X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 14597
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Jesień w lesie. Scenariusz zajęć dla dzieci 4 letnich

Scenariusz zajęć dla grupy dzieci 4- letnich
„Jesień w lesie”

Temat zajęcia: „Wyprawa do lasu”

Cele główne:
-Rozwijanie umiejętności liczenia,
-rozwijanie sprawności manualnej,
-dbanie o estetykę pracy,
-rozwój wyobraźni,
-określanie stosunków wielkościowych.
Cele operacyjne: (dziecko...)
-liczy w zakresie do pięciu,
-potrafi wypełnić kontury ilustracji plasteliną,
-rozumie instrukcje nauczyciela,
-stosuje słowa: duży, mały.
Środki dydaktyczne:
Tamburyn, ilustracje grzybów, liście, ilustracja grzyba, plastelina, kredki, emblematy grzybów, płyta CD z odgłosami natury.
Metody:
-Słowna,
-oglądowa,
-czynna,
Formy:
-praca z całą grupą,
-praca indywidualna,

Przebieg zajęcia:

I część dnia:

1. Zabawy dowolne dzieci w kącikach zainteresowań.
2. Zabawa orientacyjno –porządkowa „Bukieciki z liści”
Dzieci wirują po Sali, przy dźwiękach tamburyna są opadłymi liśćmi, poruszanymi przez wiatr. Na przerwę w grze zatrzymują się i słuchają jaka liczbę poda nauczyciel. Następnie tworzą kółeczka złożone z takiej liczby dzieci jaką podał nauczyciel- są bukiecikami z liści.

II część dnia:

1. Zabawa z liśćmi.
Dzieci biorą po dwa liście i ustawiają się w rozsypce w sali. Zadaniem ich jest rozłożenie liści zgodnie ze wskazówkami, które podaje nauczyciel.

Lecą liście, lecą liście
Tu i tam,
Jeden listek mam na głowie,
Drugi w ręce mam.

Lecą liście, lecą liście
Tu i tam,
Jeden upadł tuż przede mną,
Drugi z tyłu mam

Lecą liście, lecą liście
Tu i tam,
Jeden listek upadł z boku,
drugi w ręce mam.

Lecą liście, lecą liście,
Tu i tam,
Jeden listek mam wysoko,
Drugi nisko mam.

2. „Liczymy listki”
Nauczyciel podaje każdemu dziecku z osobna zadanie. Dziecko słucha instrukcji i układa tyle listków ile mówi nauczyciel. Np. Z drzewa spadły trzy listki żółte i 2 brązowe. Ile listków spadło z drzewa?

3. „Mały i duży grzybek”
Nauczyciel przywiesza na tablicy grzyby mały i duży, dzieci używają określeń mały i duży grzyb. Rozmowa na temat grzybów jadalnych i trujących. Liczenie grzybów.

4. Opowieść ruchowa „Wyprawa na grzyby” ( w tle odgłosy natury)

Treść opowiadania:
W piękny, jesienny dzień, gdy na niebie świeciło słońce dzieci wybrały się do lasu na grzyby.(Marsz po Sali)
W lesie rosło bardzo dużo wysokich i niskich drzew ( Wspinanie na palcach, pochylanie się).
Wiał delikatny wiatr i poruszał gałązkami drzew ( naśladowanie gałązek na wietrze)
Siedziały na nich ptaki, gdy usłyszały dzieci, to przestraszone odfrunęły ( naśladowanie odlotu ptaków)
Dzieci wędrowały dalej i napotkały wiele grzybów- borowików, zaczęły je zbierać, jeden po drugim.
Nagle nadciągnęły ciemne chmury i zaczął padać mocny deszcz- dzieci zabrały grzyby i schowały się pod drzewko.
Ulewa minęła i dzieci wracały do domu przeskakując kałuże.

5. „Smaczny grzybek”
Wypełnianie plasteliną konturu kapelusza grzyba.

6. Prezentacja prac.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.