Przygoda bałwanka
–scenariusz dla młodszych przedszkolaków
Prowadzenie: Anna Kmiecik
Cel główny:
- ćwiczenie czynności umysłowych.
Cele szczegółowe:
dziecko:
- wie, jak wygląda koło i odnajduje je wśród innych klocków w kształcie figur geometrycznych,
- liczy koła i klasyfikuje według podanej cechy,
- układa historyjkę obrazkową według kolejności zdarzeń,
- obmyśla własne zakończenie historyjki,
- wykazuje się pomysłowością i inwencją twórczą,
- wypowiada się w kilku zdaniach na temat historyjki,
- dba o estetykę wykonania pracy plastycznej,
- samodzielnie wyciska z tubki klej.
Metody:
słowna– opowiadanie, rozmowa,
oglądowa – historyjka obrazkowa,
czynna – zadań stawianych do wykonania, samodzielnych doświadczeń.
Formy:
grupowa, indywidualna.
Pomoce dydaktyczne:
historyjka obrazkowa złożona z trzech ilustracji, klocki w kształcie figur geometrycznych, kartki, klej, płatki kosmetyczne po trzy dla każdego dziecka, kredki, magnetofon, płyta CD.
Przebieg zajęcia
1.Powitanie dzieci piosenką zimową
2. Zabawa matematyczna
Z mozaiki geometrycznej wybieranie elementów w kształcie koła, układanie kompozycji z kół, przeliczanie, klasyfikowanie według wielkości.
3. Zabawa ruchowa
Poruszanie się w rytm muzyki z małymi obręczami.
4. „Przygoda bałwanków”
Omówienie historyjki obrazkowej, ustalenie kolejności wydarzeń. Układanie przez chętne dzieci zakończenia historyjki.
5. Przygotowanie do pracy plastycznej
Samodzielne rozkładanie przez dzieci kartek na stoły, pudełek z kredkami, talerzyków do kleju, płatków higienicznych po trzy dla każdego dziecka, wyciskanie kleju z tubki.
6. „Bałwanek”
Wykonanie pracy plastycznej według pomysłu dzieci.
7. Pomoc dzieci w udekorowaniu sali pracami dzieci.
8. Podziękowanie za wspólną zabawę