KONSPEKT ZAJĘĆ KOREKCYJNO – KOMPENSACYJNYCH
Nauczyciel:
Data: 05.02.2007
Klasa: 3 ZET
Czas trwania: 45 min
TEMAT: Litery podobnie brzmiące
Cele ogólne:
- usprawnianie funkcji percepcyjnych w zakresie spostrzeżeń wzrokowych i słuchowych
Cele szczegółowe:
W zakresie wiadomości uczeń:
- zna literkę „w” i „f”
- zna poszczególne części komputera (myszka, pulpit, klawiatura)
W zakresie umiejętności uczeń:
- potrafi skreślić wszystkie litery, które pojawiają się w tabelce więcej niż jeden raz
- potrafi wskazać wyraz zawierający określoną literkę w nagłosie, śródgłosie lub wygłosie
- potrafi przenieść za pomocą myszki wyrazy do odpowiedniej tabeli
- potrafi narysować przedmiot, który w swojej nazwie zawiera określoną literę
W zakresie postaw:
- wdrażanie do rozsądnego korzystania z komputera
Metody:
• Podające – opis, objaśnienie;
• Praktyczne - m. ćwiczebna
Formy pracy: zbiorowa jednolita
indywidualna jednolita
Pomoce dydaktyczne: słownik, karty pracy, kartoniki w kształcie koła i trójkąta, komputer
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Przywitanie się z uczniami. Sprawdzenie listy obecności.
2. Ustalenie tematu lekcji – wykreślanka literowa
N. rozdaje uczniom kartę pracy. Poleca by wykreślić wszystkie litery, które pojawiają się więcej niż jeden raz.
3. Różnicowanie liter
N. czyta kolejno wyrazy. Podkreśla, że gdy usłyszą literkę „f” na początku, w środku lub na końcu wyrazu to podnoszą kółko, gdy usłyszą literkę „w” na początku, w środku lub na końcu to podnoszą trójkąt.
4. Praca przy komputerze – ułożenie wyrazów w odpowiedniej tabelce
Uczniowie włączają komputer. Następnie odszukują i otwierają na pulpicie komputera dokument, podpisany własnym imieniem.
Nauczyciel tłumaczy sposób wykonania zadania. Uczniowie porozrzucane wyrazy przyporządkowują do określonej części tabeli w/f.
5. Rysowanie przedmiotu, który w swojej nazwie zawiera określoną literę.
Uczniowie rysują przedmioty, które w swojej nazwie zawierają określoną literę. W zależności od czasu uczniowie mogą narysować więcej niż jeden przedmiot.
6. Pożegnanie