Temat: „PRZYJACIEL Z NIEBA”
SCENARIUSZ ZAJĘĆ OPIEKUŃCZO – WYCHOWAWCZYCH DLA GRUPY UCZNIÓW ŚWIETLICY SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Cele:
Ogólny:
- kultywowanie tradycji Świąt Bożego Narodzenia oraz znaczenie Aniołów w naszym życiu.
Operacyjne: uczeń:
- zna postać Anioła Stróża i uświadamia sobie jego rolę jako dobrego opiekuna;
- poprzez uczestnictwo w zajęciach rozwija wyobraźnię i umiejętności artystyczne;
- wzbogaca swoje słownictwo.
Metody:
- SŁOWNA - pogadanka dotycząca tradycji Świąt Bożego Narodzenia, znaczenia aniołów w życiu człowieka, opiekuńczej roli Anioła Stróża;
- PRAKTYCZNA - wysłuchanie fragmentów słuchowiska „Anielskie sprawki”, zajęcia plastyczne – malowanie wybranej postaci anioła lub Anioła Stróża.
Środki dydaktyczne:
- odtwarzacz płyt CD;
- płyta CD – słuchowisko „Anielskie sprawki” autorstwa pani Agnieszki Przywary;
- materiały do zajęć plastycznych: kartki papieru kolorowego xero, brystol, farby akwarelowe, pastele, plastelina, kolorowe sznureczki, tasiemki, kleje, szablony potrzebne młodszym dzieciom do wykonania postaci anioła.
UWAGA:
Słuchowisko „Anielskie sprawki” zostało wybrane spośród ponad 1000 utworów nadesłanych na konkurs „Bajki dla Tomka” i nagrane pod koniec 2011 roku przez Polskie Radio jako dar na rzecz Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”. Autorka, pani Agnieszka Przywara, przedstawiła w nim kilkanaście krótkich opowieści, których bohaterami są aniołowie, rozmawiający z główną bohaterką, małą chorą dziewczynką o imieniu „Muszelka”. Głosu postaciom aniołów udzielili lekarze z Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie.
Przebieg zajęć:
CZĘŚĆ WSTĘPNA
1. Rozpoczęcie zajęć zaproszeniem uczniów do wspólnej zabawy – powitania;
2. Wychowawca pozdrawia uczniów, np.:
• niech podniesie rękę każdy, kto jest dziewczynką;
• niech podniesie rękę każdy, kto jest chłopcem;
• niech podskoczy ten, kto ma w domu zwierzątko;
• niech dmuchnie z całej siły ten, kto lubi lody;
• niech się uśmiechnie ten, kto jest teraz w świetlicy;
• niech klaśnie radośnie w dłonie każdy, kto ma swojego Anioła Stróża.
3. Wszyscy witają się swoim imieniem:
- każdy wykrzykuje jeden raz swoje imię;
4. Wprowadzenie do zajęć właściwych – pogadanka na temat tradycji Świąt Bożego Narodzenia, obecności Aniołów Stróżów w życiu, szczególnie małego dziecka. Kto jest symbolem dobra? Kto się nami opiekuje i czuwa, by się nam nic złego nie stało? Aniołowie, posłannicy Boga. Każdy z nich otrzymuje jakieś zadanie do wypełnienia. Każdy z nas ma swojego Anioła Stróża.
CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
1. Wychowawca zaprasza do wysłuchania wybranych bajek słuchowiska „Anielskie sprawki”, które opowiadają o dziewczynce o imieniu Muszelka. Dziewczynka, chora na serce, nie może bawić się z dziećmi. Przychodzą do niej niezwykli przyjaciele – aniołowie ze swoimi problemami i radościami. Szukają u małej bohaterki pomocy i rady;
2. Wychowawca przedstawia uczniom tematy poszczególnych opowiadań – pierwszą będzie bajka pt. „Daniel” o przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia w domu dziewczynki. Drugą - „Suplicjusz”, to tytuł opowiadania o bardzo pogodnym aniołku, którego Muszelka wprowadziła w świat zimowych zabaw na śniegu: budowanie bałwana tzw. „Śniegowego Jegomościa”, zjeżdżanie na sankach ze śniegowej górki, rzucanie kulkami do celu;
3. Słuchanie opowiadań;
4. Podsumowanie przez wychowawcę wysłuchanych przez dzieci opowiadań - słuchając tych bajek, opisu postaci, wyobrażacie sobie z pewnością jak wyglądały te anioły - ten który bawił się z Muszelką, na śniegu, lodowisku i ten, który pomagał jej w przygotowaniach do Świąt Bożego Narodzenia;
5. Zaproszenie do zajęć manualnych – mając do dyspozycji dostępne materiały plastyczne rozłożone na waszych stolikach stwórzcie z własnej wyobraźni postać anioła ze słuchowiska lub swojego Anioła Stróża. Co charakterystycznego odróżnia anioła od innych postaci? A więc pamiętajcie o skrzydłach.
6. Wykonywanie prac do piosenki słuchowiska „Aniołów czas”.
CZĘŚĆ KOŃCOWA
1. Zebranie gotowych prac.
2. Sprzątanie stanowisk swojej pracy;
3. Swobodne wypowiedzi uczniów o wykonanych przez nich aniołach, które będą od tej chwili zdobiły salę świetlicy;
4. Wystawka prac na tablicy ściennej w świetlicy;
5. Podsumowanie zajęć zaproszeniem uczniów do kręgu do zabawy pt. „Rundka”. Każdy uczeń po kolei dzieli się nastrojem, w którym się aktualnie znajduje. Chętni uczniowie opowiadają co zapamiętali z dzisiejszych zajęć, które z wysłuchanych opowiadań podobało im się bardziej i dlaczego? Prowadzący wypowiada swoje odczucia i ocenia zaangażowanie dzieci podczas zajęć;
6. Zakończenie zajęć zabawą w kręgu „Iskierka” – „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg, niechaj powróci do mych rąk!”;
7. Podziękowanie uczestnikom za wspólne zajęcia.