omówienie ilustracji – rozmowa na temat charakterystycznych cech poszczególnych pór roku. Przypomnienie kiedy zaczyna się dana pora roku.
WIOSNA – 21 MARCA
LATO – 22 CZERWCA
JESIEŃ – 23 WRZEŚNIA
ZIMA – 22 GRUDNIA
8.Przypomnienie wiadomości o rzeczowniku i czasowniku.
Nauczyciel wiesza na tablicy wyrazy związane z porami roku. Chętne dzieci czytają i określają, jaka to część mowy. ( ZAŁĄCZNIK 3 )
9.Śpiewanie piosenki pt. „Jesień”.
10.Praca zróżnicowana.
I poziom - układanie zdań o jesieni z rozsypanki wyrazowej.
II poziom – uzupełnianie tekstu z lukami podanymi wyrazami.
( ZAŁĄCZNIK 4 )
11.Głośne czytanie zdań.
12.Zabawa „Prawda czy fałsz”.
Uczniowie stoją w kręgu i przy muzyce podają sobie piłeczkę. Gdy muzyka cichnie dziecko, które ma piłkę losuje karteczkę, czyta zdanie i odpowiada czy jest ono prawdziwe. ( ZAŁĄCZNIK 5 )
13. Edukacja plastyczna i matematyczna.
Nauczyciel przypina do tablicy sylwetę jesiennego drzewa na szarym papierze. Na drzewie wiszą wyniki formuł matematycznych. Każdy uczeń ma szablon liścia z formułą matematyczną – dodawanie i odejmowanie w zakresie 30. Zadaniem uczniów jest wyciąć liść, wypełnić plasteliną w jesiennych kolorach. Następnie dzieci po kolei podchodzą do tablicy i przyklejają liść na właściwym wyniku.
14.Podsumowanie zajęć:
- O czym rozmawialiśmy dzisiaj na zajęciach?
- Kiedy rozpoczyna się kalendarzowa wiosna, lato, jesień i zima?
15.Samoocena – uczniowie na kartkach ze zdaniami mają buźki wesołe i smutne. Nauczyciel prosi, by ocenili swój udział w zajęciach i pokolorowali właściwą buźkę.
16.Zadanie domowe – Wklej do zeszytu zdania o jesieni i naucz się pięknie czytać wiersz „Cztery pory roku”.
ZAŁĄCZNIK 1
Nadchodzi po zimie.
Znasz dobrze jej imię.
Kroczy w kwiatów pąkach
I w promieniach słonka.
Czy wiesz jaka to pora roku zwie się pośród ludzi,
gdy słonko późno spać idzie a wcześnie się budzi?
Przynoszę deszcze, szarugi.
Dzień krótki, a wieczór długi.
Bociany wysyłam za morze
I jeże usypiam w norze.
„Ziemi” pierwsze dwie litery,
dwie litery słowa „mama”
dadzą nazwę pory roku.
Jaką? Pomyśl – zgadniesz sam.
ZAŁĄCZNIK 2
Jestem zima w sukni białej
Sypię śniegiem na świat cały
A malutkie te dziewczynki
To córeczki me śnieżynki
One tańczą i śpiewają
Ziemię puszkiem otulają.
Spłynęły lody rzeką
Słoneczko wyżej świeci
Minęła zima,
Cieszą się dzieci
Moja sukienka – łąka zielona
A mój pomocnik wesoły wiatr
Zaraz czar się tu wielki dokona
Zbudzi się ze snu cały świat.
Słoneczko grzeje wciąż mocniej
Zaraz się lato rozpocznie.
Mam dla wszystkich złote plaże
Chłód jeziora, w lesie cień
Krótkie noce pod namiotem
I słoneczny długi dzień
A dla dzieci jakie masz atrakcje
Dla dzieci – wakacje!
Już coraz dłuższe noce
Już dojrzewają owoce
I ktoś maluje liście czerwono i złociście
Jestem wielkim czarodziejem
Wszystko przemalować muszę
Grzybom sprawie kapelusze
Słonko świeci gdy się śmieję
Kiedy płaczę, to deszcz leje.
ZAŁĄCZNIK 3
świeci, słońce, kąpiemy się, grzyby, pada, deszcz, sypie, bałwan, mrozi, wakacje, budzi się, opalamy się, liście, grzeje, morze, śnieg, odlatują, zwierzęta,
przylatują, rośliny, zasypiają, ptaki.
ZAŁĄCZNIK 4
Jest jesień. Ptaki odleciały do ciepłych krajów. Rośliny zmieniły barwę liści na złotą i czerwoną. Niedługo liście opadną na ziemię. Z każdym dniem robi się coraz chłodniej i częściej pada deszcz. Dni stają się coraz krótsze.
I poziom
Ułóż i napisz zdania o jesieni z rozsypanki wyrazowej.
jesień, Jest.
odleciały, do ciepłych, Ptaki, krajów.
barwę liści, zmieniły, Rośliny, na czerwoną i złotą.
opadną, Niedługo, liście, na ziemię.
dniem, robi się, coraz chłodniej, Z każdym, pada, i częściej, deszcz.
coraz, stają się, Dni, krótsze.
II poziom
Uzupełnij zdania odpowiednimi wyrazami:
krótsze, jesień, zmieniły, czerwoną, chłodniej, opadną, deszcz, odleciały
Jest ..................... Ptaki ......................... do ciepłych krajów. Rośliny
.............................. barwę liści na złotą i .......................... Niedługo liście ........................... na ziemię. Z każdym dniem robi się coraz ...................... i częściej pada ............................. Dni stają się coraz ............................
ZAŁĄCZNIK 5
Zima rozpoczyna się 23 września.
Jesienią zbieramy grzyby.
Rok szkolny kończy się w zimie.
W lecie mamy wakacje.
Kalendarzowa wiosna rozpoczyna się 22 marca.
Jesienią dni są coraz dłuższe.
Ptaki odlatują do ciepłych krajów na wiosnę.
Zwierzęta budzą się z zimowego snu latem.
Przebiśniegi i krokusy to zwiastuny wiosny.
W lecie dni są coraz dłuższe.
Liście opadają z drzew jesienią.
W zimie pada śnieg.
Opracowała: mgr Emilia Pacholczyk – nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej.