Scenariusz lekcji wychowawczej "Rodzaje miłości"
Temat: Rodzaje miłości.
Cele zajęć:
Uczeń:
• Rozumie czym jest miłość.
• Rozróżnia poszczególne rodzaje miłości.
• Rozumie, że miłości trzeba się uczyć i ją pielęgnować
• Rozumie potrzebę miłości.
Czas trwania: 45min.
Metody:
• burza mózgu
• pogadanka
Formy pracy lekcyjnej:
• praca całą klasą
• praca w grupach
• praca z tekstem
Środki dydaktyczne: materiały źródłowe przygotowane przez nauczyciela
Przebieg lekcji:
I. Uczniowie dostają karteczki samoprzylepne, na których zapisują własne skojarzenia z pojęciem miłość. Po upływie około 4 min prowadzący zbiera karteczki i przykleja je na tablicy. Omówienie. Po omówieniu wychowawca podaje te rodzaje miłości, które nie zostały wymienione, np.: miłość do rodziców, miłość do Boga, miłość erotyczna i seksualna, miłość platoniczna, miłość samego siebie, itp. (10 min)
II. Uczniowie zostają podzieleni na 6 kilkuosobowych grup. Podział następuje poprzez odliczenie do 6. Każda grupa wybiera osobę, która przedstawi klasie efekty pracy grupy. Każda grupa losuje jeden z rodzajów miłości:
- miłość Boga i bliźniego,
- miłość małżeńska,
- miłość rodzicielska,
- miłość ojczyzny,
- miłość dzieci do rodziców,
- miłość samego siebie.
Zadaniem grupy jest opisać cechy charakterystyczne tej miłości. (15 min)
Liderzy grup prezentują rezultaty pracy (10 min)
III. Uczniowie zostają podzieleni na 3 grupy. Każda z grup otrzymuje opis sytuacji. Ich zadaniem jest opisanie reakcji człowieka na podaną sytuację.
Sytuacja 1: Mama zwichnęła nogę, tak że odczuwa wielki ból i musi leżeć w łóżku. Co robią jej dzieci?
Sytuacja 2: Dziewczyna i chłopak „chodzą ze sobą”. Umówili się, że spędzą razem niedzielę. Niestety, dziewczyna dostała ocenę niedostateczną i ma zdawać egzamin poprawkowy w poniedziałek. Co robi chłopak?
Sytuacja 3: Rozwiązano zakład pracy, w którym pracował mąż. Przychodzi do domu smutny z powodu, że nie może zabrać żony na planowane wakacje, gdyż musi szukać pracy. Co robi żona?
Po około 5 min przedstawiciel każdej grupy prezentuje wyniki jej pracy całej klasie. (8 min)
IV. Podsumowanie.
Krótka refleksja nad tym: kto w moim otoczeniu potrzebuje miłości i jak ją mogę wyrazić (2 min)