Scenariusz zajęcia w grupie dzieci 4-letnich
Prowadząca: Joanna Lisiecka
Temat: „Zimowe śpiochy” –teatrzyk kukiełkowy na podstawie opowiadania Urszuli Piotrowskiej.
Cele:
-dziecko uważnie ogląda przedstawienie kukiełkowe,
-udziela odpowiedzi na pytania dotyczące obejrzanego
przedstawienia,
-poznaje zwierzęta ,które zapadają w zimowy sen,
-wzbogaca wiedzę na temat zwierząt żyjących w lesie,
-rozwija sprawność manualną rąk,
Metody:
-słowne: rozmowa, polecenia,
-oglądowe: teatrzyk,
-czynne: zadania stawiane do wykonania,
Formy:
-praca z całą grupą
Środki dydaktyczne: kukiełki zwierząt(jeż, wiewiórka, zając, wróble), pacynka Anatol; nagrania CD, tamburyno, szarfy i sylwety śpiących zimą i tych, które nie śpią; obrazek przedstawiający dziuplę wiewiórki i meble; puzzle.
Literatura:
1.Przewodnik metodyczny „Razem w przedszkolu” B.Godzimirska, J. Wasilewska
2.”Księga Uśmiechu.Czterolatek.” przewodnik metodyczny ze scenariuszami zajęć.cz.1” Marzanna Cieśla, Agnieszka Horabik
3.Program wychowania przedszkolnego J. Pytlarczyk „W kręgu zabawy”
*Przebieg
1.Powitanie –zabawa ruchowa „Witamy się”
Dzieci na przerwę w muzyce dobierają się w pary i witają się różnymi częściami ciała.
2.Oglądanie teatrzyku kukiełkowego na podstawie opowiadania Urszuli Piotrowskiej pt. „Zimowe śpiochy”.
3.Krótka rozmowa w związku z obejrzanym teatrzykiem
Dzieci starają się odpowiedzieć na pytania:
-Gdzie wybrał się Anatol?
-Jakie zwierzęta spotkał w parku?
-Dlaczego jeż Kolczatek nie miał ochoty na zabawę w chowanego?
-O jakim zwierzęciu, które śpi w zimie powiedział Anatolowi Kolczatek?
-Co się stało z kukułką?
-Co robi wiewiórka w czasie zimy?
-Dlaczego zajączek Berek może kicać zimą po śniegu?
4.Zabawa ruchowa „Zwierzątka”
Dzieci poruszają się w rytm muzyki. Gdy muzyka ucichnie n-lka pokazuje sylwety różnych zwierząt, a dzieci wykonują określone czynności:
JEŻ –kładą się na dywanie i zwijają w kłębek,
WIEWIÓRKA- podskoki obunóż,
NIEDŹWIEDŹ-chodzą po Sali na czworaka.
5. „Kto w zimie śpi, a kto nie?” –zabawa dydaktyczna
Dzieci dostają obrazki przedstawiające :jeż, wiewiórka, zając, wróbel, niedźwiedź. Układają w jednej obręczy zwierzęta, które w zimie śpią ,a w drugiej te, które nie śpią.
6.Zabawa ruchowa „Wiewiórki”
Dzieci poruszają się w rytm piosenki o wiewiórce, a na hasło :”Wiewiórka w dziupli” szukają obręczy i wchodzą do niej.
7. „Wizyta w mieszkanku wiewiórki” –zabawa dydaktyczna
N-lka rozkłada na dywanie obrazek przedstawiający pokój i sylwety mebli. Dzieci starają się umeblować pokój słuchając określeń: obok, na dole, u góry,
8. Zabawa paluszkowa pt. „Wiewiórka”.
9. Układanie puzzli przedstawiających zwierzęta z opowiadania U. Piotrowskiej.