SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH DLA RODZICÓW
W GRUPIE „BIEDRONKI” – 6-latki
TEMAT ZAJĘĆ:
„Tajemniczy list”
CELE OGÓLNE:
- doskonalenie umiejętności dodawania na konkretach;
- kształtowanie gotowości do nauki czytania i pisania;
- doskonalenie słuchu fonematycznego;
CELE SZCZEGÓŁOWE:
- dziecko wyznacza wynik dodawania i odejmowania na palcach lub zbiorach zastępczych;
- dziecko określa kierunki względem siebie i innych obiektów;
- dziecko dzieli zdanie na wyrazy;
- dziecko wyodrębnia głoski w wyrazach o prostej budowie fonetycznej;
PODSTAWA PROGRAMOWA:
1/1 obdarza uwagą dzieci i dorosłych, aby rozumieć to, co mówią i czego oczekują;
1/2 przestrzega reguł obowiązujących w społeczności dziecięcej (stara się współdziałać w zabawach i sytuacjach zadaniowych);
3/1 zwraca się bezpośrednio do rozmówcy, stara się mówić poprawnie pod względem artykulacyjnym, gramatycznym i składniowym;
3/2 mówi płynnie, niezbyt głośno, dostosowując ton głosu do sytuacji;
3/3 uważnie słucha, pyta o niezrozumiałe fakty i formułuje dłuższe wypowiedzi o ważnych sprawach;
4/2 grupuje obiekty w sensowny sposób (klasyfikuje)
7/2 odgrywa role w zabawach parateatralnych posługując się mową, mimiką, gestem i ruchem;
8/1 śpiewa piosenki z repertuaru dziecięcego;
8/2 dostrzega zmiany dynamiki, tempa i wysokości dźwięku utworu muzycznego, wyraża je pląsając lub tańcząc;
12/3 potrafi wymienić zmiany zachodzące w życiu roślin i zwierząt;
13/1 liczy obiekty i rozróżnia błędne liczenie od poprawnego;
13/2 wyznacza wynik dodawania i odejmowania pomagając sobie liczeniem na palcach lub innych zbiorach zastępczych;
13/4 rozróżnia stronę lewą i prawą, określa kierunki i ustala położenie obiektów w stosunku do własnej osoby, a także w odniesieniu do innych obiektów;
13/6 zna stałe następstwo dni i nocy, pór roku, dni tygodnia, miesięcy w roku;
14/1 potrafi określić kierunki oraz miejsca na kartce papieru, rozumie polecenia typu: narysuj kółko w lewy górnym rogu kartki, narysuj szlaczek, zaczynając od lewej strony kartki;
14/2 potrafi uważnie patrzeć (organizuje pole spostrzeżeniowe), aby rozpoznać i zapamiętać to, co jest przedstawione na obrazkach;
14/3dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo – ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania;
14/4 interesuje się czytaniem i pisaniem; jest gotowe do nauki czytania i pisania;
14/6 układa krótkie zdania, dzieli zdania na wyrazy, wyrazy na sylaby, wyodrębnia głoski w słowach o prostej budowie fonetycznej;
14/7 rozumie sens informacji podanych w formie uproszczonych rysunków oraz często stosowanych oznaczeń i symboli.
DOBÓR ŚRODKÓW DYDAKTYCZNYCH:
- listki, kropelki, guziki, nakrętki;
- kartki ksero, ołówki;
- szarfy;
- obrazki do klasyfikacji;
- emblematy z cyframi od 1 do 4;
- wyrazy 1-, 2-, 3-sylabowe;
- koperty, kartoniki;
- obrazki pocięte;
- literki drukowane małe i duże;
METODY STOSOWANE:
- aktywizujące;
- oparte na słowie;
- oparte na praktycznej działalności dziecka.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Kinezjologia edukacyjna wg Dennisona.
2. Powitanie dzieci i rodziców, zaproszenie do udziału w zajęciach.
- dzieci siedzą w kole;
Nauczycielka:
Witam wszystkich bardzo serdecznie na kolejnym wspólnym naszym spotkaniu. Chciałam zaprosić wszystkich do wspólnej zabawy, najpierw jednak podzielmy się na grupy. Proszę odliczcie do 4.
(dzieci odliczają do 4 i odpowiednio nakładają na szyję swój nr)
Teraz chciałabym byśmy przypomnieli sobie jaki jest dziś dzień tygodnia. (odliczenie kolejnych dni, miesięcy i pór roku.)
3. „Koperta”
- Nauczycielka wyjmuje kopertę;
N: Kochani jeszcze jedno. Dziś rano weszłam do naszej sali, patrzę a tu leży sobie na biurku koperta. Ale nie jest do mnie zaadresowana, więc nie otworzyłam jej. Spróbujmy odczytać kto jest adresatem tej koperty?
(Na kopercie jest napis „Przedszkole Publiczne Nr 9 w Bartoszycach,
Dzieci z grupy Biedronki”)
- chętne dzieci odczytują napis
N: zobaczymy co jest w środku?
- wyjęcie z koperty kartki i odczytanie zapisanego zdania: „Wykonajcie zadania,
a czeka was nagroda”
- wyjęcie z koperty, ponumerowanych kopert z zadaniami do wykonania.
4. „Policz wyrazy”
„Usiądźcie w grupach.
Każda grupa otrzyma kopertę z pociętym obrazkiem i kartonikami.
Ułóżcie obrazek.
Teraz opiszcie jednym zdaniem ilustrację i podpiszcie kartonikami.
Jeden wyraz to jeden kartonik.”
- grupy mają wydzielone swoje miejsca;
- sprawdzenie poprawności wykonania zadania poprzez pokaz wszystkim grupom
i przyczepienie we wskazane miejsce.
5. „Słowo i rytm”
- dzieci siedzą w grupach;
„Każda grupa otrzymała wyrazy jedno-, dwu- i trzysylabowe.
Odczytajcie je i przyklejcie w odpowiednie miejsce w tabeli.” (na tablicy)
6. „Taniec liści”
„Zamknijcie oczy i spróbujcie poczuć się jak jesienne liście na wietrze.
Wirujące i spadające.”
- luźny taniec z szarfami po sali przy muzyce Vivaldiego „Cztery pory roku”
7. „Jesienny liść”
- wszyscy siedzą w kole;
„Wczujcie się w role jesiennego liścia, tak byście mogli ze sobą porozmawiać jak liść z liściem. Jak myślicie o czym mogą rozmawiać liście:
- wiszące na drzewie, którymi kołysze wiatr?
- liście spadające z drzewa?”
8. „Zabawa w słowa”
- wszyscy siedzą w kole;
„Każdy losuje jeden liść. Osoba, która losuje musi podać słowo zaczynające się lub kończące na daną głoskę.”
9. „Stop”
„Swobodny taniec w różnych kierunkach przy muzyce.
Kiedy muzyka milknie zatrzymujecie się i kierujecie w stronę okna.
Następnie odpowiadacie na zadane pytania.”
- np. „Gdzie stoi...?
10. „Policzmy”
- powrót do grup;
„Spróbujcie rozwiązać następujące zadania, wynik przedstawcie cyfrą:
• Z nieba spadły 3 kropelki
3 kropelki, jak perełki.
Potem spadło jeszcze dwie
Ile razem ich tu jest?
• Bujały liście sobie na drzewie,
jak długo bujały tego nikt nie wie.
Lecz wiemy to, że było ich 10,
A teraz na ziemi leży ich 6.
Ile liści zostało na drzewie?
• Na drzewie siedziało 5 ptaszątek
to dopiero jest początek.
Doleciały do nich 4
Wtedy się zrobiły szmery.
Ile ptaszków było razem?
• Po niebie płynęły chmurki.
Na początku 8 było
4 z nich odpłynęło.
Ile chmurek zostało?
11. „Dyktando rysunkowe”
- praca przy stolikach;
„Najpierw posłuchajcie, a potem rysujcie.”
- „Kreska, kreska, kółeczko – rysuję słoneczko.
Pod słoneczkiem dom - oto on.
Dwa okna, drzwi i dach,
duży komin, że aż strach.
Z prawej strony domu płot,
A na płocie – kot.
Z lewej strony dwa drzewa,
A pod nimi pani Ewa.”
12. „Kto jest właścicielem listu?”
- praca w grupach;
„Kto jest właścicielem listu, dowiecie się rozwiązując szyfr.
Otrzymaliście obrazki, musicie wyłonić z ich nazw pierwszą głoskę
i wpisać w odpowiednie miejsce.”
(Z-zebra, U-ule, Z-zegar, I-igła, A-aparat)
13. „Gratulacje”
- wyjęcie z koperty ostatniej paczki;
Podziękowanie dzieciom i rodzicom za udział w zajęciu. Wręczenie dzieciom medali oraz słodkiego poczęstunku. Zaproszenie Rodziców do wspólnej zabawy przy piosence „Pan Listopad”.