Temat: Rywalizacja sportowa - zabawy ruchowe dla dzieci z klas I-III. Scenariusz zajęć świetlicowych.
Miejsce: świetlica szkolna
Czas trwania: 60 min.
Grupa wiekowa: 7-9 lat
Prowadzący: Daria Machowiak
Cele:
- lepsze poznanie siebie i innych poprzez zabawę,
- zrelaksowanie się i odprężenie,
- prawidłowe znoszenie porażki,
- przestrzeganie podanych reguł podczas zabawy,
- zgodna współpraca w zespole,
- kształtowanie zwinności i szybkości,
Metody:
- grupowa, indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
- kręgle, miska, krzesła, piłka, szaliki do zawiązania oczu, hula-hop, ziemniaki, łyżki,
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci i przedstawienie tematu spotkania.
2. Pogadanka z dziećmi – Co to jest rywalizacja sportowa?
3. Zabawy ruchowe.
Zabawy Sylvii Schopf z książki pt „Odkrywamy fantastyczne światy”
Zabawa 1 – „Tor przeszkód”
1. Dzielimy dzieci na dwie grupy, wspólnie z nimi ustawiamy tory przeszkód, uczestnicy czołgają się pod kilkoma krzesłami ustawionymi w szeregu, osoba, która nie dotknie krzesła zdobywa punkt dla drużyny.
2. Ustawiamy krzesła w odstępach, tak aby można było przebiec między nimi slalomem nie dotykając ich. Dziecku, któremu uda się nie dotknąć krzesła zdobywa punkt dla grupy.
Zabawa 2 – „Wyspy”
- Hula-hop – umawiamy się z dziećmi, że obręcze to wyspy. Układamy je w różnych odległościach od siebie na podłodze. Trzeba przemieścić się z jednej wyspy na drugą z zawiązanymi oczami. Osobie, której się uda zdobywa punkt.
Zabawa 3 – „Kręgle” – Heike Baum „Odkrywamy na nowo zabawy z czasów naszych babć”
Do gry będą potrzebne kręgle lub plastikowe butelki – osiem sztuk i piłka. Ustawiamy kręgle i z odpowiedniej odległości każde dziecko stara się wywrócić na raz jak najwięcej kręgli. Za każdy jeden przewrócony kręgiel dostaje jeden punkt. Kto jako pierwszy uzbiera dwadzieścia pięć punktów, wygrywa.
Zabawa 4 – „Ziemniaki” Hansa Hirlinga z książki pt. „Wielka księga 1000 zabaw”
- Transport na głowie – należy przebiec przez tor przeszkód, przy czym na głowie niesie się ziemniaka. Osoba, która go nie zgubi zdobywa punkt.
- Rzut do celu – ustawiamy miskę i dzieci po kolei rzucają ziemniakiem, kto trafi do celu zdobywa punkt.
- Zbieranie ziemniaków – Na podłodze rozkładamy dużo ziemniaków. Na komendę dzieci muszą zebrać je łyżką i pojedynczo zanieść do pojemnika. Wygrywa drużyna, która zbierze najwięcej ziemniaków.
4. Wspólne sprzątanie sali, układanie krzeseł i zbieranie rekwizytów.
5. Podsumowanie zajęć – dzieci siadają w kole i po kolei wypowiadają się na temat:
Jak czuły się, kiedy zdobywały punkt?
Jak czuły się, kiedy punktu nie udało się zdobyć?
6. Zakończenie zajęć i pożegnanie uczniów.