X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 14553
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Konstruowanie i rozgrywanie gry planszowej "Kto pierwszy do mety”

Scenariusz zajęcia prowadzonego w grupie dzieci 5 letnich

Temat: Konstruowanie i rozgrywanie gry planszowej „ Kto pierwszy do mety”

Cele ogólne:
-Rozwijanie u dzieci zdolności do wysiłku intelektualnego w sytuacjach pełnych napięć.
-Kształtowanie odporności emocjonalnej.
- Nauka konstruowania i rozgrywania prostych gier – ściganek.
Cele szczegółowe (dziecko potrafi...):
-umie godzić się z przegraną;
-umie manifestować swoje emocje w sposób akceptowany w grupie;
-liczy do 6 za pomocą liczebników głównych;
-odróżnia prawidłowe liczenie od błędnego;
-umie odwzorowywać zbiory liczmanów (ilość kropek zgadza się z ilością kroków lub przesunięć pionkiem);
-zna zasady prostej gry – ściganki;
-przestrzega wspólnie ustalonych reguł i zasad gry planszowe;
-globalnie czyta napis START i META;
-potrafi współdziałać w grupie;
-potrafi konstruować prostą grę planszową.

Pomoce : obręcze, dwie duże kostki do gry, napisy START i META, szarfy w dwóch kolorach;

Formy : w grupach,

Literatura: E. Gruszczyk – Kolczyńska, E. Zielińska „Dziecięca matematyka” lub „Jak nauczyć dzieci sztuki konstruowania gier".

Przebieg zajęcia konstruowanie gry „Kto pierwszy do mety”:

1.Dzieci siedzą z boku dywanu, nauczycielka proponuje „zorganizujemy wspólnie z całą grupa grę planszową na dywanie, będą to wyścigi od startu do mety”.
2.Wspólnie z dziećmi układanie z kolorowych kółek toru do gry planszowej na całej powierzchni dywanu.
3.Zaznaczanie początku i końca gry poprzez napisy START i META;
4.Ustalanie reguł i zasad gry:
- w grze biorą udział dwa zespoły;
-podział grupy na dwa zespoły, dzieci z pierwszego ubierają czerwoną szarfę, z drugiego żółtą;
- każdy zespół wybiera swojego przedstawiciela, który będzie reprezentował swój zespół i wykonywał ruchy pionka na utworzonej grze planszowej;
-przedstawiciele stają na początku gry na starcie;
-dzieci kolejno rzucają kostką raz z jednej drużyny raz z drugiej, liczą kropki i podają przedstawicielowi ich liczbę;
- przedstawiciel przesuwa się o tyle kółek do przodu ile było kropek na kostce;
-jeżeli przedstawiciel stanie na czerwonym polu jego drużyna traci jedną kolejkę, jeżeli na zielonym ma dodatkowy rzut, na niebieskim –przesuwa się do przodu o 4 miejsca, na żółtym przesuwa się do tyłu o 4 pola, dziecko które wyrzuci 6 ma też dodatkowy rzut, na strzałce – przesuwa się do przodu lub cofa do tyłu w kierunku wskazującym przez strzałkę;
- wygrywa ten zespół, którego przedstawiciel dotrze do mety.
5.Nauczycielka dzieli dzieci na dwa zespoły, dzieci z każdego zespołu wybierają swojego przedstawiciela oraz ubierają szarfy w różnych kolorach. Należy powtórzyć ustalone reguły i zasady i wspólnie z dziećmi pilnować ich przestrzegania. Rozpoczyna się gra według ustalonych zasad i reguł.
6.Gra wyzwala spore emocje, zespół który wygrał triumfuje a przegrany rozpacza. Dlatego nauczycielka szybko proponuje rewanż jako sposób honorowego potraktowania przegranych. Rewanż jest informacją, nie wszystko stracone jest szansa na wygraną, trzeba zagrać jeszcze raz. Warto tutaj także pokazać dzieciom jak manifestować swoją wygraną. Zwycięski zespół może ogłosić swoje zwycięstwo klaszcząc w ręce, podskakując do góry może „zrobić rakietę” itp.
7.Zajęcie kończy podsumowanie – pochwała dzieci które przestrzegały zasady czyli dobrze i sprawnie liczyły i pamiętały wspólnie ustalone reguły.
8.Grę można powtórzyć z podobnymi zasadami lub też z dziećmi ustalić nowe pułapki i premie, pamiętać należy żeby za każdym razem wybierani byli inni kapitanowie czyli przedstawiciele zespołu.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.