SCENARIUSZ ZAJĘĆ KOREKCYJNO – KOMPENSACYJNYCH
Temat: „Czas”
Prowadząca : Urszula Kaczyńska
1. Czas trwania zajęć: 20 minut;
2. Cele:
- Usprawnianie pamięci i kształtowanie umiejętności koncentracji uwagi.
- Doskonalenie wrażliwości słuchowej;
- Doskonalenie orientacji czasowej;
- Kształtowanie myślenia przyczynowo- skutkowego.
- Doskonalenie umiejętności kojarzenia.
3. Przewidywane efekty:
o Dziecko układa historyjkę obrazkową;
o Dziecko wypowiada się na temat wykonywanych przez siebie codziennych czynności;
o Dziecko wie, że po nocy nastaje dzień, a po dniu noc;
o Dziecko ruchem i gestem ilustruje treść opowieści nauczycielki;
4. Metody i formy pracy:
Metody: słowna, oglądowa i praktycznego działania, elementy Kinezjologii Edukacyjnej P. Dennisona;
Formy pracy: praca indywidualna;
5. Pomoce dydaktyczne: zegarek, historyjka obrazkowa, znaczki: dzień i noc, tekst opowieści ruchowej.
6. Ogniwa:
Lp.
Ogniwa
Cel ćwiczeń
Przebieg ćwiczeń
Pomoce
I. Część organizacyjno-mobilizacyjna wdrażająca dziecko do pracy.
Usprawnianie pamięci i kształtowanie umiejętności koncentracji uwagi.
1.„Zegary” ćwiczenie wg Kinezjologii Edukacyjnej P. Dennisona. Dziecko naśladuje małe i duże zegary ruchem głowy i mową: mały zegarek – zatacza głową koło i mówi: „cyk, cyk, cyk”, średni zegar – głowa do tyłu i do przodu i dziecko mówi „tik – tak”, zegar z wahadłem – dziecko przechyla głowę na boki i mówi „bim – bam”.
II. Część zintensyfikowanej i efektywnej pracy korekcyjno – usprawniającej.
Doskonalenie wrażliwości słuchowej.
1.„Skąd dochodzi cykanie?” Dziecko uważnie słucha i szuka ukrytego, cykającego zegara.
zegarek
Doskonalenie spostrzegawczości wzrokowej.
Kształtowanie myślenia przyczynowo- skutkowego.
2.„Codzienne czynności” – historyjka obrazkowa. Dziecko układa obrazki historyjki w prawidłowej kolejności i opowiada historię.
Obrazki historyjki obrazkowej.
Doskonalenie umiejętności kojarzenia.
3.„Cały dzień” – kalambury.
Nauczycielka pokazuje ruchem pewne czynności dnia codziennego, a dziecko odgaduje, potem następuje zamiana.
Doskonalenie orientacji czasowej;
4.„Noc – dzień” – układanie rytmu.
Dziecko naprzemiennie układa znaczki symbolizujące dzień i noc. Znaczki: dzień i noc
III. Część relaksacyjno-odprężająca po wysiłku i zmęczeniu oraz podsumowująca.
Relaksacja i odprężenie.
1.Opowieść ruchowa. Nauczycielka opowiada opowieść, a dziecko ilustruje ją ruchem i gestem. Tekst opowieści ruchowej.
Opracowała: Urszula Kaczyńska