Wycieczka w nieznane
- scenariusz zajęcia dla dzieci 4 –letnich
Prowadząca: Anna Kmiecik
Cel główny:
-poprawne stosownie liczebników porządkowych w zakresie 6.
Cele operacyjne
dziecko:
-dowiaduje się, czym jest mapa i plan;
-wie, dzięki czemu mogą poruszać się pojazdy;
-potrafi bezpiecznie, bez potrąceń poruszać się po sali w dużej grupie;
-rozumie pojęcia określające tempo: szybko, wolno;
-stosuje liczebniki główne i porządkowe;
-porównuje liczbę pojazdów;
-imituje odgłosy wydawane przez poruszające się pojazdy;
-umie ułożyć pojazd z klocków w kształcie figur geometrycznych;
-przygotowuje potrzebne klocki i materiały plastyczne;
-umie posługiwać się przyborami plastycznymi;
-współpracuje z N. i kolegami.
Metody:
-zadań stawianych dzieciom do wykonania;
-samodzielnych doświadczeń;
-słowne.
Formy organizacji pracy:
-indywidualna;
-w małych grupach.
Środki dydaktyczne:
Płyta CD i magnetofon, koperty z zagadkami, szarfy dla każdego dziecka w czterech podstawowych kolorach,4 krążki w podstawowych kolorach, mapy, przewodniki, atlasy, kostka do gry, dywaniki, kartki z narysowanym konturem pojazdu dla każdego dziecka, przybory z kącika plastycznego.
Przebieg zajęcia:
1.Przywitanie dzieci, wspólny śpiew piosenki wybranej przez dzieci.
2. Zagadki słuchowe „Co to za pojazd?” Po wysłuchaniu odgłosu dzieci naśladują głosem jego dźwięk.
3. Zabawa „Zgaduj-zgadula”. N. rozdaje dzieciom szarfy, każda grupa skupia się wokół swego „domku”. N. wręcza każdej grupie kopertę z zagadką.
•Pędzi po szynach
potwór rozpędzony,
sieje złote iskry
i ciągnie wagony. (lokomotywa)
•Pływa po jeziorze
opłynąć świat może.
Stanie, gdy nie dmucha
na nią wiatr. (żaglówka)
•Nie jest ptakiem, a ma skrzydła.
Możesz się nim w podróż wybrać. (samolot)
•Choć nóg nie posiada,
szybko pędzi szosą.
Bo go po tej szosie,
cztery koła niosą. (samochód)
4. Zabawa ruchowo –naśladowcza „Pojazdy”. Każda grupa dzieci demonstruje ruchem i dźwiękiem rozwiązanie zagadki.
5. Oglądanie planów i map, rozmowa. Dzieci oglądają materiały, w trakcie „burzy mózgów” zastanawiają się, co to takiego, i do czego służą.
6. Nazywanie figur geometrycznych umieszczonych na tablicy. Każda grupa układa z klocków w kształcie figur geometrycznych wybrany pojazd.
7. Zabawa matematyczna „Wyścigi pojazdów”. Z pomocą N. dzieci rozkładają dywaniki-trasę dla pojazdów. Wybór przedstawicieli każdej grupy następuje poprzez znane dzieciom wyliczanki. O tym, o ile dywaników przesuną się dzieci-pojazdy, decyduje rzut kostką, podawaną kolejnemu dziecku z danej grupy.
8. Praca plastyczna „Pojazdy”. Wydzieranie z papieru i wypełnianie konturu pojazdu. Dopełnianie pojazdu innymi przyborami dostępnymi z kącika plastycznego –kredki, plastelina, kółka orgiami, waciki, nitki, itp.
9. Wystawa prac dzieci. Podziękowanie dzieciom za udział w zabawie.