KONSPEKT ZAJĘĆ SZKOLNEGO KLUBU EUROPEJSKIEGO
Wielcy Europejczycy. Czym się wsławili i jaką rolę odegrali w historii Europy? Nawiązanie do obchodów dnia Wszystkich Świętych w Polsce i innych krajach europejskich.
Cele
• Uczeń kształtuje świadomość europejską, pozyskuje wiadomości o tradycjach i kulturze krajów europejskich w odniesieniu do obchodów Święta Zmarłych;
• konfrontuje te informacje z wiedzą na temat własnego kraju, najbliższego regionu;
• uczy się szacunku i tolerancji wobec innych narodów;
• rozwija umiejętności zdobywania, segregowania i opracowywania zdobytych informacji – prezentacje wybranych sławnych postaci;
• kształci umiejętność swobodnego wypowiadania się na temat wielkich Europejczyków;
• kształci umiejętność pracy w grupach;
Formy przeprowadzenia zajęć
• praca w grupach;
• praca równym frontem;
• zbiorowa;
Pomoce dydaktyczne
• słowniki, encyklopedie, leksykony
• portrety sławnych Europejczyków
Przebieg zajęć
• przywitanie uczniów;
• sprawdzenie listy obecności;
• odśpiewanie hymnu Unii Europejskiej;
• przypomnienie najważniejszych informacji z poprzednich lekcji;
• nawiązanie do obchodzonego przed dwoma dniami w całej Polsce Dnia Wszystkich Świętych – sposoby czczenia pamięci o zmarłych;
• omówienie przez nauczyciela sposobu obchodzenia Święta Zmarłych w innych krajach Europy – szczegółowe informacje o ciekawszych zwyczajach i obrzędach we Francji, w Niemczech, Szwecji, Holandii, Bułgarii czy na Słowacji;
• wspomnienie kilku ważnych nazwisk zmarłych rodaków;
• omówienie i prezentacje słanych postaci wielkich Europejczyków: artystów, kompozytorów, ludzi rozrywki, wynalazców, naukowców czy mistrzów sportu (np. Fryderyk Szopen, Sigmund Freud, Maria Skłodowska-Curie, Vincent van Gogh, Claude Monet, Wolfgang Amadeus Mozart, Alfred Nobel, Isaac Newton, Jan Paweł II);
• upewnienie się czy wszystko jest dla uczniów zrozumiałe i pożegnanie się;