SCENARIUSZ ZABAWY KARNAWAŁOWEJ
DLA DZIECI 4, 5 - LETNICH
PT: „W karnawale same bale”
Cele:
•wytwarzanie miłej i radosnej atmosfery,
•pokonywanie nieśmiałości,
•wyrabianie pewności w siebie, wiary we własne siły,
•rozwijanie inwencji muzycznej i ruchowej,
•przeżywanie nastroju wyjątkowości i radości podczas zabawy,
•kultywowanie zwyczaju zabaw karnawałowych,
•doświadczenie przyjemności wcielania się w różne postacie,
•integracja dzieci, rodziców i nauczycieli podczas wspólnej zabawy,
•doświadczanie przyjemnych doznań wynikających z udziału we wspólnych zabawach i konkursach,
•kształtowanie umiejętności współdziałania w grupie.
Przebieg:
1.POWITANIE DZIECI
Przywitanie przebierańców i ich rodziców przybyłych na zabawę przez panią dyrektor. Zachęcanie dzieci do wesołej zabawy i udziału w konkursach.
„Kochane dzieci
Bardzo prosimy
Byście się świetnie
Dzisiaj bawiły
Tańczcie i skaczcie
Figlujcie sobie
Niech Wam zabawa
Wyjdzie na zdrowie’’
2.ZABAWA INTEGRACYJNA- „POWITANIE”
Witamy wszystkich tych, którzy chcą się z nami bawić, lubią chodzić do przedszkola, lubią bajki, muzykę i taniec.
Kto się czuje powitany robi śmieszna minę.
3.ZABAWA RYTMICZNA- „RYTMICZNE PRZYWITANIE”
Dzieci stoją w parze ze swoim rodzicem i wypowiadają rytmicznie słowa:
Jak to miło i wesoło - uderzają dłońmi o uda
Gdy rodzice są wokoło – dzieci klaszczą w dłonie rodziców
Hurra - wyskok w górę.
4. ZABAWA ,,LUDZIE DO LUDZI”
Dzieci tańczą w parach na hasło prowadzącego wykonują polecenia:
•ręce do rąk;
•stopy do stóp;
•plecy do pleców;
•ludzie do ludzi – dzieci znajdują nowego partnera .
5. MUZYCZNA LOTERYJKA
Uczestnicy tańczą w rytm muzyki (dziecko- rodzic), na ciszę w muzyce zaproszona para wyciąga los. Rodzic odczytuje jego treść. Na losie zostały zapisane polecenia, według których pozostali uczestnicy tańczą dalej po usłyszeniu muzyki:
•tańczymy jak samoloty;
•tańczymy klaszcząc nad głową;
•tańczymy na palcach;
•tańczymy trzymając prawą rękę w górę, lewą na dole;
•tańczymy trzymając się za nosy;
•tańczymy z innym partnerem – zmiana partnera.
6.SWOBODNA ZABAWA DZIECI Z RODZICAMI PRZY MUZYCE.
Udział w zabawach zaproponowanych przez grającego muzyka.
7.KONKURS „ SZYBKIEGO PICIA SOKU ”
Zadaniem konkursu jest jak najszybsze wypije ½ szklanki soku przez słomkę bez pomocy rąk .
8.KONKURS- „PAJĄKI ROBIĄ PAJĘCZYNĘ”.
Nawijanie sznurka na ołówek- wygrywa to dziecko, które zrobi to najszybciej.
9.KONKURS Z KRZESEŁKAMI
Krzesła zostają ustawione w kole, dzieci tańczą wokół krzeseł, gdy ucichnie muzyka siadają. Dla jednego dziecka zabraknie krzesła, to dziecko odpada.
10.ZABAWA- „KRÓTKIE POLECENIA PRZY MUZYCE”
Gra muzyka- dzieci tańczą w parach. W chwili, gdy muzyka milknie padają polecenia do wykonania:
•uderzamy o dłonie partnera;
•klaskamy;
•uściśnijcie, jak najwięcej rąk;
•łapiemy się pod rękę;
•dotykamy się plecami.
11.POCZĘSTUNEK
Zaproszenie dzieci i rodziców do sali na słodki poczęstunek.
12.SWOBODNA ZABAWA DZIECI Z RODZICAMI PRZY MUZYCE.
Udział w zabawach zaproponowanych przez grającego muzyka.
13.TANIEC Z CZARODZIEJSKĄ LASECZKĄ
Jedno dziecko w parze trzyma laseczkę. Po chwili kłania się innemu dziecku prosząc je do tańca, laseczkę przekazuje drugiemu dziecku.
14.KONKURS „ TANIEC NA GAZECIE ”
Dzieci w parach tańczą na gazecie. Najmniej zniszczona gazeta wygrywa.
15.BAJKOWE ZAGADKI- KOPCIUSZEK
Każda grupa proponuje po czterech zawodników. Tworzą oni zespół, który będzie się naradzał i odpowiadał na pytania. Odpowiadać będzie ta osoba w zespole, która pierwsza będzie znać odpowiedź. Podnosi wówczas kartonik do góry. Oto pytania :
A - W której bajce jest mowa o balu:
• Jaś i Małgosia
• Kopciuszek
• Królewna Śnieżka
B - Czym Kopciuszek jechał na bal:
• samochodem
• czarodziejskim dywanem
• karetą
C - Jakie zwierzęta ciągnęły karetę:
• pingwiny
• strusie
• konie
D - Gdzie odbywał się bal, na którym był Kopciuszek:
• w przedszkolu
• w pałacu
• na leśnej polanie
E - Jakie buciki miał Kopciuszek na balu:
• pantofelki
• kalosze
• sandały
F - W jakim stroju tańczył Kopciuszek:
• palto
• piżama
• suknia
G - Kto podarował suknię Kopciuszkowi:
• macocha
• dobra wróżka
• pani w sklepie
H - Z kim Kopciuszek tańczył na balu:
• z Mikołajem
• z królewiczem
• z błaznem
I - Co królewicz miał na głowie:
• kapelusz
• koronę
• beret
D- Czym ozdabiamy salę na bal:
• skarpetkami
• balonikami
• łyżeczkami
Wygrywa grupa, która najszybciej odpowiedziała prawidłowo na wszystkie pytania.
16.TANIEC Z BALONEM
Zabawa w parach- dzieci tańczą trzymając balonik różnymi częściami ciała:
•brzuchami;
•czołami;
•plecami.
Wygrywa ta para, której nie upadnie balon.
17. WYBÓR KRÓLOWEJ I KRÓLA BALU.
Prezentacja strojów - dzieci grupami ustawiają się w rzędzie, każda grupa po kolei przy muzyce tanecznym krokiem obchodzi dookoła salę (w ten sposób dzieci prezentują swoje stroje) pozostałe grupy oklaskami nagradzają swoich kolegów. Jury składające się z dzieci i pań (z grupy oklaskującej prezentujących stroje) wybierają króla i królową tej grupy. Taniec królewskich par pośrodku sali.
18. SWOBODNA ZABAWA TANECZNA PRZY MUZYCE.
19. ZABAWY NA ZAKOŃCZENIE – „DZIECKO DO DZIECKA”
Dzieci tańczą przy muzyce zgonie z wydawanymi poleceniami:
•łączymy się w grupy 3,4,5 osobowe i tańczymy w kole;
•brzuch do brzucha;
•pupa do pupy;
•czoło do czoła
•robimy węża- dzieci trzymając się za ramiona tańczą w różnych kierunkach
•machamy rękami na pożegnanie.
20. ZAKOŃCZENIE ZABAWY
Podziękowanie za wspaniałą zabawę.