X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 14714
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęcia "Pobaw się ze mną w deszczowe dni" - zastosowanie różnych metod w rozwijaniu gotowości do nauki czytania i pisania

Cele:- kształtowanie gotowoścci do nauki czytania i pisania
- rozwijanie przyjażni poprzez wspólne uczestnictwo w zabawach i ćwiczeniach
- rozwiązywanie zagadek słuchowych poprzez rozpoznawanie głosów zwierząt oraz przeliczanie słyszanych dźwięków
- doskonalenie orientacji w przestrzeni
- dzielenie wyrazów na sylaby

Metody:
czynne- ćwiczenia utrwalające, zadania stawiane do wykonania
słowne- rozmowa, rymowanka
oglądowe- pokaz nauczyciela, obrazki
aktywizujące- K.Orffa, metoda Gruszczyk-Kolczyńskiej, pedagogiki zbawy, kinezjologii edukacyjnej Dennisona

Formy:
Indywidualna, zbiorowa, w parach

Srodki dydaktyczne:
kartoniki z oczkami, obrazki zwierząt, piłka, tamburyno, płyta z głosami zwierzat, karty pracy

Przebieg;

1. Powitanie dzieci
2. Zabawa integracyjna "Dwóm tańczyć się zachciało"
3. Zabawa z piłka -ćwiczenia analizy sylabawej
wszyscy stoją w kole, nauczyciel pyta jak masz na imię dzieci odpowiadają sylabami.
- Jak nazywa się część słów , którymi wymawialiśmy imiona?
4. Zabawa orientacyjno-porządkowa z elementami syntezy słuchowej wyrazów "Jakie to słowo". Dzieci biegają w rytm tamburyna na sygnał zatrzymują się dotykają zabawki lub przedmiotu, któty nauczyciel wypowie głoskując( lalka, dywan, okno....)
5. Zagadki słuchowe:
Ile słyszysz dźwięków? Wszyscy siedzą w kole przed sobą maja kartoniki z kropkami, dzieci zmykają oczy nauczyciel uderza w bębenek dzieci liczą i pokazują odpowiedni kartonik.
Ile słyszysz głosek? ( zabawa polega na tym samym)
6. Zabawa "Pada deszcz"- do muzyki-Klanza
7. Zagadki słuchowe "Czyj to głos?"
Na dywanie leżą obrazki dzieci wybierają odpowiedni obrazek do głosu z płyty( odgłosy zwierząt domowych)
8.Ćwiczenia Dennisona- wykonaj ruchy na przemian według instrukcji celem usprawnienia pisania
- dotknij lewą ręką prawego kolana i odwrotnie
- dotknij prawą eką lewego ucha i odwrotnie
- dotknij prawą ręka lewego łokcia i odwrotnie...
9. Ćwiczenia grafomotoryczne- karty pracy
Kreslenie wzorów po śladzie według Hanny Tymichowej
Kreslenie szlaczka po kropkach i dokańczanie bez kropek
10. Ewaluacja doczepianie do chmurki kropli deszczu jak dziecku podobało się zajęcie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.