SCENARIUSZ ZABAWY WALENTYNKOWEJ
GRUPY MŁODSZE 14.02.2012
CELE OGÓLNE:
- nawiązanie kontaktów interpersonalnych w czasie wspólnych zabaw;
- rozwijanie u dzieci poczucia przynależności do społeczności przedszkolnej;
CELE OPERACYJNE:
- dziecko wie co to jest Walentynka;
- dziecko rozpoznaje swoje uczucia i dostrzega je u innych;
- potrafi współpracować z rówieśnikami;
- czerpie radość ze wspólnej zabawy;
PRZEBIEG:
1. Powitanie, rozmowa na temat tradycji walentynkowej.
2. Wyszukiwanie w sali przedmiotów w kolorze czerwonym.
Każde dziecko musi odszukać w sali, a następnie dotknąć przedmiot w kolorze czerwonym.
3. Zabawa „Czerwone, jak...”
( „serce”- dzieci naśladują bicie serca, „pomidor”- dzieci pokazują, jak się kroi pomidora).
4. Zabawa ruchowa przy melodii „Polka Bawarka”
Dzieci poruszają się po sali w rytm muzyki, w rękach trzymają serca; na przerwę w muzyce- wymieniają się między sobą serduszkami, recytując wiersz:
Masz ode mnie Walentynkę,
byś wesoła miał dziś minkę.
5. Zabawa „Pomóżmy smutnemu misiowi”
Nauczycielka trzyma w ręce misia, który ma na sobie czerwone ubranko, jednak brakuje mu jednej skarpetki. „Mis jest bardzo smutny. Chciał dzisiaj ładnie wyglądać- założył czerwoną bluzeczkę i czerwone spodenki. Niestety zgubił jedną skarpetkę i teraz nie wie, co ma zrobić, żeby pięknie wyglądać. Jak my możemy pomóc misiowi? Pomożecie mu znaleźć skarpetkę?”
Dzieci szukają czerwonej skarpetki ukrytej w sali między zabawkami.
6.Taniec ze wstążkami przy melodii „Dla Elizy”.
7. Układanie ze wstążek kształtu serca, koła, itp.
8. Kolorowanie wylosowanych walentynek.
9. Wręczenie dzieciom nagród za wspólną zabawę- słodkich lizaków-serduszek.