Scenariusz zajęć matematycznych w grupie dzieci 4 letnich.
Temat kompleksowy: Co wiemy o teatrze?
Temat zajęć: Bajkowy świat teatru.
OBSZAR EDUKACYJNY:
4.Wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych, które stosują w poznawaniu i rozumieniu siebie i swojego otoczenia.
13.Wspomaganie rozwoju intelektualnego dzieci wraz z edukacją matematyczną.
Cel główny: Kształcenie umiejętności matematycznych w zakresie pamięci, uwagi i spostrzegania.
Cele szczegółowe:
dz. rozpoznaje postacie z bajek;
dz. segreguje elementy zbiorów;
dz. potrafi przyporządkować odpowiedni atrybut do danej postaci bajkowej;
dz. swobodnie porusza sie w rytm słyszanej muzyki;
dz. rozwiązuje zagadkę wykorzystując swój zasób wiedzy;
dz. układa elementy w serie rosnące;
dz. przelicza elementy zbioru;
Metody: - czynna
- słowna
- oglądowa
Formy pracy: z całą grupą, indywidualna
Pomoce: różdżki, przebranie wróżki, skrzynia z klockami, zabawkami, pantofelkiem, kukiełkami z bajek, ciastka, but kota, kolorowe wstążki do tańca, szablony postaci z bajek i ich ilustracje, koperty z sylwetami do zadań matematycznych, liczmany, nagranie muz. do tańca.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie: dzieci siedzą w kole, każde wypowiada swoje imię dzieląc je na sylaby.
2. Nauczyciel w stroju wróżki zaprasza dzieci do krainy, gdzie znajdują się postacie z bajek. Każde dziecko otrzymuje różdżkę i czaruje:
Abra kadabra, hokus pokus, marokus, niech się stanie cudna kraina pełna bajek!
3. "Skrzynia skojarzeń"
Na środku dywanu nauczyciel umieszcza skrzynię. Ukryte są w niej różne przedmioty a wśród nich postać Czerwonego Kapturka i jego atrybyt: koszyczek, Kot w butach i but, piórko z kapelusza, smok wawelski – owieczka, szewczyk, Kopciuszek – pantofelek, fartuszek.
Każde dziecko wybiera jeden przedmiot ze skrzyni.
- Czy wśród przedmiotów znajdują się jakieś postacie bajkowe?
- Czy widzicie przedmioty, które kojarzą wam się z tymi postaciami? Spróbujcie je uporządkować.
Dzieci dobierają do postaci bajkowych przedmioty, które kojarzą się z nimi.
4. Taniec ze wstążkami.
5. Nauczycielka dzieli dzieci na 3 zespoły oznaczone szarfami w trzech kolorach. Każdy zespół otrzyma zadanie do wykonania, pod warunkiem rozwiązania zagadki.
Zagadki:
Łatwo mnie poznacie,
gdy wspomnicie bajkę.
Chodziłem tam w butach
i paliłem fajkę. (Kot w butach)
Dwa łasuchy tym się szczycą,
że wygrały z czarownicą. (Jaś i Małgosia)
Chociaż kłopoty z wilkiem miała,
Wyszła z opresji zdrowa i cała. (Czerwony Kapturek)
Każde dziecko otrzymuje kopertę z sylwetami i pracuje indywidualnie.
(zadania w poszczególnych grupach zostały dobrane wg stopnia trudności)
I zespół – w zbiorze butów wyróżniają podzbiór: duży, mały (3 elem.)
II zespół – w zbiorze butów wyróżniają podzbiór: duży, mały (5 elem.)
III zespół – otrzymuje koszyczki w trzech wielkościach. Układają serie.
6. Na tablicy znajdują się obrazki z postaciami z bajek. Dzieci przeliczają ilość ułożonych elementów w zbiorach i taką liczbę kropek (liczmanów) przyporządkowują postaci na tablicy.
7. Zakończenie zajęć – zaproszenie dzieci do konsumpcji ciasteczek z chatki baby Jagi.
Scenariusz opracowała Dorota Kulwicka, nauczycielka przedszkola nr 180 w Krakowie.