Światowy Dzień Pluszowego Misia
– scenariusz zabawy dla przedszkolaków
Organizacja: Anna Kmiecik, Aneta Mirakowska, Monika Mral, Justyna Borkowska
Cel główny:
- stworzenie różnorodnych sytuacji edukacyjnych służących rozwojowi zdolności artystycznych.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- wyraża swoje uczucia werbalnie i niewerbalnie,
- dostrzega potrzebę opiekowania się i pomagania innym,
- wyjaśnia znaczenie przyjaźni,
- wymienia cechy dobrego przyjaciela,
- świadomie wykorzystuje swoje zmysły (dotyk, słuch, smak),
- poznaje nowe utwory z literatury dziecięcej,
- wyjaśnia jesienne potrzeby niedźwiedzi,
- degustuje miód.
Metody:
podająca – opis, pogadanka; praktyczna – samodzielnych doświadczeń; problemowa –zadania stawiane do wykonania; eksponująca – pokaz, obserwacja.
Formy:
grupowa, indywidualna.
Środki dydaktyczne:
ulubione pluszowe misie przyniesione przez dzieci, pozycje książkowe o misiach: Kubusiu Puchatku, Misiu Uszatku i Paddingtonie, plansza z postaciami misiów, wiersze i piosenki o misiach, płyta CD z muzyką W. A. Mozarta, miód w miseczkach do degustacji, radiomagnetofon.
Przebieg zabawy
1)Powitanie dzieci wierszem
Wszyscy Was witamy, pięknie się kłaniamy
Do wspólnej zabawy dzisiaj zapraszamy.
N. –czy wiecie , jakie mamy dzisiaj święto?
Dz. –święto misia.
2) Recytacja wiersza J. Brzechwy „Niedźwiedź”
Proszę Państwa - oto miś,
Miś jest bardzo grzeczny dziś.
Chętnie Państwu łapę poda.
Nie chce podać? A to szkoda.
3) Przedstaw swojego misia
Prezentacja ulubionego misia. Powitanie maskotki przez inne misie.
4) Taniec szczęśliwych misiów
Swobodna ekspresja do muzyki W. A. Mozarta.
5) „Miś” – ilustrowanie wiersza ruchem
Miś ma w oczach szklane kulki, po to misiem jest,
Żeby było kogo tulić, kiedy pada deszcz.
Miś ma uszy do targania, po to misiem jest,
Żeby mieć coś do kochania i wytarcia łez.
Miś ma wszystko czego trzeba, żeby misiem być,
By do łóżka go zabierać, żeby o nim śnić.
Miś ma łapy bardzo miękkie, po to misiem jest,
Żeby trzymać go na rękach, kiedy tylko chcesz.
6) Tropimy misie z książek – zabawa tropiąca w sali
Prezentacja trzech sylwetek misiów: Uszatka, Puchatka i Paddingtona. Rozmowa z dziećmi o ich charakterystycznych cechach – klapnięte ucho, baryłka mipdu, kapelusz. Wysłuchanie krótkich fragmentów opowiadań o misiach. Swobodne wypowiedzi dzieci na temat przyjaźni. Określanie cech dobrego przyjaciela.
7) Małe co nieco – degustacja miodu i miodowych przysmaków
Eksploracja miodu smakiem, węchem, wzrokiem. Wypowiedzi dzieci na temat: Dlaczego Puchatek tak polubił miód?
8) „Jadą, jadą misie” – śpiewanie znanej dzieciom piosenki
Wspólna zabawa w kole z ulubionymi maskotkami.
9) Pamiątkowe zdjęcia
Indywidualne i grupowe zdjęcia przy planszy z misiami.
10) Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę