Konspekt uroczystości czytelniczej z okazji Święta Pluszowego Misia
Klasa : I/III Szkoła Podstawowa
Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy
Przedmiot : lekcja biblioteczna
Jednostka lekcyjna: 2 godziny
Temat: Misie znamy i o nich czytamy.
Cel ogólny: zapoznanie z historią powstania święta pluszowego misia
Cele dydaktyczne:
* zapoznanie z książkami tematycznie związanymi
z omawianym świętem
* Zapoznanie z historią święta
* Utrwalanie nazw różnych „misiów” żyjących na świecie
* Poznanie środowiska życia różnorodnych niedźwiedzi
* Doskonalenie umiejętności opisywania
* Wzbogacanie zasobu słownictwa czynnego i biernego
* Kształtowanie umiejętności uważnego słuchania
* Rozumienie pojęcia zmysły
Cele wychowawcze:
* Nabywanie umiejętności pracy w grupie
* Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych dzieci
* Wdrażanie do poszanowania swoich zabawek
* Zachęcanie uczniów do korzystania ze zbiorów biblioteki
Cele rewalidacyjne:
* Rozwijanie koordynacji wzrokowo-ruchowej
* Rozwijanie zmysłów
* Wdrażanie do aktywnego udziału w zajęciach
* Podwyższanie poczucia własnej wartości
Metody pracy:
• oglądowa
• słowna
• praktycznego działania
Formy pracy
• zbiorowa
• indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
• książki w których bohaterami są misie,
• ilustracje misiów znanych z literatury i bajek (Kubuś Puchatek , Colargol, Miś Uszatek, Yogi) i napisy , worek niespodzianek, koła orgiami, szary papier, kolorowanki
Literatura:
Kownacka M.: Stary, zielony miś
Milne A. A.: Kubuś Puchatek
Milne A. A.: Chatka Puchatka
Marianowicz A.: Kubuś Puchatek i wielka nawałnica
Surqeon M.: Misiowe opowieści
Szelburg-Zarembina E.: Przygoda Misia
Przebieg uroczystości
I Część wstępna
1.Powitanie uczniów.
2.Zajęcia organizacyjno-porządkowe.
3.Pogadanka wprowadzająca dotyczącą obchodzonego święta
Dzień dobry! Witajcie. Czy wiecie jaki dziś dzień? Dziś obchodzimy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Tak, tak.
25 listopada wszystkie misie mają swój dzień. Bardzo mi miło , że mogę was gościć w takim dniu w naszej szkolnej bibliotece i że zabraliście ze sobą swoich pluszowych przyjaciół.
Zabawa” Gdzie ukrył się Miś ?”
Spójrzcie przygotowałam dla was niespodziankę. Na pólkach pomiędzy książkami pochowały się gdzieś misie. Proszę niech teraz każdy z was poszuka ich i przyniesie do stołu.
II Część główna
1.Zapoznanie uczniów z historia Święta Pluszowego Misia
(żródło : Internet)
Historia pluszowego misia zaczyna się w 1902 roku, kiedy to ówczesny prezydent Stanów Zjednoczonych, Theodore Roosevelt, będąc na polowaniu, sprzeciwił się zabiciu młodego niedźwiadka. Świadkiem tego wydarzenia był Clifford Berryman, który uwiecznił tę historię na rysunku. Rysunek ukazał się w waszyngtońskiej gazecie, gdzie ujrzał go Morris Michton, właściciel sklepu z zabawkami. On to wpadł na pomysł, aby wykonać kilka zabawek przedstawiających misia i zobaczyć, jak się będą sprzedawały. Jak można się domyślać, pluszowe misie sprzedawały się znakomicie. Producent zwrócił się z prośbą do prezydenta o zezwolenie nadania misiom imienia Teddy i tak się je nazywa do tej pory. I od stu lat misie towarzyszą dzieciom na całym świecie, dodają im otuchy, pocieszają, łagodzą lęk przed samotnością.
2 Prezentacja własnych pluszaków
Uczniowie opowiadają o swoich zabawkach (mówią jak się nazywają, opisują zabawki)
3. Podróż misiów
Uczniowie wraz ze swoimi zabawkami oglądają przygotowana wystawę książek , w których bohaterami są misie.
4 Dobieranka
Dzieci wracają do stolika.
Każdy uczeń wybiera jedną ilustrację przedstawiającą misia i dopasowuje do niej właściwy podpis np. .mis Uszatek, Kubuś Puchatek, miś yogi, miś koala,
5 Zapoznanie z fragmentem książki „Piękny dzień”- Przygody Kubusia Puchatka
Analiza czytanego fragmentu.
Ustalenie bohaterów książki.
Wyjaśnienie pojęcia zmysły
Uczniowie wymieniają zmysły (wzrok, słuch, węch, smak, dotyk)
6.Zabawa „Worek niespodzianek”
Uczeń z zamkniętymi oczami losuje przedmiot z worka wypełnionego różnymi przedmiotami i stara się go nazwać. Opisuje jego kształt, zapach, wielkość
7.Zabawa „Wyścig misiów”
Każdy uczeń otrzymuje wycięty kontur misia koloruje go i podpisuje swoim imieniem.
Następnie uczniowie układają misie na blacie i dmuchają .
Ten miś który pierwszy dotrze do brzegu stołu wygrywa.
8.Narysuj misia
Wytypowany uczeń z zamkniętymi oczami rysuje portret misia na szarym papierze zawieszonym na ścianie. Ustalenie czyj rysunek jest bardziej zabawny
III Część końcowa
Jak nazywają się prawidłowo zwierzęta, o których dziś mówimy?
Teraz dowiecie się więcej informacji o tym jak żyją i co lubią niedźwiedzie.
Demonstrowanie uczniom ilustracji różnych gatunków niedźwiedzi (brunatne, polarne, koala, panda)
Omówienie jak wyglądają niedźwiedzie, gdzie żyją, czym się żywią.
Uczniowie oglądają przygotowane książki przyrodnicze
9 Quiz wiadomości o niedźwiedziach
Uczniowie odpowiadają na pytania .
1Co robią brunatne misie zimą ?
a) łowią b)śpią c) pływają
2 Co jedzą niedźwiadki?
a) miód b) ryby c) wszystko (mięso, rośliny)
3 Ile waży dorosły niedźwiedź?
a) 10 kg b) 50 kg c) 100kg
4.Niedżwiedzie mają:
a)dobry węch b) dobry wzrok
5 Legowisko niedźwiedzi na zimę to
a)Nora b) gawra
Za każdą dobrą odpowiedź dostają słodka niespodziankę - żelowego misia
10.Oglądanie i wypożyczanie książek dla dzieci
11.Zakończenie zajęć.