Konspekt zajęć
Temat: Wycieczka na dno oceanu
Data: 30. 01. 2011r.
Uczestnicy: grupa 3 – latków
Prowadząca: Joanna Swend
Czas trwania: ok. 30 min.
Metody: oglądowa – osobisty przykład nauczyciela, obejrzenie prezentacji PowerPoint, czynna – zadania stawiane dziecku do wykonania, Pedagogika zabawy, Klanza, Ruch Rozwijający W. Sherborne
Formy: grupowa, indywidualna,
Środki dydaktyczne: muzyka relaksacyjna – szum fal, chusta animacyjna, materiały plastyczne, akwarium – pudełko po butach oklejone torebkami foliowymi, wycięte morskie zwierzęta, prezentacja PowerPoint
Cele ogólne:
Wykorzystanie naturalnej potrzeby ruchu dziecka w zabawach opartych na nowoczesnych metodach
Cele operacyjne:
- dziecko uważnie ogląda, słucha i wykonuje polecenia,
- dziecko zgodnie współpracuje z partnerem i grupą,
- dziecko wykonuje proste ćwiczenia gimnastyczne razem z partnerem i grupą,
- dziecko rozumie zasady i reguły gier i zabaw,
- dziecko wykonuje ćwiczenia oddechowe – pamięta o mocnym wdechu przez nos i wydechu przez usta (słomkę)
- dziecko starannie maluje i ozdabia kolorowankę, dba o estetykę swojej pracy
Przebieg:
1. Zaproszenie do wspólnych zabaw, obejrzenie prezentacji Power Point.
2. Zabawy z chustą: „sztorm” (wyruszenie w podróż delikatne i silne falowanie chustą , na której znajduje się statek) „rekin” (1 osoba schowana pod chustą wciąga kolejne osoby „do wody”)„fale” (uczestnicy leżą na plecach prowadzący falują nad nimi chustą)
„zła ośmiornica” (nauczyciel zakłada na siebie chustę i idzie spać, dzieci – rybki biegają na paluszkach, na hasło – dźwięk tamburyna, ośmiornica budzi się i spaceruje, dzieci zaś stoją bez ruchu)
3. „Śpiący nurek” – ćwiczenia oddechowe przy muzyce relaksacyjnej, odpoczynek na dywanie, wykorzystanie słomek
4. „Zabawy pod wodą” wykorzystanie elementów „Ruchu rozwijającego” W. Sherborne:
Ćwiczenia z grupą: powitanie palcami, stopami, iskierka, małe koło – duże koło, plażowanie, lustro itd.;
Ćwiczenia indywidualne: „krab”, „raki”,„pływak” turlanie się, kręcenie bączków,
posuwanie się po podłodze w siadzie, uderzanie piętami o podłogę, przeciąganie się – jak najwyżej i jak najszerzej, kołyski
Ćwiczenia „z” partnerem: wystukiwanie rytmu, masaż, rowerek, odklejanie od podłogi, wspólny rowerek, kołysanie z przyklejonymi plecami i „przepychanki”, piłowanie, spacer itd. Powrót do przedszkola przez „zaczarowany tunel”.
4. Praca plastyczna: ozdabianie wylosowanych zwierzątek morskich, stworzenie wspólnego akwarium