X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 146
Przesłano:

Scenariusz lekcji ortograficznej w klasie IV

Ubieramy choinkę w ortograficzne ozdoby.

Cele:
strategiczny:
Ćwiczenie poprawności wypowiedzi pisemnej w zakresie stosowania i przestrzegania norm ortograficznych.
operacyjne:
Utrwalenie właściwego pod względem ortograficznym zapisu słówek związanych z tematyką świąteczną.
Poznawanie i utrwalanie zasad ortograficznych przed opracowaniem „słowniczków zasad pisowni ó, u, ch, h, ż, rz”.
Wdrażanie do współpracy (praca w grupie).
Stosowanie poznanych zasad podczas pisania z pamięci.
Zaangażowanie sfery intelektualnej i emocjonalnej w procesie poznawania i utrwalania zasad pisowni.

Środki dydaktyczne:
- arkusze szarego papieru, zielone farby, pędzle, kolorowe mazaki, kolorowy papier, nożyczki, klej,
- kartki formatu A4 (złożone jak laurka) z konturami choinki dla każdego ucznia.

Metoda: praca indywidualna i w zespołach czteroosobowych (lub większych).

Czas: 45’

Uwagi: Lekcję realizuję w dniu, kiedy mam z uczniami dwie godziny na wypadek, gdyby dzieci pracowały dłużej, niż zakładałam.

Przebieg lekcji.

Nawiązanie kontaktu. Pytam, jak przebiegają u nich przygotowania świąteczne, kto ubiera choinkę, jak wyglądają choinki w ich domach. Swobodne wypowiedzi uczniów.
Informuję, że na dzisiejszej lekcji również będą ubierały choinki, ale ozdobami będą słówka ortograficzne. Uczniowie zostają podzieleni na czteroosobowe zespoły (mogą być większe), rozdaję im szary papier i kolorowe mazaki oraz zielone farby i pędzle, i wyjaśniam, że na choince muszą umieścić wielokrotnie wszystkie słówka, które zostały zgromadzone na poprzedniej lekcji i są zapisane na karcie, którą otrzymali.
Zestawy słówek do pracy w zespołach.
- schowane prezenty - ułożone prezenty
- prezencik - upominki
- wokół choinki - żarówki
- lampki - świeczki
- świecidełka - ubieranie choinki
- czubek - gwiazdka
- bombki - ozdóbki
- cukierki - czekoladki
- zabawki - łańcuch
- jasnozielone gałązki - ciemnozielone gałązki
- lśni, skrzy się - wielobarwna
- wigilii - Boże Narodzenie

Każde dziecko w zespole „ubiera” choinkę przy pomocy kolorowych mazaków, przyklejając ozdoby wycięte z kolorowego papieru i podpisane wyrazami z trudnością ortograficzną. Jeśli którykolwiek wyraz sprawia im większą trudność, powinny zapisać go więcej razy. Na tablicy zapisuję część słów, których pisownię objaśniają uczniowie.
Dzieci otrzymują również małe, złożone w formie laurki kartki z rysunkiem choinki, informuję je, że na nich będą pisały pod koniec lekcji dyktando, w którym znajdzie się duża liczba wyrazów „z choinki”. Pracę ich ocenię i każde będzie mogło kartkę z życzeniami dla rodziców i piątką lub czwórką z dyktanda położyć pod choinką jako prezent gwiazdkowy (oczywiście wcześniej ją sprawdzę i ocenię). Wykorzystuję tu zaangażowanie emocjonalne w celu jak najlepszego zapamiętania właściwego obrazu słówek.
Praca w grupach, kontrola poprawności zapisu słówek, wyciszanie, zakończenie pracy grupowej, czas na utrwalenie obrazu słówek i pisanie z pamięci na kartkach świątecznych.
Ekspozycja choinek w klasie – wywieszenie pod tablicami wszystkich prac.
Podczas lekcji staram się aktywizować osoby, które się nie zgłaszają. Tempo lekcji musi być dostosowane do przeciętnego poziomu ze względu na uczniów z deficytami. Ponadto zwracam uwagę na pisownię wyrazów - dzieci uzasadniają pisownię (albo zasadą albo mówią „no bo”, co w naszym „języku” oznacza, że pisownia nie jest zdeterminowana żadną znaną nam zasadą).

TEKST DO PISANIA Z PAMIĘCI NA KARTKACH, KTÓRE MAJĄ POŁOŻYĆ POD CHOINKĄ
Na czubku mojej choinki umieściłam(em) gwiazdkę. Ciemnozielone gałązki pełne są ozdóbek, świecidełek, bombek, cukierków. Skrzą się na nich lampki z wielobarwnymi żarówkami. Wokół drzewka umieściłam(em) schowane wcześniej prezenty. Piękne jest moje drzewko wigilijne.

(dzieci zostawiają miejsce na wpisanie oceny i z prawej strony piszą:)
W prezencie kochanym Rodzicom.
(podpis dziecka)

Po zebraniu kartek pytam, czy tekst jest opisem choinki, czy opowiadaniem o niej. Dzieci uzasadniają swoją odpowiedź.

KARTY Z ZADANIEM DOMOWYM DLA DZIECI – ksero do rozdania uczniom.
Zadanie domowe.
Opisz wygląd swojej choinki. Zastosuj w pracy jak najwięcej wyrazów i zwrotów wypisanych niżej.

- schowane prezenty - ułożone prezenty
- prezencik - upominki
- wokół choinki - żarówki
- lampki - świeczki
- świecidełka - ubieranie choinki
- czubek - gwiazdka
- bombki - ozdóbki
- cukierki - czekoladki
- zabawki - łańcuch
- jasnozielone gałązki - ciemnozielone gałązki
- lśni, skrzy się - wielobarwna
- wigilii - Boże Narodzenie

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.