Z mamą w kuchni – scenariusz zabawy matematycznej dla dzieci 4-latnich
Cel ogólny:
- przeliczanie liczebnikami głównymi i porządkowymi w dostępnym zakresie,
- tworzenie zbiorów.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- rozwiązuje zagadki słuchowe,
- rozpoznaje i nazywa czynności wykonywane w kuchni,
- wie, jak nazywa się osoba pracująca w kuchni,
- nazywa zgromadzone przedmioty kuchenne,
- przelicza liczebnikami głównymi i porządkowymi,
- tworzy zbiory,
- zna słowa piosenki o mamie,
- potrafi wypowiadać się na określone tematy,
- skupia się na wykonywanej czynności.
Metody pracy:
- podająca: rozmowa, opis;
- eksponująca: pokaz, obserwacja;
- problemowa: zadań stawianych do wykonania;
- praktyczna: samodzielność doświadczeń;
- pedagogika zabawy.
Formy pracy:
Z całą grupą, zespołowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
Akcesoria kuchenne: deska, nóż, tarka, miska, trzepaczka, wałek, pałka, łyżeczki, talerzyki, serwetki, fartuch, magnetofon, płyta cd, plansza dydaktyczna przedstawiająca kuchnię, obrazki do zawieszenia na tablicę.
Przebieg zajęcia:
1.powitanie.
Utworzenie koła. Wysłuchanie zagadki wprowadzającej do tematu:
Jak się nazywają panie, których zajęciem jest gotowanie? (kucharki)
2. Scenki dramowe „co mama robi w kuchni?”
Wybrane dziecko pokazuje czynności wykonywane przez mamę w domu, pozostałe zgadują, co to jest za czynność. Odpowiada tylko wybrane dziecko, które następnie pokazuje ruchem inną czynność.
3. Zagadki słuchowe „odgłosy kuchni”.
N. Pokazuje dzieciom kuchenne akcesoria i z udziałem dzieci tłumaczy, do czego służą. Następnie n. Chowa przedmioty za kotarę, dzieci nasłuchują wydawanych przez wybrane przedmioty odgłosów. Rozmowa na temat bezpiecznego i higienicznego stosowania kuchennych przedmiotów.
4. Śpiew piosenki o mamie.
5. Praca z tablicą tematyczną.
Oglądanie i nazywanie przedmiotów na kartonikach. Tworzenie zbiorów: produkty, które powinny być w lodówce, w szafce, w szufladzie, na blacie. Przeliczanie liczebnikami głównymi. Zawieszenie ich w odpowiednim miejscu na tablicy. Przeliczanie liczebnikami porządkowymi.
6. Zabawa kołowa „ojciec wirgiliusz”.
Pokazywanie czynności, które dzieci mogą z pomocą dorosłych wykonywać w kuchni. Wytworzenie radosnej atmosfery.
7. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę.