KONSPEKT LEKCJI FIZYKI I ASTRONOMII
Temat: Pojęcie i jednostka mocy.
I. Cele edukacyjne:
• Nauczanie fizyki w sposób kontekstowy - w oparciu o zagadnienia występujące w życiu codziennym, w przyrodzie, w technice,
• Wdrażanie uczniów do samodzielnego formułowania wypowiedzi o zagadnieniach fizycznych, prowadzenia dyskusji,
II. Szczegółowe cele lekcji:
• Sprawdzenie i uzupełnienie wiadomości zdobytych na poprzednich lekcjach dotyczących energii, pracy i mocy
• Wprowadzenie pojęcia mocy
• Określenie jednostki mocy
• Doskonalenie umiejętności rozwiązywania zadań rachunkowych
III. Metody prowadzenia lekcji:
Słowna: elementy wykładu, pogadanka,
IV. Typ lekcji:
Lekcja wprowadzająca nowe wiadomości
V. Środki dydaktyczne:
Zeszyty przedmiotowe, tablica, kartki z treściami zadań do rozwiązania
VI. Przebieg lekcji:
1. Część wstępna:
• Sprawdzenie obecności,
• Odpytywanie uczniów na ocenę
• Uzupełnianie wypowiedzi uczniów
2. Część właściwa:
• Podanie tematu i omówienie celów lekcji,
• Sformułowanie problemu zmierzającego do zdefiniowania pojęcia moc
• Zapisanie wniosków z dyskusji
• Sprawdzenie teorii w praktyce-wspólne rozwiązywanie zadań przy tablicy
Zadanie1.
Chłopiec o masie 50kg wchodzi po schodach pokonując wysokość 11metrów w czasie 10 sekund. Oblicz z jaką mocą wchodził chłopiec po schodach?
Zadanie2.
Jaka jest siła ciągu silnika samochodu o mocy 30kW, jeśli samochód porusza się ze stała szybkością 72km/h
3. Podsumowanie:
• Zapytanie uczniów, co należy zapamiętać z niniejszego tematu lekcji,
• Zadanie pracy domowej (Zapisz moc pięciu urządzeń w Twoim domu)