Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat: Bociany i żaby – wspólne zabawy.
Miejsce: świetlica szkolna
Liczba uczestników: 12 osób
Grupa wiekowa: 7-10 lat
Czas trwania: 60 min.
Prowadzący: Daria Machowiak
Cele:
- uczeń posiada ogólną wiedzę na temat życia żab i bocianów,
- uczeń potrafi wykonać pracę origami wg wskazówek nauczyciela,
- rozładowanie stresów i napięć,
- uczeń potrafi zgodnie pracować w grupie.
Środki dydaktyczne:
- kartki z bloku, flamastry, szaliki, książki i czasopisma przyrodnicze, papier origami.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie uczestników i przedstawienie tematu spotkania.
2. Nauczyciel zadaje pytanie: Jakim zwierzątkiem chciałbyś być i dlaczego?
3. Zabawa ruchowa Bociany i żaby wg Heike Baum „Odkrywamy na nowo zabawy z czasów naszych babć”.
Przebieg zabawy:
Jedno dziecko zostaje bocianem, pozostałe są żabami. Zadaniem bociana jest złapać żabę, ale musi on skakać na jednej nodze. Żaby muszą poruszać się w pozycji kucznej. Żaba, która zostanie złapana staje się bocianem. Gra trwa tak długo, aż wszystkie żaby staną się bocianami.
4. Zabawa plastyczna.
Dzieci mają za zadanie narysować bociana. Otrzymują flamaster i kartkę, aby zadanie nie było zbyt proste uczestnikom zawiązujemy oczy. Następnie sprawdzamy czyj obrazek najlepiej przedstawia bociana, dzieci dorysowują kredkami tło i wiosenne motywy.
5. Przeglądanie czasopism, książek i wyszukiwanie ciekawostek z życia bocianów i żab.
6. Zabawy z origami.
Wykonanie żaby techniką origami przestrzennego z jednego kwadratu wg książki pt.„Świat origami” pod red. Doroty Śrutowskiej.
- mini zawody - Czyja żaba skacze najdalej?
7. Podsumowanie zajęć
Nauczyciel zadaje pytanie:
- Co zapamiętaliście z dzisiejszych zajęć?
8. Pożegnanie z uczniami.