X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 14436
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Bezpieczne zabawy zimą - scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć przeprowadzonych przez Agnieszkę Witek dn.13.01.2012r

Blok tematyczny: „BEZPIECZNIE ZABAWY ZIMĄ”

Cel główny:
Ustalenie zasad i miejsca bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie.
Wdrażanie dzieci do przestrzegania zasad bezpieczeństwa i rozsądku podczas zabaw zimowych.
Zrozumienie przez dzieci konieczności wybierania bezpiecznych miejsc do zabawy.

Cele operacyjne
- uświadomienie sobie niebezpieczeństw grożących podczas zabaw w pobliżu tras
komunikacyjnych, na zamarzniętych stawach i rzekach
- uogólnianie i rozwijanie twórczego myślenia
- umie dokonać właściwej oceny zachowań na podstawie ilustracji;
- odróżnia bezpieczne od niebezpiecznych miejsc do zabaw zimowych;
- zna zasady bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie
- umie wypowiadać się na temat treści teatrzyku;
- rozpoznaje i nazywa wybrane sporty zimowe oraz sprzęty potrzebne do ich uprawiania
/sanki-saneczkarstwo, łyżwy-łyżwiarstwo, narty-narciarstwo, kijek i krążek-hokej,
snowboard-snowboarding, kijki i narty-narciarstwo/;
- rozumie związki przyczynowo-skutkowe;
- potrafi płynnie się poruszać;
- umie pokazać pantomimą różne sporty zimowe.

METODY:
• podające: pokaz, obserwacja, objaśnienie;
• poszukujące: rozmowa, metoda zadań stawianych dziecku;
• ekspresywne: improwizacja ruchowa, muzyczna;
• praktyczne: metoda zadań.

FORMY:
-zbiorowa;
-indywidualna.
-grupowa

ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Płyty CD z muzyką na powitanie, ilustracje sportów zimowych i rzeczy potrzebnych do ich wykonywania, gazety, sylwety do teatrzyku, opowiadanie Joanny Wasilewskiej „Nowe łyżwy Adama”, ilustracje przedstawiające bezpieczne i niebezpieczne zabawy na śniegu i lodzie, gwiazdki białe i niebieskie.


Przebieg zajęć:

1. Piosenka na powitanie „Cicho sza”


2. Przypomnienie zasad obowiązujących podczas udzielania odpowiedzi.

3. Przypomnienie i utrwalenie wiadomości o aktualnej porze roku i jej charakterystycznych cechach.

- Ile jest pór roku? (dz. przeliczają liczebnikami głównymi, dzielą wyrazy na sylaby-klaszcząc
w dłonie
- Jaką mamy teraz porę roku? (swobodne wypowiedzi dzieci na temat zimy i jej charakterystycznych cech).
-Jaka pora roku jest po zimie?

4. Zabawa słowna (burza mózgów)
- Zima to... śnieg, święta, bałwan, choinka, słońce, sanki........

5. Taniec integracyjny „Śnieżek”
Dzieci idąc w kółku naśladują ruchy pokazane przez nauczycielkę.
„Pada śnieg. (rękami naśladujemy opadanie płatków śniegu)
Wieje wiatr. (podniesienie rąk do góry i pokazanie jak wieje wiatr)
Błyskawica, grzmot. (klaśnięcie, tupnięcie)
Błyskawica, grzmot. (klaśnięcie, tupnięcie)
Słońce.” (rozchylamy ręce nad głową)

6. Zabawa kształtująca spostrzegawczość i pamięć wzrokową „Odszukaj parę”
. „Sporty zimowe” – zabawa dydaktyczna. (Dzieci oglądają obrazki przedstawiające sporty zimowe , nazywają sporty /hokej, narciarstwo, łyżwiarstwo, snowboarding, saneczkarstwo/na obrazkach
Rozmowa na temat sportów uprawianych zimą

7.Zabawa dramowa - przedstawienie ruchem i mimiką różnych sportów zimowych.

8. „Zabawy gazetami” – zabawy ruchowe. Doskonalenie koordynacji wzrokowo ruchowej. Wykorzystanie niekonwencjonalnych przyborów do zabawy ( gazet)

● „Łyżwiarze” – dzieci naśladują ruchy jazdy na lodzie, jazdy na nartach, sankach
● wykonują śnieżki z gazet , podrzucają śnieżki i łapią je
● „Bitwa na papierowe śnieżki” – toczenie kulek, podrzucanie kulek, rzucanie kulek do kolegów.
● rzucają śnieżkami próbując trafić do obręczy położonej na dywanie. Podział dzieci na dwie grupy- wprowadzenie elementu współzawodnictwa.

9. Oglądanie i słuchanie treści teatrzyku inspirowanego wierszem J. Wasilewskiej
„Nowe łyżwy Adama”.

Adam, Marek i Grześ to trzej przyjaciele. Chodzą razem do szkoły i zawsze razem się bawią. Niedawno Adam miał urodziny i dostał w prezencie łyżwy.
O takich właśnie marzył, białe, błyszczące hokejówki. To dopiero będzie zabawa na lodowisku. Chłopcy codziennie wyjmują je z szafy, oglądają i snują opowieści o swoich wyczynach na lodowisku. Chociaż jest już zimno i mroźno, to lodowiska nie ma.
Miało być na szkolnym boisku, ale pan dozorca, który miał się tym zająć, zachorował
i trzeba jeszcze trochę poczekać. Adam, Grześ i Marek jednak bardzo się niecierpliwią, już chcieliby strzelać bramki w meczu hokejowym z innymi chłopcami. Muszą przecież gdzieś potrenować.
Pewnego dnia Marek wpadł zadyszany do szkoły i zawołał kolegów:
-Wiem, wiem, gdzie możemy pojeździć na łyżwach. Przechodziłem wczoraj przez nasz park, a tam jest staw i ten staw jest już zamarznięty. Wiem, bo próbowałem ślizgać się przy brzegu.
Chłopcy postanowili po lekcjach pójść nad ten staw. Adam wziął łyżwy i, nic nie mówiąc rodzicom, poszedł z kolegami do parku. Marek i Grześ jeszcze raz sprawdzili, czy woda jest zamarznięta, a Adam założył łyżwy, wziął rozpęd, wyjechał na środek stawu i nagle – trach - lód pękł i Adam wpadł do wody.
Marek i Grześ, gdy to zobaczyli, przestraszyli się i zaczęli uciekać, ale po chwili wrócili, żeby ratować kolegę. Grześ przypomniał sobie, jak jego tata opowiadała, że w takiej sytuacji należy położyć się na lodzie i czołgać na brzuchu w kierunku przerębla. Tak też zrobił. Na szczęście woda w stawie parkowym była płytka i Adam sam już wydostawał się na powierzchnię.
Mokry i bardzo ubłocony, bo staw był błotnisty, Adam wrócił do domu. Pewnie domyślacie się, co na to powiedzieli jego rodzice. W każdym razie łyżwy zostały schowane i zamknięte na klucz do czasu, aż na szkolnym boisku będzie prawdziwe lodowisko.

10. Analiza opowiadania, wyjaśnienie niezrozumiałych słów:
-Ilu przyjaciół miał Adam? Wymień ich imiona.
-Co dostał Adam na urodziny?
-Dlaczego lodowisko na szkolnym boisku nie było czynne?
-Gdzie zaproponował Marek jazdę na łyżwach?
-Po czym poznał że staw jest zamarznięty?
-Co się stało gdy Adam wjechał na środek stawu?
-Co zrobili koledzy gdy zobaczyli ze lód się załamał pod Adamem?
-Można jeździć na łyżwach po stawach, rzekach, jeziorach?

11. Zabawa ruchowo-naśladowcza ze śpiewem „Buch w śnieżny puch”

12.Wypowiedzi na temat ilustracji przedstawiających bezpieczne i niebezpieczne zabawy na śniegu i lodzie, wyciąganie wniosków z przedstawionych zachowań.

13.Prawda czy fałsz? – nauczycielka odczytuje zdania; jeżeli zdanie jest prawdziwe dzieci podnoszą w górę białą gwiazdkę, jeżeli fałszywe – niebieską
• Zima to pora roku, która następuje po lecie.
• Po zimie biegamy boso po łące.
• Zimą z nieba pada oranżada.
• Na zimę przylatują do nas bociany.
• Śnieg jest koloru różowego.
• Niedźwiedź zimą zasypia w głęboki sen.
• Adam Małysz to mistrz Polski w skokach narciarskich
• Wiewiórki na zimę w swojej dziupli gromadzą rodzynki.
• Zimą zbieramy w lesie grzyby.
• Jeździmy na łyżwach po zamarzniętych stawach
i rzekach.
• Nie wolno rzucać śnieżką w twarz kolegi.
• Bałwana lepi się ze śniegu.
• Na sankach można jeździć w pobliżu ulicy.
• Zimą można bawić się na śniegu bez czapki.
• Zjeżdżamy na sankach i nartach z górki, z dala od ulicy.
14. Wspólne opracowanie kodeksu postępowania podczas zabaw na śniegu i lodzie - podane przez dzieci obrazki nauczycielka przykleja pod ilustracją z napisami dobrze, źle.

15. Zabawa ruchowa „Nasz Bałwanek jest wśród nas”
(Bawimy się w kole śpiewamy do melodii „Stary niedźwiedź”)
Nasz bałwanek jest wśród nas (2x)
My się z nim bawimy do tańca prosimy.
Bądź Bałwanku już wśród nas.

16. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę, w nagrodę rozdanie dzieciom naklejek przedstawiających uśmiechnięte buzie

17. „Bałwanek w szklanej kuli” – praca plastyczna. (Dzieci formują z plasteliny bałwanki, które umieszczają przytwierdzone wewnątrz wieczka. Do słoiczka nalewają wodę oraz dodają brokat. Zakręcają zakrętki na słoiczkach /bałwanki w środku/.

18. Podsumowanie zajęć. Wystawka prac i ich omówienie.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.