Scenariusz zajęć dla dzieci 3-4 letnich – historyjka obrazkowa jako pomoc dydaktyczna w rozwijaniu mowy i myślenia dzieci w wieku przedszkolnym
Temat: „Wyprawa po choinkę”- historyjka obrazkowa. Oglądanie i opowiadanie przez dzieci treści poszczególnych obrazków historyjki- 3-4 lat, porównywanie obrazków i wskazywanie różnic między nimi. Ustalenie prawidłowej kolejności zdarzeń. Wprowadzenie dzieci w nastrój przedświąteczny- zapoznanie z tradycją strojenia choinki podczas Świąt Bożego Narodzenia.
Cele ogólne:
-rozwijanie mowy i myślenia
-kształcenie myślenia przyczynowo- skutkowego
-zapoznanie z tradycjami związanymi ze Świętami Bożego Narodzenia – strojenie choinki, śpiewanie kolęd
-pogłębianie więzi rodzinnej
Cele operacyjne: dziecko
- opowiada obrazek próbując formułować proste zdania
- jest spostrzegawczy
- porównuje obrazki i odkrywa związki przyczynowo- skutkowe
- odpowiada na pytania stawiane przez nauczyciela
- wskazuje początek historyjki
- wspólnie z innymi układa historyjkę według prawidłowej kolejności zdarzeń
- zna tradycje związane ze Świętami Bożego Narodzenia- strojenie choinki, śpiewanie kolęd
- współdziała z innymi
Metody :
słowna :
-zagadka, rozmowa, objaśnienia
percepcyjna:
-obrazki przedstawiające historyjkę obrazkową
-demonstracja czynności do opowieści ruchowej
-żywa gałązka świerku
-dekoracja sali
czynna:
-zadań stawianych dziecku
Formy:
-praca z całą grupą , indywidualna- samodzielne naklejanie ozdób na choinkę
Pomoce: tekst zagadki, obrazki historyjki obrazkowej „Wyprawa po choinkę”,żywa gałązka świerku, arkusz brystolu z namalowaną choinką, ozdoby choinkowe wycięte z papieru kolorowego, klej w sztyfcie, płytka CD z kolędami
PRZEBIEG:
1.Śpiewne powitanie-
Jesteśmy już w przedszkolu, więc przywitajmy się, podajmy sobie rękę i uśmiechnijmy się.
2.Rozwiązanie zagadki „Choinka”
Zielona, z lasu wzięta,
Wesoło nam z nią w święta.
Igieł ma więcej od krawca,
A nawet więcej od jeża.
Zimą i latem taka sama,
Zawsze zielona i świeża.
3.„Wyprawa po choinkę”- historyjka obrazkowa:
•oglądanie i opowiadanie przez dzieci treści poszczególnych obrazków historyjki
•porównywanie obrazków i wskazywanie różnic między nimi
•odpowiadanie na pytania stawiane przez nauczyciela;
- Gdzie rosła choinka? ( w lesie)
- Z kim wybrały się dzieci po choinkę? (z mamą i tatą)
- Gdzie zabrały dzieci choinkę? (do domu)
- Co zrobiły dzieci z choinką? (ubrały choinkę w bombki, ozdobiły, przystroiły)
- Co znalazły dzieci pod przystrojoną choinką? (prezenty, prezenty od Gwiazdki)
- Podczas jakich świąt ubieramy choinkę? (w czasie Świąt Bożego Narodzenia)
•wskazywanie początku historyjki
•wspólnie układanie historyjki według prawidłowej kolejności zdarzeń
4.„Wyprawa po choinkę”- opowieść ruchowa.
Opowiadanie przez nauczycielkę i demonstrowanie czynności, które powtarzają dzieci”
- Wybieramy się do lasu po choinkę
- marsz z wysoko uniesionymi kolanami
- Jesteśmy już w lesie. Musimy teraz zachowywać się cicho. Mieszkańcy lasu nie lubią hałasu.
- dzieci zatrzymują się i przykładają palec do ust
- Rozejrzyjmy się za choinką!
- dzieci rozglądają się, przykładają rękę do czoła, naśladują patrzenie przez lornetkę
- Popatrzcie! Tam widzę choinkę. Podbiegnijmy do nie .
- dzieci uderzeniami rąk o uda naśladują bieg
- Zabierzemy choinkę do przedszkola (żywa gałązka świerku). Wracajmy.
- marsz z wysoko uniesionymi kolanami
5.Badanie przez wzrok i dotyk właściwości świerku (dzieci siedzą na dywanie, każde dziecka ma małą gałązkę żywego świerku). Dzielenie się przez dzieci swoimi spostrzeżeniami.
6.„Ubieramy choinkę” – wspólna praca plastyczna. Stwarzanie przedświątecznej atmosfery- włączenie płytki CD z kolędami podczas wykonywania pracy przy stoliku.
Dzieci samodzielnie wybierają ozdoby choinkowe, wycięte z papieru kolorowego i naklejają na sylwetę choinki- wspólne ozdabianie choinki.
7.Zakończenie zajęcia – „Gwiazdeczka”
- posyłam „Gwiazdeczkę” w krąg, niech wróci ona do mych rąk (dzieci ustawione w kole, po kolei ściskają sobie rączkę).
„Gwiazdeczka” wróciła do mych rąk, więc życzę Wam Wesołych Świąt.
- powieszenie wykonanej pracy w kąciku dla rodziców.