Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-letnich z zakresu rozwijania poczucia własnej wartości.
Temat: Czuję się dobrze w mojej grupie.
Treści programowe:
- akceptowanie siebie takim, jakim jestem;
- wiara w swój sukces i pozytywne nastawienie do podejmowanych działań;
- dzielenie się swoimi emocjami z grupą.
cele ogólne:
- rozwiązywanie zadań umożliwiających odczuwanie własnych możliwości percepcyjnych i odnoszenie sukcesów;
- wprowadzenie dzieci w świat wartości, akceptacji siebie i innych;
cele szczegółowe: ( dziecko...)
- potrafi przestawić się;
-odczuwa radość ze wspólnych zabaw;
- wchodzi w role, które pomagają mu poczuć się potrzebnym i ważnym;
- ilustruje czynność za pomocą ruchu;
- uważnie słucha, obserwuje i rozumie polecenia wydawane przez prowadzącą;
- prezentuje swoją pracę na forum grupy;
-dostrzega i opisuje podobieństwa i różnice w wyglądzie swoim i kolegów;
- zauważa i szanuje indywidualność każdego człowieka i potrafi to docenić;
- rozwija płynność ruchów i poczucie rytmu;
- jest aktywne, twórcze;
- wyraża za pomocą środków plastycznych to co lubi;
- utrzymuje porządek na stanowisku pracy.
Metody pracy:
- czynne: ekspresja ruchowa i manualna;
- słowne: rozmowa, objaśnienia zabaw i zadań, swobodne wypowiedzi dzieci;
- oglądowe: oglądanie zdjęć, prac dzieci.
Formy pracy:
indywidualna i grupowa.
Środki dydaktyczne:
Dowolny wesoły utwór z płytoteki, zdjęcia dzieci , kolorowe kartony, nożyczki, klej, kredki, nagranie piosenki: „Głowa, ramiona, kolana..."
Przebieg zajęcia:
1.Powitanie. Zabawa wstępna: „Uśmiech”. Dzieci kolejno, siedząc w kole mówią swoje imię i prezentują dowolny uśmiech np. myszki- hi, hi, , olbrzyma – ho, ho, itp. Grupa odwzajemnia uśmiech.
2.Powitalny taniec: dzieci tańczą w dowolny sposób przy wesołej, skocznej muzyce wybranej przez nauczyciela. Na hasła prowadzącej każdy wita swoje części ciała: nos, uszy, brzuszek, kolana, włosy... a następnie na kolejne hasła wita się z innymi uczestnikami zabawy, różnymi częściami ciała ( paluszkami, kolankami, pleckami, noskami, plecami).
3.Zabawa w kole „Powiedz koledze coś miłego”: jedno dziecko znajduje się w środku koła, pozostałe dzieci mówią mu coś miłego, wesołego np. Masz ładne włosy Aniu. Lubię twój uśmiech Karolku. itp. Nauczyciel dba o to aby każde dziecko było w środku koła.
4.„Co lubi...?” Dzieci stojąc w kręgu kolejno naśladują swoją ulubioną czynność, zajęcie, pracę, którą potrafią wykonać np. rysowanie, jazda na hulajnodze, pływanie, gra w piłkę... zadaniem dzieci jest odgadnięcie tej czynności i również jej naśladowanie.
5.Próba udzielania odpowiedzi na pytania: „Po czym poznajemy swoich kolegów?”, „Co nas łączy, co nas dzieli?” Zadaniem dzieci jest wyszukiwanie i wskazywanie podobieństw w ich wyglądzie np. wszyscy mamy jedną głowę i części twarzy, jeden tułów, dwie ręce itd., oraz wskazanie różnic np. kolor oczu, kolor i długość włosów, wzrost itd.
6.Zabawa ruchowa w kółeczku do utworu: „Głowa, ramiona, kolana, kostki...”
7.„Ja- balonik”- praca plastyczna. Nauczyciel wcześniej przygotowuje zdjęcia dzieci. Pozwala wybrać dzieciom kolor kartonu z którego będą wycinały kształt balonika (nauczyciel możne narysować pisakiem kształt balonu a dzieci samodzielnie wytną). Następnie dzieci przyklejają na balonik swoje zdjęcie i ozdabiają go w dowolny sposób kredkami ( mogą narysować ulubione zwierzątko, ulubioną potrawę, ulubioną postać z bajki itp.). Nauczyciel w ozdobny sposób pisze imię dziecka na baloniku.
Wspólnie z pomocą dzieci, przyczepia balony do ściany lub innego miejsca w sali, kierując się sugestiami dzieci co do rozmieszczenia balonów.
8.Porządkowanie miejsca pracy i podziwianie wystawki.
Bibliografia:
1.W. Generowicz, L. Różewicz, M. Witosławska, S. Wruk „Program oddziaływań wychowawczych dla dzieci 3-6 letnich” , wyd. „IWANOWSKI”, Płock, 2004;
2.Kathy Charner, „Wielka encyklopedia gier, zabaw i zajęć z dziećmi”, Wyd. K. E. LIBER, W- wa, 2009.