Kolory tęczy –scenariusz zajęcia dla dzieci 4 –letnich
Prowadzenie: Anna Kmiecik
Cel główny:
- pomaganie dzieciom w zrozumieniu istoty zjawisk atmosferycznych;
- rozwijanie motoryki dużej poprzez wykonywanie zadań ruchowych.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- doskonali umiejętność chwytania i rzucania piłki;
- wie, kiedy na niebie powstaje tęcza;
- potrafi ułożyć kolorowe pasy w odpowiedniej kolejności tak, by odwzorować tęczę;
- porusza się rytmicznie przy muzyce;
- słucha poleceń nauczyciela;
- czerpie radość z uczestnictwa w zabawie ruchowej.
Metody:
- podająca: rozmowa;
- problemowa: zagadki, zrozumienie przyczyn i skutków;
- praktyczna: zabawy rytmiczne, ruchowe, wytwory plastyczne.
Formy:
- indywidualna;
- zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
piłka, woreczki, paski krepiny w kolorach tęczy dla każdego dziecka, kartki, klej, obrazek przedstawiający tęczę, magnetofon, płyta CD.
Przebieg zajęcia:
1.Powtanie dzieci. Nawiązanie do wczorajszej rozmowy na temat pożywienia motyli.
2. Zabawa Zielona jak... Żółta jak... -dzieci siedzą w kole. N. rzucając piłkę do dziecka, które kończy zdanie, np. żaba, trawa, liść.
3. Zagadki tekstowe Jaki to kolor, których rozwiązaniem są kolory tęczy. Zawieszenie na tablicy modelu tęczy.
Siedmiobarwna wstęga
Pod niebem wisząca
Utkana z deszczyku
I promieni słońca.
(tęcza)
Tego koloru szukacie w makach
Lub w muchomorze
Co rośnie w krzakach.
(czerwony)
Jakim kolorem –pytam wszystkich
Namaluję fiołki lub śliwki?
(fioletowy)
Gdy spojrzysz w górę na niebo
Lub chabry zobaczysz już w życie
Już będziesz wiedział na pewno
O jakim kolorze myślę
(niebieski)
Marchewka zawsze ten kolor kryje
Lecz też takie bywają dynie
(pomarańczowy)
Liście są takie i trawa też
Jaki to kolor?
Już teraz wiesz
(zielony)
Słonecznik nazwę zawdzięcza słońcu
Powiedzcie, jaki kolor je łączy?
(żółty)
4. Tworzenie modelu tęczy –praca przy stolikach. Układanie z pasków krepiny tęczy
w prawidłowej kolejności, przyklejanie na kartkę.
5. Ćwiczenia ruchowe z użyciem woreczków Spacer w deszczu.
-Zabawa orientacyjno –porządkowa: dzieci biegają z woreczkiem w prawej ręce, na sygnał zmieniają kierunek i przekładają woreczek do drugiej ręki.
-Ćwiczenia wyprostne i zwinnościowe: chodzenie z woreczkiem na głowie, siad skrzyżny, wstawanie i dalsze chodzenie po sali.
-Skłony tułowia w przód: siad klęczny, woreczek na głowie –powolny skłon tułowia
w przód, zrzucenie woreczka na podłogę.
-Czworakowanie: przesuwanie woreczka brodą.
-Ćwiczenia tułowia: leżenie przodem z wyciągniętymi rękoma, woreczek trzymany oburącz –unoszenie ramion z woreczkiem do góry.
-Ćwiczenia równowagi: w staniu na jednej nodze, przekładanie woreczka pod kolanem wzniesionej nogi.
6. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę.